Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko v otázke Karabachu v poslednej dobe postupne mení svoj pohľad na proarménskejší, pričom si uvedomuje, že bolo oklamané pri spolupráci s Tureckom a Azerbajdžanom. Tento uhol pohľadu vyjadril dnes 7. septembra arménsky politológ Garik Keryan v rozhovore so štátnou agentúrou „Armenpress“.

„Rusko sa začalo uberať k pro-arménskej pozícii. Sú na to dôvody. Rusi urobili vážnu chybu v spolupráci s Tureckom a Azerbajdžanom v otázke Karabachu,” uviedol Keryan, ktorý je vedúcim Katedry politických inštitúcií a procesov na Jerevanskej štátnej univerzite.

Z pozície politického historika nemôže pochopiť, ako je Ankara schopná nájsť konsenzus pri spolupráci s Moskvou: „300 rokov klamať Rusov, konať v rozpore s ruskými záujmami a zakaždým bodnúť Rusko do chrbta,“ povedal Keryan.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa neho si to Moskva uvedomila po tom, ako turecké vedenie nedávno poslalo svojho ministra zahraničných vecí, napriek tomu, čo všetko od Ruska dostalo, konkrétne jadrovú elektráreň, plynovod „Turkish Stream“ a protilietadlové raketové systémy S-400, na samit tzv. „krymskej platformy“, kde šéf tureckej diplomacie verejne vyhlásil, že „Krym je neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny“.

„Problém Krymu je pre Rusov rovnako citlivý ako pre nás problém Arcachu (arménsky historický názov Náhorného Karabachu). Krym je pre nich posvätný. A po takej dlhej prestávke, keď sa Rusku konečne podarilo vrátiť Krym, nejaký Mevlüt Çavuşoğlu vyhlasuje, že „Krym nepatrí Rusku a Turecko urobí všetko pre to, aby sa Krym vrátil na Ukrajinu“. Rusi si uvedomili, že urobili chybu, jednak tým, že umožnili ukončenie vojny (v Karabachu na jeseň 2020) s takýmto výsledkom a jednak tým, že umožnili tureckému vplyvu preniknúť na južný Kaukaz. Boli oklamaní aj v otázke Azerbajdžanu. Hlavným cieľom Moskvy bolo dostať Azerbajdžan do priestoru euroázijskej integrácie. A zakaždým, keď Ilham Alijev vyjednával, povedal: „Vyriešte problém Karabachu, prídem.“ Teraz videli, že po „rozhodnutí“ o Karabachu neprišiel a dokonca naopak — ešte viac sa priblížil k Turecku,” tvrdí arménsky politológ.

Podľa Keryana sa to môže zdať paradoxné, ale dnes sú pre radikálnu diskusiu o probléme Karabachu vytvorené priaznivejšie podmienky ako pred vojnou. Jediným problémom je, že pre azerbajdžanskú stranu bude veľmi ťažké sadnúť si za rokovací stôl.

„Pretože v skutočnosti zostáva na rokovacom stole len otázka statusu Arcachu, zdá sa mi, že Azerbajdžan si za žiadnych okolností za tento stôl nesadne. A ak sa zrazu spolupredsedovia (Minskej skupiny OBSE) odvolajú na bod obnovenia územnej celistvosti NKAO (autonómnej oblasti Náhorný Karabach ako súčasti bývalej Azerbajdžanskej SSR), čo predpokladá návrat Hadrutu a Šuši Náhornému Karabachu, pre Baku to bude jasný signál s čitateľným záverom. Preto Azerbajdžan a Turecko na rokovania neprídu. Naťahujú proces vyjednávania, ako to robili pred vojnou 26 rokov dozadu,“ tvrdí odborník.

A ak chceme vedieť, či Azerbajdžan bude súhlasiť s obnovením rokovaní na základe rozvinutých prístupov Minskej skupiny OBSE alebo nie, musíme najskôr zistiť, aké je stanovisko Turecka k tejto otázke, pretože Azerbajdžanská republika podľa Keryana, „už dlho nie je nezávislým štátom a územie je pod tureckým protektorátom“.

„Ak chcete vedieť, či Azerbajdžan bude sedieť za rokovacím stolom alebo nie, potom musíte svoju otázku zmeniť — bude Turecko sedieť za týmto stolom alebo nie? A Turecku, ako viete, je všetko jedno. Keď to potrebuje, ide proti Američanom a Amerika nemôže nič urobiť,“ dodal Keryan.

Ako informovala agentúra „EADaily“, ruský vojenský expert Konstantin Sivkov predtým vyjadril názor, že „Azerbajdžan je štát voči Rusku nepriateľský“.

News-Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.