Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Všimli ste si niekedy, ako niektoré rastliny, najmä trávy, ozelenejú po hromobití? Nie je to optický klam. Naozaj sú zelenšie, a to v dôsledku elektricky nabitého vzduchu, ktorý je takto schopný uvoľniť dusík vo vodorozpustnom stave.

Dážď a blesky. Keď blesk udrie do zeme, dostane sa do nej veľké množstvo dusíka. Istý zdroj udáva, že denne sa pri 1800 bleskoch na rôznych miestach planéty vytvorí 250 000 ton prirodzeného dusíka. Na niektorých miestach to môže znamenať ročne viac než 100 kg na hektár. Dusík prináša aj dážď – v niektorých oblastiach až 22 kg na hektár za rok.

Síra prichádza tiež s dažďom v množstve okolo 45 kg na hektár za rok. Dažďová voda obsahuje aj kyselinu uhličitú, z ktorej sa v pôde uvoľňuje oxid uhličitý, potrebný pre proces výživy rastlín. Ročne padajú na zem milióny ton zrážok, a ak si uvedomíme, že rastliny pozostávajú takmer spolovice z uhlíka, zistíme, aké je to dôležité. Ukazuje sa, že dažďom sa dostávajú do zeme aj vzácne nerastné látky, ako je selén a molybdén.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sneh dodáva pôde nielen dusík, ale aj fosfor a ďalšie minerály. Obsahuje o 40 percent menej ťažkej vody ako voda v tekutom stave. Ťažká voda je taká, ktorej molekula obsahuje namiesto obyčajného vodíka deutérium, čiže vodík s neutrónom v jadre. (Označuje sa D2O na rozdiel od obyčajnej vody H2O). Podľa ruských vedcov, ktorí túto problematiku skúmali, spomaľuje ťažká voda niektoré chemické a biologické procesy v rastlinách. Keď sa molekuly ťažkej vody odstránia, rastliny rastú rýchlejšie. Prejavuje sa to v oblastiach s krátkym letom a veľkým množstvom snehu, napríklad na Aljaške.

Aj hmla prispieva k úrodnosti pôdy, najmä pri morskom pobreží, kde obsahuje veľké množstvo jódu, dusíka a chlóru.

Prach, hoci býva nepríjemný, má aj svoje dobré stránky. Obsahuje nerastné látky, organickú hmotu a často značné množstvo prospešných organizmov, životne dôležitých pre vývoj rastlín. Prach je unášaný tisícky kilometrov a udrží sa vo vyšších vrstvách atmosféry veľmi dlho, až kým ho dážď nesplaví. Mnohí odborníci sú presvedčení, že prach je jeden z najdôležitejších zdrojov pri obnove minerálov vo vyčerpanej pôde a že obsahuje aj baktérie, ktoré sú dôležité pre zdravý pôdny život.

Z knihy Louise Riotteovej „Mrkva ľúbi paradajky“.

zdroj: biosféra

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.