Slovanské Noviny

13. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Resumé: v článku ako analytickej reakcii na televíznu reláciu uvádzame viacero relevantných zdrojov na osvieženie pamäte moderátora o miere a štruktúre korupcie na Ukrajine a zvlášť aj v súčasnej zelenského administratíve.

V nedeľnej relácii televízie ta3 V politike s Robertom Ficom TU sa totiž pretriasla aj táto téma v súvislosti s ukrajinskou plynovou vojnou proti Slovensku – lebo v skutočnosti je toto fakt – nepriateľský akt, ako túto skutočnosť označuje aj slovenský premiér.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako novinár viem pochopiť kritický postoj moderátora relácie, ale dalo sa to zvládnuť aj vecnejšie a najmä bez okatej angažovanosti. Reakcia moderátora Braňa Kráľa totiž pripomínala progresívny postoj spochybňovania očividného, známy aj ako whataboutizmus.

Moderátor sa mal buď lepšie pripraviť na možné reakcie a tvrdenia premiéra (v tom je skutočný kumšt skúseného novinára – predvídať a skúmať), alebo si mal namiesto mainstreamového postoja progresívcov „whatabout“ zahryznúť do jazyka.

Pozrime sa na rozdiel dojmov a faktov

(11:12) Fico zopakoval tvrdenie o tom, že polovica peňazí, ktoré putujú v rámci pomoci na Ukrajinu „sa rozkradne“. Moderátor mu kontroval otázkou toho, kto iný toto ešte tvrdí.

„Že je korupcia na Ukrajine? Prosím vás, toto nemyslíte vážne teraz,“ povedal premiér. Článok na portály ta3 to uviedol s poznámkou, že to premiér urobil „bez toho, aby predložil iný argument“.

Obr.: SKsprávy úprava z Pixabay

Tak teda, ctení páni novinári a nekritickí milenci Ukrajiny, nech sa páči, tu sú fakty:

Mieru aj štruktúru korupcie na Ukrajine si môžete vyhľadať a nájsť priamo zo zdroja EÚ, na webstránke Európskeho dvora audítorov z osobitnej správy 23/2021 TU

Tiež zo zdroja Transparency International, kde sa v roku 2023 Ukrajina umiestnila na 104 mieste zo 180 hodnotených krajín s idexom korupcie 36 zo 100 podľa Indexu vnímania korupcie (CPI) tu: transparency

Aké sú ďalšie fakty o ukrajinskej korupcii, o ktorých vedomosť nemal moderátor, ktorý sa chytal slovíčok Fica o polovici ukradnutej pomoci? Nemusíme sa však chytať za slovíčka, lebo všeobecné zistenia sú alarmujúce bez ohľadu na mieru korupcie. A to poznamenávam, že moja pozícia je aktuálne opozičná, ale vecná a konštruktívna a nebudem so špinavou vodou z vaničky vylievať aj dieťa – dobré meno a záujmy Slovenska.

V roku 2012 Ernst & Young zaradil Ukrajinu medzi tri najskorumpovanejšie krajiny zo 43 opýtaných spolu s Kolumbiou a Brazíliou .

V roku 2015 The Guardian označil Ukrajinu za „najskorumpovanejší národ v Európe“. Podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou Ernst & Young v roku 2017 odborníci považovali Ukrajinu za deviatu najskorumpovanejšiu krajinu z 53 skúmaných.

Zdroje priamo z Ukrajiny

Nakoniec aj zdroje priamo z Ukrajiny, ktorá presne pred rokom zistila vysokú mieru korupcie priamo v armáde.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v auguste 2023 odvolal predstaviteľov zodpovedných za odvody vo všetkých regiónoch krajiny s odvolaním sa na obvinenia z korupcie, ktoré by podľa neho mohli predstavovať vlastizradu. Na sociálnej sieti uviedol: „Tento systém by mali riadiť ľudia, ktorí presne vedia, čo je vojna a prečo je cynizmus a úplatkárstvo v čase vojny velezradou.“ Zdroj: cbsnews

Zelenskyj prepustil začiatkom roka množstvo vysokých úradníkov pre škandál spojený s obstarávaním vojnových zásob; námestník ministra obrany krajiny odstúpil po tom, čo čelil obvineniam z korupcie; potom v auguste Zelenskyj prepustil všetkých úradníkov zodpovedných za regionálne vojenské náborové strediská s odvolaním sa na početné prebiehajúce trestné konania.

https://edition.cnn.com/2023/09/03/europe/ukraine-zelensky-fires-defense-minister-reznikov-intl-hnk/index.html

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) oznámila, že odhalila korupciu pri nákupe zbraní armádou v hodnote približne 40 miliónov dolárov. SBU uviedla, že vyšetrujú piatich vysokopostavených ľudí na ministerstve obrany a u dodávateľa zbraní v kauze podpísanej zmluvy na 100 000 mínometných striel (z augusta 2022), ktoré napriek platbe do zahraničia nikdy na Ukrajinu nedošli a chýbali na fronte. 28. januára 2024 o tom informoval dôveryhodný zdroj BBC. https://www.bbc.com/news/world-europe-68120973

K šokujúcemu javu sa vyjadrila aj Josie Stewart, šéfka Transparency International – obrana a bezpečnosť vo februári 2024. Podvod označila za „skľučujúci“.

SBU podľa ďalšej správy odhalila korupčný plán zahŕňajúci dvoch dôstojníkov logistiky ozbrojených síl. Podozriví podpísali v rokoch 2022 a 2023 zmluvy na nákup náhradných dielov pre stíhačky za premrštené ceny.

Vyšetrovanie odhalilo, že diely dodala spoločnosť napojená na policajtov. Na zabezpečenie zmlúv podozriví údajne použili viaceré pridružené komerčné subjekty, niektoré registrované v zahraničí, na simuláciu konkurenčného ponukového konania.

Predpokladá sa, že táto schéma okradla štát o 27,3 milióna HR (662 000 USD), ktorá bola poskytnutá prostredníctvom siete fiktívnych spoločností.

Slovo na záver

No a takto by sme mohli pokračovať aj ďalej. Treba uviesť, že korupcia je celosvetový problém. Nijaký štát v citovanom rebríčku nedosiahol absolútne hodnotenie 100. Najlepšie Dánsko dosiahlo v tom čase (2023) hodnotenie 90.

Keď však objektívnu realitu Slovákom nedokážu prezentovať politici, takmer výlučne z opozície (PS, SaS, KDH, Matovičovci) – a to ani vtedy, ak by mali obhajovať slovenské národno-štátne a ekonomické záujmy – mali by sa tohto zhostiť novinári, veď to je ich základná povinnosť a aj poslanie v jednom. Navyše definovaná aj v niekoľkých zákonoch.

Lebo ak to nebola nepripravenosť, čiže nedostatočná miera profesionality, potom mohlo ísť už iba o mainstreamovú (anglosaskú) angažovanosť, negatívneho javu démonizovania „vonkajšieho nepriateľa“ za každú cenu, systému „informovania“, ktorý prekvital v žurnalistike v bývalej totalite. A tam opäť, dúfam, ešte nie sme… aj keď…

Rafael Rafaj

O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Autor, publicista, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá. Vyhodnotili ho ako najaktívnejšieho poslanca vládnej koalície (2006-10). Zaoberá sa mediálnou a komunikačnou politikou, slobodou slova a prejavu a pôsobeniu ideológií v politickom priestore. Zastupuje ako podpredseda bývalých politických väzňov v organizácii PV ZPKO, III.odboj a je čestným predsedom Inštitútu národnej politiky Ľ. Štúra.

facebook/ ta3.com /skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.