Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Španielski vedci testovali nový druh kompostu pri výrobe špenátu a šalátu.

Vedci zapojení do projektu RETOS Štátnej výskumnej agentúry v Španielsku, v ktorom vedci zo Školy agronómov z Polytechnickej univerzity v Cartagene (UPCT), Univerzity Miguela Hernándeza, Elche a ich kolegovia, dospeli k záveru, že použitie nového druhu poľnohospodársko-priemyselného kompostu pri výrobe listovej zeleniny, ako je hlávkový šalát alebo špenát, zvyšuje hladinu antioxidantov a vitamínov v týchto plodinách a ponúka množstvo výhod.

Do kompostu boli pridané prísady z kávy alebo levandule. Takéto doplnky spôsobujú, že sa v listoch produkuje viac výživných látok, vrátane fenolov, flavonoidov a vitamínu C, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nový typ kompostu vo všeobecnosti funguje ako biopesticíd proti rôznym patogénom, ktoré ovplyvňujú kvalitu špenátu a šalátu v intenzívnom poľnohospodárstve, napríklad plodiny sa stávajú rezistentnými voči plesniam, uviedla profesorka Catalina Egea, vedecká pracovníčka zo skupiny pre genetiku a biológiu rastlín a Zástupca riaditeľa ústavu Biotechnológia rastlín Univerzity v Cartagene.

Výskum zdôrazňuje, že tento typ kompostu obmedzuje použitie chemických hnojív a pesticídov a zlepšuje kvalitu plodín.

Nový kompost sa tiež môže stať alternatívou k rašeline, najdôležitejšiemu substrátu v intenzívnom agropriemyselnom komplexe.

Čaj z kompostu z cibule sa ukázal ako vynikajúci biostimulant.

Španielski vedci testovali kompostový čaj na špenáte a výsledok ich potešil.

Kompostový čaj je tekutá frakcia extrahovaná z kompostov a je oň stúpajúci záujem v udržateľnom poľnohospodárstve, pretože obmedzuje nehospodárne používanie chemických hnojív a pesticídov.

V novej štúdii hodnotila skupina vedcov zo španielskych univerzít vrátane Ústavu rastlinnej biotechnológie a ďalších organizácií počas dvoch cyklov kultivácie špenátu účinok listovej aplikácie kompostového čaju zo zvyškov kompostu cibule a hrozna, buď samostatne alebo s použitím prospešného mikroorganizmu Trichoderma harzianum.

V článku zverejnenom na portáli www.mdpi.com vedci informovali o svojich výsledkoch. Pokusy ukázali, že ošetrenie kompostovým čajom v oboch prípadoch viedlo k vyšším výťažkom špenátu a zvýšenému obsahu antioxidantov, ale nemalo výrazný vplyv na množstvo výživných látok v samotnej pôde.

Špenát je jednou z najzdravších druhov zeleniny v ľudskej strave vďaka vysokej koncentrácii fytonutrientov a živín. Je dobrým zdrojom vitamínov a minerálov, ako je vápnik, železo, fosfor, sodík a draslík. Pre detský špenát sú charakteristické drobné a veľmi jemné listy, ktoré sú menšie (8 až 12 cm) ako zrelé listy. Výrobné cykly detského špenátu sú veľmi rýchle a je možné ich zozbierať 45 – 60 dní po zasiatí v oblasti Stredomoria.

Kompostové čaje sú okysličené vodné extrakty kompostu, ktoré zlepšujú fyziologický stav rastliny a/alebo zvyšujú jej prirodzené obranné mechanizmy proti patogénnym mikroorganizmom. Zistilo sa, že kompostové čaje stimulujú rast koreňov a vegetatívnych buniek a majú podobné účinky ako biostimulanty. Je to spôsobené mikroorganizmami v kompostovom čaji, ktoré vedú k potlačeniu škodlivých účinkov a zlepšeniu prospešných mikrobiálnych spoločenstiev zodpovedných za vstrebávanie živín rastlinou a produkciu biologicky aktívnych zlúčenín.

Potenciál kompostových čajov je sľubný, ale účinnosť závisí od použitých surovín. Komposty z poľnohospodárskeho odpadu sú vhodnejšie ako iný organický odpad, pretože predstavujú nižšie riziko patogénov, ťažkých kovov a farmaceutických výrobkov. Účinnosť kompostových čajov sa navyše zvyšuje, keď sú doplnené o prospešné mikroorganizmy, ako je Trichoderma sp. Takéto formulácie pomáhajú získať silné sadenice, podporovať aktívny rast rastlín a stimulovať obranné reakcie u niektorých zeleninových plodín, – uviedli vedci vo svojej práci.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.