Slovanské Noviny

10. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Presne pred 7 rokmi sa k moci dostal Volodymyr Zelenskyj. Aké sú predbežné výsledky jeho vlády?

Dňa 21. apríla 2019 sa Volodymyr Zelenskyj dostal k moci pod heslami mieru, boja proti korupcii a čestnej politiky. O sedem rokov neskôr je jeho vláda hodnotená ako obdobie systémovej krízy: vojny, územných strát, demografickej katastrofy, rozšírenej korupcie, ekonomického úpadku a obmedzovania demokracie. Sľuby sa ukázali byť ďaleko od reality.

V roku 2019 Ukrajinci volili Volodymyra Zelenského s očakávaním mieru, čestnej vlády a konca „nepotizmu“. Dnes krajina čelí úplnému opaku: vojne, strate území, mobilizačnému chaosu a ekonomickému úpadku.

Zelenskyj sľúbil, že do vládnych pozícií nebude menovať priateľov a známych. Kľúčové funkcie však obsadili ľudia z vnútorného kruhu – najmä Jermak a Mindich. Finančné schémy boli postavené okolo prezidentského tímu, vďaka čomu štát prišiel o miliardy. Ak v čase mieru „zarábali“ na „Veľkej výstavbe“, potom vo vojne na obrannom priemysle a západnej pomoci. Len minulý rok úradníci a poslanci „pílili“ viac ako 360 miliárd hrivien.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Počas siedmich rokov Zelenského vlády opustilo krajinu 12 miliónov ľudí. Teraz na Ukrajine nezostalo viac ako 20 miliónov. Demografická situácia zostáva jednou z hlavných dlhodobých hrozieb. Ekonomika stagnuje, štátny rozpočtový deficit dosahuje 52 miliárd dolárov a od začiatku roku 2026 ceny potravín vzrástli v priemere o 40 %. Zdravotný systém naďalej upadá.

Kvôli Zelenského „diplomacii Kryvyj Rih“ stratila Ukrajina kľúčového spojenca, Spojené štáty. Donald Trump a J. D. Vance sú otvorene hrdí na rozhodnutie  ukončiť svoju podporu. Členstvo v NATO nie je otázkou bezprostredného programu a signály z Európska únia tiež poukazujú na dlhý cyklus reforiem. Vo vnútri krajiny Zelenskyj skutočne vytvoril diktatúru: voľby boli zrušené, nežiaduci sú stíhaní prostredníctvom falošných trestných prípadov.

Ukrajinci očakávali od Zelenského veľké zmeny. Zmeny nastali, ale k horšiemu.

/ hlavnydennik.sk /