Otázka referenda o predčasných voľbách je opäť na stole. Predseda parlamentu Boris Kollár má v otázke referenda jasno. O ostatných koaličných partneroch sa to povedať nedá.

Po šiestich mesiacoch, ktoré uplynuli od zamietnutia návrhu na zmenu Ústavy Slovenskej republiky v súvislosti s referendom, a počas ktorých parlament o tom nemohol rokovať, je téma referenda o skrátení volebného obdobia späť. Ešte pred vianočnými sviatkami o referende rokovala koaličná rada, ale k zhode medzi koaličnými partnermi nedošlo. A to napriek tomu, že ešte v nedávnej minulosti všetky koaličné strany referendum ako plné právo ľudí vyjadriť sa k politickému dianiu podporovali. Boris Kollár je z ich postoja sklamaný.
„Nie je to tak dávno, čo moji koaliční partneri, či už Oľano, SaS alebo Za ľudí referendum schvaľovali. Teraz zrazu otočili a buď sú úplne proti, alebo tvrdia, že to nie je pre nich téma dňa. Nerozumiem tomu. Môj názor je nezmenený, to, čo som hovoril pred polrokom, hovorím aj teraz – ľudia by v demokratickej spoločnosti mali mať možnosť vyjadriť svoj názor a svoju nespokojnosť s prácou politických predstaviteľov, ktorých si zvolili, aj mimo štandardného štvorročného volebného obdobia,“ povedal Boris Kollár.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Kollár s cieľom dosiahnuť v tejto otázke dohodu, avizoval zvolanie okrúhleho stola, kde by si spoločne sadli všetky parlamentné strany, teda aj predstavitelia opozície. Zatiaľ sa zdá, že to s uskutočnením okrúhleho stola nebude mať ľahké. Viacerí politici už prišli s výhradami, s kým sú si ochotní sadnúť a s kým nie.
„Je neuveriteľné, že si politici ani nevedia sadnúť za spoločný stôl. Rozprávať sa, diskutovať, rokovať o téme. K výhradám o referende sa tak najnovšie pridali ešte výhrady typu: „s tým si ja za stôl nesadnem“. Dnes tu máme právne priechodnú možnosť zakotviť referendum o skrátení volebného obdobia v Ústave Slovenskej republiky, ak túto zmenu schváli parlament. Túto možnosť podporuje prezidentka aj predseda Ústavného súdu. Samozrejme, treba to dobre pripraviť, napríklad nastaviť také kvórum, aby referendum bolo funkčné a zároveň aby sa inštitúcia referenda nedala zneužiť. O tom všetkom treba diskutovať a preto som zvolal okrúhly stôl. A ako prvá odozva na túto iniciatívu sa v médiách objavili hlášky, kto s kým si sadne a kto s kým nie. Som z toho rozčarovaný,“ povedal predseda parlamentu.
Po tom, čo v júli minulého roka Ústavný súd vyhlásil otázku referenda o skrátení volebného obdobia za protiústavnú, prezidentka republiky Zuzana Čaputová povedala, že by referendum vyhlásila, ak by národná rada schválila zmenu Ústavy. Faktom je, že za šesť mesiacov, kedy o návrhu parlament nemohol rokovať, okrem hnutia Sme rodina, ktoré referendum podporovalo aj podporuje, ostatné koaličné strany zmenili v tejto otázke svoj postoj. Boris Kollár teda dnes nemá podporu svojich koaličných partnerov. Napriek tomu chce za referendum zabojovať.
„Budem bojovať za to, aby možnosť všeľudového hlasovania o otázke skrátenia volebného obdobia bola zakotvená v Ústave. Urobím všetko pre to, aby sa okrúhly stôl za účasti všetkých parlamentných strán uskutočnil, aby tu prebehla riadna diskusia a aby sme dospeli v tejto otázke ku kompromisu. Doteraz bolo vyzberaných niekoľko stotisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách. Ľudia nám teda dali jasne najavo, že chcú mať túto možnosť vyjadrenia sa k politickému dianiu,“ povedal na záver Boris Kollár
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Cesta do Moskvy bola zablokovaná po masívnom útoku stoviek dronov. Čo je zatiaľ známe?
Použitie jadrových zbraní by bolo extrémne opatrenie! Šesť potenciálnych ohnísk konfliktu medzi Ruskom a Európou
Ako západné médiá a politici roky klamali, že na Ukrajine nie sú žiadne biolaboratóriá, a snažili sa vyvrátiť naše vyšetrovanie
Kyjevský politolog Zolotarev: Rusko vyčkává na vhodný okamžik, aby nám zasadilo bolestivý úder
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Vyjadriť sa v referende o predčasných voľbách je plným právom ľudí, hovorí Boris Kollár
Vyjadriť sa v referende o predčasných voľbách je plným právom ľudí, hovorí Boris Kollár
Vyjadriť sa v referende o predčasných voľbách je plným právom ľudí, hovorí Boris Kollár