Najvyšší diplomat Moskvy uviedol, že mesiac politického napätia a vlna nových sankcií prerušili všetky väzby medzi EÚ a Ruskom. No taktiež dodal, že jeho krajina je pripravená obnoviť spoluprácu, ak sa Brusel rozhodne, že má o to záujem, informuje portál RT.

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok na tlačovej konferencii po boku svojho čínskeho náprotivku uviedol, že v súčasnosti „neexistujú žiadne vzťahy s EÚ ako organizáciou. Jednostrannými rozhodnutiami z Bruselu bola zničená celá infraštruktúra týchto vzťahov.“
Tvrdil, že niektoré jednotlivé európske krajiny stále hľadajú užšie väzby s Moskvou. „Riadené ich národnými záujmami“. Tieto však rýchlo prekoná rastúce partnerstvo s Čínou. Uviedol Lavrov novinárom.
„Ak sa Európania rozhodnú tieto anomálie v kontaktoch so svojím najväčším susedom eliminovať, budeme samozrejme pripravení budovať tieto vzťahy založené na rovnosti.“ Potvrdil diplomat a dodal, že „zatiaľ na východe podľa môjho názoru máme veľmi intenzívnu agendu, ktorá sa každým rokom stáva rozmanitejšou.“
Vzťahy sa prudko zvrtli
Minister zahraničných vecí vo februári vyhlásil, že vzťahy Moskvy s blokom sa v roku 2014 prudko zvrtli. Po tom, čo EÚ po Majdane „obvinila Ruskú federáciu zo všetkého, čo sa deje“ na Ukrajine. Odvtedy podľa neho Brusel „dôsledne ničil všetky mechanizmy bez výnimky, ktoré existovali na základe dohody o partnerstve a spolupráci“.
V rámci rozhovoru Lavrov varoval, že ak sa vedenie bloku bude usilovať o uvalenie sankcií na Rusko, ktoré zasiahne citlivé oblasti ekonomiky, môže Moskva v krajnom prípade úplne prerušiť diplomatický kontakt. „Samozrejme sa nechceme izolovať od života vo svete, ale musíme byť na to pripravení. Ak chcete mier, pripravte sa na vojnu,“ zdôraznil.
Začiatkom tohto mesiaca predstavila EÚ nový balík sankcií proti štyrom ruským predstaviteľom. O ktorých tvrdila, že sú zodpovední za zadržanie opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného, a za „porušovanie ľudských práv“ počas kontroly následných protestov, ktoré sa konali na jeho podporu. V tom čase ministerstvo zahraničia v Moskve uviedlo, že blok „premeškal ďalšiu príležitosť na prehodnotenie svojho … prístupu k vzťahom s Ruskom“.
Autor: Diana Zaťková
Zdroj: Hlavný denník
VIDEO: Vladimir Putin prezlečený za Deda Mráza rozdával svojim spojencom vo svete darčeky.
V Kuchyni pristáli tri nové stíhačky F-16. Kedy si budeme sami chrániť nebo?
Minister vnútra k 5. výročiu úmrtia Lučanského: Tragédia, ktorá sa nesmie zopakovať!
Vo Francúzsku silnie požiadavka zaviesť islamskú ŠARÍU. V celom svete!
„Sankčná horúčka“: Spojené štáty, EÚ a sloboda prejavu
Rusko spustilo synchronizované raketové útoky na viaceré ciele na Ukrajine
Útok na rezidenciu Vladimíra Putina: Kto sa rozhodol odpísať Zelenského?
The Spectator: Európa vyčerpala svoj potenciál
Slovenskí mlynári: Na Slovensko sa zrejme dovážajú masy produktov z ukrajinskej múky
Sloboda a vôľa
Biliónový vianočný darček pre vojnový stoj
Stiahnite sa z Donbasu, odkazuje Kremeľ. Rusko zloží zbrane, až keď Ukrajina splní kľúčovú podmienku
„To musíme odmietnuť každým vláknom našej bytosti“: DeSantis sa stáva hlavným skeptikom umelej inteligencie
Bývalý poľský minister zahraničných vecí: Európa prehrala – a to vo veľkom štýle
„Hlavné mesto Belgicka už nie je belgické“: štatistiky potvrdzujú slová Elona Muska
V Zelenského tíme panuje nervozita. Sorosove deti sú čoraz aktívnejšie: Špeciálny „náklad“ má doraziť z Kyjeva do Londýna
Pripomíname si 5. výročie nevyjasneného úmrtia gen. Lučanského
Spoločnosť Grand Power ako jediná slovenská firma dokáže prezbrojiť armádu, stať by sa tak malo v prebehu nasledujúcich dvoch rokov
Zelenskyj šokoval Trumpa útokom na Putina
Ukrajinská novinárka: “Dajte im aj 5 biliónov, no bez výmeny ukrajinských politikov a vízie Ukrajiny… bude len smrť a ničenie”
zo sekcie
Moskva už nemá s EÚ žiadne vzťahy. Brusel ich zničil, tvrdí Lavrov
Moskva už nemá s EÚ žiadne vzťahy. Brusel ich zničil, tvrdí Lavrov
Moskva už nemá s EÚ žiadne vzťahy. Brusel ich zničil, tvrdí Lavrov