Slovanské Noviny

24. februára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Špeciálna jednotka karabinierov zadržala pred aukciou doteraz neznámy rukopis Benita Mussoliniho k jeho stretnutiu s Adolfom Hitlerom, ku ktorému došlo v apríli roku 1944 na hrade Klessheim neďaleko Salzburgu

V Taliansku bol objavený doteraz neznámy rukopis bývalého talianskeho fašistického diktátora Benita Mussoliniho týkajúci sa stretnutia s nacistickým diktátorom Adolfom Hitlerom v roku 1944.

V aukčnom dome v severotalianskom Turíne polícia zadržala doteraz neznáme ručne písané poznámky bývalého talianskeho fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Uvádza sa to vo vyhlásení karabinierov vydanom v pondelok.

Špeciálna jednotka karabinierov poznámky zadržala pred chystanou aukciou a odovzdala ich ústrednému štátnemu archívu v Ríme.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Považujú sa za dokumenty s „osobitným historickým významom“. Na základe počiatočného vyšetrovania prostredníctvom porovnávacej skúšky rukopisu možno písmo a monogram „M“ na konci jednej zo strán pripísať Mussolinimu.

Podľa expertov zo špeciálnej jednotky karabinierov na ochranu kultúrneho dedičstva sa poznámky týkajú stretnutia s Hitlerom na hrade Klessheim neďaleko Salzburgu v dnešnom Rakúsku z 22. apríla 1944.

Údajne obsahujú rôzne témy v oblasti „ozbrojených síl“„politiky“ a „hospodárstva a práce“. Predpokladá sa, že vznikli ako príprava na stretnutie medzi oboma diktátormi. Hoci nie sú datované, ich obsah sa údajne zhoduje s témami stretnutia s Hitlerom, uviedli karabinieri.

Odborníci sa domnievajú, že Mussolini ich pravdepodobne použil aj priamo počas stretnutia, pretože boli štyrikrát preložené.

Počas dvojdňového stretnutia (22. – 23. apríla 1944) na zámku Klessheim preberali Adolf Hitler a Benito Mussolini nasledujúce kľúčové témy: 

• Talianski vojenskí internovaní: Mussolini naliehal na Hitlera ohľadom zlého zaobchádzania s talianskymi vojakmi a civilistami v nemeckých zajateckých táboroch.

• Nedostatok pracovných síl a vojska: Duce sa sťažoval na nereálne nemecké požiadavky na dodávky milióna pracovníkov pre Fritza Sauckela (nemecký nacistický politik, vysoký dôstojník SS a hlavný organizátor nútených prác (totálneho nasadenia) počas druhej svetovej vojny. Ako generálny zmocnenec pre pracovné nasadenie bol zodpovedný za deportáciu približne 5 miliónov ľudí z okupovaných území na otrocké práce do Nemecka) a tisícov mužov pre protilietadlovú obranu a pomocné zbory.

• Národná hrdosť a suverenita: Mussolini vyjadril nespokojnosť s tým, že výcvik talianskych vojakov v Nemecku podkopáva ich dôstojnosť, a protestoval proti vynucovaniu nemčiny v častiach severného Talianska.

• Vojenská situácia: Hitler počas stretnutia opäť predviedol jeden zo svojich monológov, v ktorom z problémov na fronte obviňoval Taliansko a Maďarsko

Obaja diktátori boli blízkymi spojencami. Mussolini po svojom zvrhnutí v Ríme v roku 1943 s Hitlerovou pomocou vládol na severe Talianska v bábkovom štáte známom ako Republika Saló.

Pri pokuse o útek do Švajčiarska ho 28. apríla 1945 talianski partizáni pri obci Mezzegra zastrelili spolu s milenkou Clarou Petacciovou. Ich telá previezli do Milána a zavesili dolu hlavou na námestí Piazzale Loreto.

Aktuálne zaistené rukopisy boli odovzdané do rúk Centrálneho štátneho archívu (Archivio Centrale dello Stato), kde odborníci vykonávajú expertízu ich autenticity.


Zdroj: cas.sk / thetimes.com / bgnes.com / yahoo.com / YouTube / InfoVojna