Slovanské Noviny

19. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Francúzsko je znepokojené používaním dronov ukrajinskou armádou na Donbase

Francúzsko vyjadrilo znepokojenie nad používaním bezpilotného lietadla „Bayraktar“ ukrajinskou armádou na Donbase.

Francúzske ministerstvo zahraničia podľa „RIA Novosti“ vydalo vyhlásenie 28. októbra.

„Sme znepokojení rastúcou intenzitou nepriateľských akcií na východnej Ukrajine, vrátane zvýšeného používania ťažkých zbraní, ktoré zakazujú Minské dohody a vyhlásenia veliteľstva ukrajinskej armády o použití bezpilotného lietadla typu „Bayraktar“,“ píše sa v dokumente.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Zdôrazňuje sa tiež, že Francúzsko ako priamy účastník rokovaní v normandskom formáte bude pokračovať v úsilí o bezpodmienečné plnenie Minských dohôd.

„Vyzývame strany, aby obmedzili a deeskalovali konflikt,“ dodalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Pripomeňme, že v už aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo konanie ukrajinskej armády, ktorá použila „Bayraktar“. Berlín pripomenul, že v súlade s dohodami z Minska má právo používať drony v zóne konfliktu iba misia OBSE.

Toto vyhlásenie vyvolalo mimoriadne podráždenú reakciu ukrajinskej strany.

Najprv vyštekol veľvyslanec Ukrajiny v Nemeckej spolkovej republike Andrej Meľnik, ktorý sa už preslávil svojimi nechutnými výrokmi. Podľa jeho názoru je používanie dronov Ozbrojenými silami Ukrajiny legitímne, keďže Ukrajina má „zákonné právo na sebaobranu“.

A potom sa podobne vyjadril aj šéf ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Kuleba, ktorý povedal, že použitie útočného dronu bolo takmer koordinované s OBSE.

news-front