Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Odberatelia plynu sa musia pripraviť na drahú zimu, pretože ceny plynu rastú už niekoľko mesiacov. Odborníci varujú, že rast cien plynu ešte viac naštartuje infláciu a bude mať negatívny vplyv na zotavenie ekonomiky. Podrobnosti priniesol nemecký televízny kanál ARD.

„Veľkoobchodné ceny plynu z mesiaca na mesiac rastú, čo ovplyvňuje spotrebiteľov, pretože regionálni dodávatelia tiež upravujú svoje cenovky. Podľa portálu „Verivox“ v období od septembra do októbra 32 dodávateľských spoločností oznámilo priemerný nárast cien plynu o 12,6%. Ak hovoríme o konkrétnych výdavkoch domácností, potom budú musieť ročne zaplatiť o 188 eur viac (pre porovnanie, takmer polovica nemeckých domácností vykuruje svoje domy plynom). Ešte na jar 2020 bol plyn relatívne lacný, ale situácia sa zmenila minulú zimu. Ceny dovážaného plynu registrované nemeckým „Spolkovým úradom pre kontrolu hospodárstva a vývozu“ vzrástli len od januára do júla o 42%. Ako objasňujú experti z portálu „Verivox“, predpovede na aktuálnu zimu sú tiež sklamaním — cenová špirála sa ešte viac rozbehne,” nemeckých divákov informovali v programe „Tagesschau“.

Za jeden z dôvodov zdražovania odborníci z poradenskej spoločnosti „Energy Brainpool“ označujú po ekonomickom oživení normalizáciu dopytu po plyne. Ďalším dôvodom sú nenaplnené zásobníky plynu po relatívne chladnej zime 2020-2021. Mimochodom, v predchádzajúcich rokoch, pred začiatkom vykurovacej sezóny, boli skladovacie zariadenia naplnené oveľa lepšie ako teraz.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Odborníci sa rozchádzajú v názore, prečo nie sú zásobníky plynu plné. Podľa Eren Chama z kolínskej univerzity v lete nedostatočné zaplnenie zásobníkov spôsobili údržbárske práce na plynovej infraštruktúre v Európe, ako aj jej poruchy. Koncern RWE zase poukazuje na pokles produkcii „modrého paliva“ v Holandsku. Ďalším dôvodom je nárast cien plynu, keď firmy nechcú akumulovať príliš drahý plyn.

Predseda strany „Zelených“ v Bundestagu Oliver Krischer má svoje vlastné vysvetlenie, predpokladá, že situácia s prázdnymi skladovacími zariadeniami „Gazpromu“ v Nemecku bola vytvorená zámerne. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti „Astora“ prevádzkuje „Gazprom“ v Nemecku okrem iného najväčšie zariadenie na skladovanie plynu v dolnosaskom Rehdene, ktoré dokáže uskladniť až 4 miliardy kubických metrov plynu — najväčšie v Európe. Teraz, k 15. septembru, je zásobník naplnený na menej ako 5%.

Rastúce ceny plynu a energií môžu mať ďalší nežiaduci vedľajší účinok — v posledných mesiacoch spustili nárast inflácie v Nemecku aj na celom svete. Rastúce ceny energií pre domácnosti pôsobia ako zvyšovanie daní, čo znamená, že spotrebitelia majú jednoducho k dispozícii menej peňazí. To zase spomaľuje ekonomické oživenie, ktoré do značnej miery závisí od úrovne spotrebiteľských výdavkov.

„V porovnaní s Veľkou Britániou, kde ceny plynu od začiatku tohto roka vzrástli o 250%, je však situácia v Nemecku ešte prijateľná,“ upokojuje svojich divákov nemecký televízny kanál.

Jurij Abramovič

News-Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.