Slovanské Noviny

24. júla 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Rumunsko po prvýkrát zostrelilo dron vo svojom vzdušnom priestore

Rumunsko v piatok zostrelilo stíhačkou F-16 po prvýkrát dron, ktorý vletel do jeho vzdušného priestoru. Na sociálnej sieti X o tom informoval rumunský prezident Nicušor Dan, píše TASR na základe správ agentúr AFP a Agerpres.

„Dnes ráno okolo 11.00 h (10.00 h SELČ, pozn. TASR) rumunský pilot v stíhačke F-16 zostrelil dron, ktorý vletel do vzdušného priestoru našej krajiny,“ napísal rumunský prezident na sieti X.
„Oblasť bola neobývaná, takže pilot mohol strieľať bez akéhokoľvek rizika. V súčasnosti tímy z inštitúcií s príslušnými kompetenciami vyšetrujú v oblasti, aby poskytli všetky podrobnosti o incidente,“ doplnil.

Rumunsko zdieľa s Ukrajinou vyše 600-kilometrovú hranicu a ruské drony narušili od začiatku útokov na ukrajinské prístavy pozdĺž Dunaja už viackrát jeho vzdušný priestor.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Koncom mája spadol dron na strechu bytového domu v meste Galati. Pri incidente utrpeli ľahké zranenia 53-ročná žena a 14-ročný chlapec.

/ hlavnydennik.sk /