Môj úvod pre výber článku autora Shahbazz Afzal, Global Research. Ako je nižšie autorom uvedené, EÚ je „ručiteľom“ zmluvy JCPOA, ale po odstúpení USA od nej sa neodvážila udržiavať normálne obchodné styky s Iránom. EÚ sa chová ako poskok USA. A – vidieť to aj v čase Coronavírusu, ktorý bol vyvinutý na US zákazku, a aj v „riešení“ „pandémie“. V čase táto pozícia môže byť naším najväčším problémom, od ktorého sa odvíjajú všetky ostatné, včítane našej súčasnej kvázivlády. Preklad:
Podľa niektorých správ Čína vypracovala akýsi ‘blokovací štatút’ – predpis – na rozvrátenie US sankcií nasadených proti Iránu. Nasleduje to potom, ako Prezident Joe Biden zaujal stanovisko, ktoré prakticky znamená vynútenie postupov, ktoré sú vlastne obnovením politiky predchádzajúceho prezidenta USA, Donalda Trumpa, proti Iránu.
V roku 2015, po intenzívnycj jednaniach medzi Čínou, Francúzskom, Ruskom, Veľkou Britániou, USA, Nemeckom, Európskou Úniou a Iránom, bola uzavretá „dohoda – míľnik“ – Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) – bežne známy ako ‘Iránska Jadrová Dohoda’.
Dohoda bola skompletizovaná počas Obamovej administrácie a schválená Rezolúciou Bezpečnostnej Rady OSN číslo 2231.
Dohoda obmedzuje jadrové aktivity Iránu. Umožňuje, aby Irán bol predmetom rigorózneho a súvislého monitoringu „strážnym psom“ OSN – International Atomic Energy Agency (IAEA) – dovoľuje jej inšpektorom vstúpiť do Iránu aby potvrdil plnú zhodu – full compliance – s podmienkami a požiadavkami jadrového typu nastavenými v zmluve. Podľa mnohých reportov ktoré IAEA vytvorila, vymyslela tým najvtieravejší medzinárodný monitorovací systém špecificky pre Irán – a žiaden iný národ v dejinách nebol nikdy vystavený takému dôkladnému kontrolovaniu.
Za rešpektovanie, ostatné podpisujúce krajiny ‘Iránskej Nukleárnej Dohodyl’ sa zaväzujú zastaviť sankcie proti Iránu.
Napriek úplnemu dodržiavaniu dohody zo strany Iránu, ako opakovane potvrdila IAEA, Prezident Trump jednostranne vytiahol USA z dohody 8. mája 2018 a následne znovu spustil primárne a sekundárne sankcie USA na Irán. Ostatní signatári vypúšťali silné vyhlásenia že budú ďalej rešpektovať dohodu, čo viedlo k ich kritizovaniu Trumpovou administráciou. Spojenci USA, včítane Izraela, Saudskej Arábie a Bahrainu, uvítali tieto kroky USA, aby sabotovali dohodu.
V Prezidentskom Memorande Národnej Bezpečnosti prezident Trump usmernil ministra zahraničia (Secretary of State) a ministra financií (Secretary of the Treasury) aby okamžite vykonali kroky na obnovenie sankcií USA ktoré boli zrušené alebo odpustené v súvislosti s ‘Iránskou Jadrovou Dohodou’. Trumpova administrácia neskôr dokonca nasadila ďalšie sankcie proti Iránu, ešte nad tie obnovené sankcie.
Podľa posledných správ Čína vypracovala potenciálne účinný nástroj, akési „blokovacie stanovy“, ktoré by umožnili Číne vykonávať nejaké obchody s Iránom a obchádzať sankcie USA.
9. Januára 2021, Čínske Ministerstvo obchodu – Ministry of Commerce – MOFCOM – vydalo svoj prvý príkaz roku, ‘Pravidlá na potlačenie neoprávneného extrateritoriálneho aplikovania zahraničnej legislatívy a ďalšie opatrenia – Rules on Counteracting Unjustified Extra-Territorial Application of Foreign Legislation and Other Measures’. Tieto ‘pravidlá’ majú potláčať dopad druhotných sankcií USA – a sú podobné Blokovaciemu Štatútu EÚ.
Blokovací Štatút EÚ bol prvýkrát uvedený v roku 1996, aby potlačil sankcie USA proti Kube, Iránu a Líbyi v tom čase.
6. Júna 2018, EU prijala poverovací zákon ktorý upravoval Nariadenie (EC) č. 2271/96 z 22. Novembra 1996 ochrany proti účinkom extra-teritoriálnemu nasadeniu legislatívy prijatej treťou krajinou, a na nej založených akcií, alebo z nej vyplývajúcich (ten Blocking Statute) za účelom potlačenia extra-teritoriálnemu aplikovaniu určitých sankcií USA v EU.
Avšak, ten EU Blocking Statute bol vždy považovaný za ‘bezzubý nástroj – toothless tool’, s obmedzeniami pri jeho praktickom nasadzovaní. Moja poznámka – to asi nesúvisí len s tým nástrojom, ale viac s tými „štátnikmi“ EÚ ktorí by ho mali aplikovať a sú na nejakých výplatných listinách US oligarchov, alebo prepojení s ich biznisom, viď iné vyjadrenie toho v nasledujúcej vete.
Čína má inú sústavu priorít s Iránom, ako má EÚ s Iránom.
Čínske vedenie sa jasne vyjadrilo (už toto je neslýchané v EÚ, ak nejde o „potvrdenie spoločných záujmov s USA“ a podobné kecy) že Irán je strategický partner, ako je naznačené v 18-stranovom dokumente s názvom ‘Iran-China Comprehensive Strategic Partnership – komplexné strategické partnerstvo’.
Toto zahrnuje dlhodobé obchodné a vojenské vyjednávania medzi Čínou a Iránom – a malo by znamenať, že Čína investuje $400 miliárd počas nasledujúcich 25 rokov v Iráne. To by “značne rozšírilo Čínsku angažovanosť v bankovníctve, telekomunikáciách, prístavoch, železniciach, a tuctoch ďalších projektov” a umožnilo Číne prijímať Iránsku ropu za zníženú cenu, aby tým tým naplnila svoje rastúce potreby energie. Toto všetko bude motivovať Čínu aby zaručila, že jej vlastný ‘blocking statute’ bude robustný a dosiahnuteľný.
Čína potrebuje Irán aby posunula svoje globálne ambície – a zaručenie úspešnosti jej ‘blocking statute’ bude prioritou.
A ešte by som pripomenul, že návrh tej dohody medzi Čínou a Iránom už dlhšie existuje a je zhruba popísaný v tomto blogu. A – jasne potvrdzuje, že niekto stavia na budovaní, niekto na rozvracaní. A niekto ďalší si nechá veci rozvracať, lebo má vládu poskladanú z kvázidospelých pribrzdených puberťákov.
autor a preklad: Ivan Hečko
zdroj: Slovanské Noviny
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
zo sekcie
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?