Irán sa v atmosfére rastúceho napätia so Spojenými štátmi pripravuje na možný ozbrojený konflikt aj na scenár, že by prišiel o najvyššie vedenie krajiny. Podľa denníka The New York Times (NYT) prevzal v uplynulých mesiacoch kľúčovú rolu v riadení štátu bývalý predseda parlamentu a súčasný šéf Najvyššej rady národnej bezpečnosti Alí Larídžání. V neformálnej mocenskej hierarchii tak zatienil aj prezidenta Masúda Pezeškjána. Informoval portál televízie ta3
Americký denník s odvolaním sa na rozhovory so šiestimi vysokopostavenými iránskymi predstaviteľmi, členmi Revolučných gárd a bývalými diplomatmi píše, že najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí poveril 67-ročného Larídžáního koordináciou príprav na vojnu aj zabezpečením prežitia Islamskej republiky v prípade rozsiahlych útokov či atentátov na vedenie krajiny.
Prezident v úzadí, bezpečnostný aparát v popredí
Larídžání, ktorý má za sebou štyri desaťročia pôsobenia v najvyšších poschodiach politiky a bezpečnostných štruktúr, podľa NYT postupne prebral rozhodujúce kompetencie. Do jeho agendy patrí potláčanie vnútorných nepokojov, komunikácia s Moskvou a regionálnymi aktérmi, ako aj dohľad nad jadrovými rokovaniami s Washingtonom.
Prezident Pezeškján, pôvodne kardiochirurg, podľa denníka v súkromí priznáva, že nie je klasickým politickým lídrom. Keď sa americká strana snažila nadviazať kontakt s Teheránom, Pezeškján mal podľa NYT dokonca odpovedať, že na takýto krok potrebuje súhlas Larídžáního. Aj to podľa NYT ilustruje, kde sa dnes sústreďuje reálna moc.
Scenáre prežitia režimu
Podľa denníka vydal Chameneí sériu interných pokynov, ktoré majú zabezpečiť kontinuitu moci aj v prípade jeho smrti alebo prerušenia komunikácie. Každá kľúčová funkcia má mať viacero náhradníkov, pričom vodca už v minulosti údajne určil aj trojicu potenciálnych nástupcov. Ich mená však zverejnené neboli.
Larídžání medzi kandidátmi na najvyšší duchovný post pravdepodobne nie je, keďže nespĺňa náboženské kvalifikačné kritériá. Patrí však do úzkeho okruhu dôverníkov, medzi ktorými sú aj bývalý veliteľ Revolučných gárd Jahjá Rahím Safaví či predseda parlamentu Mohammad Bágher Ghálibáf. Ten má podľa NYT v prípade vojny prevziať velenie ozbrojených síl.
Iránske vedenie podľa zdrojov denníka pracuje aj s politickým krízovým scenárom, teda kto by krajinu riadil, ak by došlo k eliminácii najvyšších predstaviteľov. Na zozname možných „krízových manažérov“ sa má nachádzať Larídžání, Ghálibáf, ale aj bývalý prezident Hasan Rúhání.
V Iráne sú si istí americkým útokom
Irán podľa NYT vychádza z predpokladu, že americké údery sú „nevyhnutné a bezprostredné“, hoci paralelne prebiehajú diplomatické rokovania o jadrovom programe. Krajina zvýšila stupeň bojovej pohotovosti, presúva balistické raketové systémy bližšie k hraniciam s Irakom aj k pobrežiu Perzského zálivu a testuje protivzdušnú obranu.
Chameneí v nedávnom prejave varoval, že „najmocnejšia armáda sveta môže dostať takú facku, že sa z nej nespamätá“, čím nepriamo odkázal na prítomnosť amerických síl v regióne.
Súčasťou príprav sú aj opatrenia vo vnútri krajiny. Podľa informácií NYT majú byť v prípade vojny do ulíc nasadené špeciálne policajné jednotky, spravodajské zložky aj milície Basídž, aby zabránili nepokojom a vyhľadávali údajných zahraničných agentov.
Odborník na Irán Válí Nasr pre NYT uviedol, že Chameneí „rozdeľuje moc a pripravuje štát na veľkú udalosť – nástupníctvo aj vojnu“, pričom si uvedomuje, že obe môžu prísť súčasne. Zároveň však platí, že samotná existencia najvyššieho vodcu je podľa analytikov kľúčovým tmelom režimu.
V Ženeve sa začína tretie kolo rozhovorov USA a Iránu
V Ženeve sa vo štvrtok (26. 2.) začne tretie kolo nepriamych rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Iránom. Rokovania prichádzajú v atmosfére opakovaných vyhrážok amerického prezidenta. Donald Trump Iránu odkazuje, že ak neprijme nukleárnu dohodu, USA sú pripravené na vojenský útok.
Na Blízky východ medzitým Spojené štáty presunuli najväčšie množstvo svojho arzenálu od invázie do Iraku pred vyše 20 rokmi. Rokovania v Ženeve sú poslednou šancou predísť konfliktu. Nedá sa však odhadnúť, aká je šanca, že budú úspešné. Irán odmietol požiadavku USA, aby zastavil obohacovanie uránu na svojom území. Napriek tomu je však zrejme pripravený ponúknuť určité ústupky vo svojom jadrovom programe.
ta3.com/ skspravy
Nie, vojna na Ukrajine netrvá štyri roky. Začala sa 15. apríla 2014
Vyšetrovanie darovania zbraní Ukrajine sa skončilo, Glück chce počuť, prečo. Na výbor volá Žilinku aj Remetu
Maďarsko rozmiestni vojakov v blízkosti energetických zariadení na ochranu pred Ukrajinou
Irán očakáva americký útok. Mocenské rošády, riešia sa prípadní nástupníci, kontrolu prevzal skúsený stratég
Francúzsky politik v reakcii na Leyenovej vyhlásenie o Ukrajine: „Zničme EÚ“
Prečo by sa Ukrajina a jej západní patróni mohli pokúsiť vyhodiť do vzduchu ruské čiernomorské potrubia?
Tichá revolúcia sebestačnosti
Jedným z najväčších klamstiev na Západe je, že USA začali „podporovať“ Ukrajinu až po tom, čo ruské vojská prekročili hranice vo februári 2022.
Dub. Posvätný strom Boha Peruna
Putinove vyhlásenia o pláne Ukrajiny zničiť TurkStream a Blue Stream by mali brať na Západe veľmi vážne
Štandardné dodávky elektriny zo Slovenska na Ukrajinu prúdia podľa SEPS-u aj naďalej. Pozastavená bola iba tzv. núdzová pomoc.
Informovaný súhlas rodiča podľa advokáta Petra Weisa nezruší zákaz šírenia politických názorov či politickej propagácie na školách
VIDEO: Profesor Viliam Fischer odhaľuje pravdu o anticovidových mRNA injekciách, PCR testoch, rúškach, ale aj o pôsobení spolitizovanej WHO či SAV
Prečo Rusko potrebuje získať kontrolu nad celou Ukrajinou?
Prečo by sme nemali podceňovať výskyt „špinavej“ bomby v Kyjeve?
Pre rok 2026 experti predpokladajú postupné zrútenie Ukrajiny
Úloha Ukrajiny pri destabilizácii amerického podbrušia
Zo zákopov do kartelov
Moldavsko – globalistické laboratórium
Londýn dosiahne za osem minút: Západ sa bojí „syna Orešnika“
zo sekcie
Irán očakáva americký útok. Mocenské rošády, riešia sa prípadní nástupníci, kontrolu prevzal skúsený stratég
Irán očakáva americký útok. Mocenské rošády, riešia sa prípadní nástupníci, kontrolu prevzal skúsený stratég
Irán očakáva americký útok. Mocenské rošády, riešia sa prípadní nástupníci, kontrolu prevzal skúsený stratég