Slovanské Noviny

11. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Ruské systémy S-300 a S-400 „pokryli“ väčšinu celej východnej pologule planéty

Ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a S-400 kontrolujú 90% Eurázie a takmer celú severnú Afriku.

Odborníci pri vykonaní analýzy zistili, že ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a S-400 pokrývajú väčšinu východnej pologule planéty. Ako sa ukázalo, pod kontrolou radarov „Favorit“ a „Triumf“ je 90% územia Eurázie a takmer celá severná časť Afriky. Hneď ako sa India dostane do prevádzky vlastné systémy S-400, tento údaj sa môže ešte zvýšiť.

Na obrázku sú znázornené miesta nasadenia ruských systémov protivzdušnej obrany S-300 a S-400 na východnej pologuli. Ako vyplýva zo zverejnených údajov, nekontrolované zostávajú iba niektoré regióny, napríklad časť vzdušného priestoru Afganistanu, Mongolska a niektorých ďalších krajín, ktoré však nie je potrebné pokryť.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Odborníci poznamenávajú, že tento obrázok najlepšie demonštruje popularitu ruských zbraní, a to aj napriek tomu, že USA hrozia uvalením tvrdých sankcií proti akejkoľvek krajine, ktorá získa modernejšie ruské zbrane. Príkladom sú Čína, Turecko, India atď.

Komplexy S-300 a S-400 sú dnes považované za jeden z najspoľahlivejších systémov protivzdušnej obrany na svete, aj keď sa tieto prostriedky od ich vývoja oficiálne nikdy nepoužívali.

news-front