Slovanské Noviny

19. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinskí zajatci v prápore Krivonosa sa pridali k Rusom, problematika návratu vnútorných presídlencov a obnovy Donbasu

decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej Dumy Vitalij Milonov napríklad vniesol na rokovanie návrh zákona o zákaze vysielania tureckých seriálov. Úvodná tézu podporená aj bez nahliadnutia do dôvodovej správy.

Je však toho viac. Nedávno bola údajne v centre nejakého vážneho sporu v slovenskom parlamente podpora športu hobby horsing, poslanec Milonov to v Dume preniesol na väčšiu mierku a navrhol rozdávať živé kone mnohodetným rodinám. Zrejme on sám (má šesť detí) alebo niekto z jeho známych len potreboval vypratať balkón, návrh zákona však neprešiel.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z vecí, ktoré majú priamu väzbu na vojnu na Ukrajine sa však vyčlenila relácia Čo to bolo? ruskej služby BBC News. Kládla škandálnu otázku, či sa 150 000 Ukrajincov vrátilo na Ruskom okupované teritória. Cifra 150 000 vyplynula zo slov poslanca Maxima Tkačenka z väčšinovej parlamentnej frakcie “Sluha Národa” prezidenta V. Zelenského. Tkačenko, člen špeciálnej komisie ukrajinskej Verchovnej rady pre vnútorných presídlencov sa na druhý deň od svojich slov dištancoval a nazval ich emocionálnym úletom. Nebral pritom ohľad na fakt, že už v lete operoval o málo menším číslom (130 tisíc), čo však vtedy nevzbudilo takú pozornosť. Scenár pre jednu z najsrandovnejších relácií bol napísaný. Moderátor Oleg Antonenko pritom vysvetlenie korešpondentky ukrajinskej služby BBC Diany Kuriško do posledného zrnka nevyzobal.

Diana Kuriško najprv číslo 150 000 znížila na 130 000, čo malo vyplynúť z interview poradcu exilového primátora prístavného mesta Mariupoľ Pjotra Andrjušenko. Prvý úspech dosiahnutý, mínus 20 000! Podčiarknutý tým, že verný Andrjušenko je spolu so svojim primátorom v exile. Určite nie sú jeho čísla presné, ale bezpochyby značne nadsadené a neoverené. Nasledovalo číslo len z moskovského letiska Šeremetevo, 83 000 Ukrajincov, o účele cesty ktorých do Ruska ale mala Diana Kuriško vážne pochybnosti, mohlo ísť o krátkodobú návštevu, po ktorej sa asi vrátili späť na Ukrajinu. Nasledoval určitý poryv mysle, ktorý nás mal priviesť k presvedčeniu, že reč nejde o státisícoch Ukrajincov, ktorí sa vrátili na teritória pod kontrolou Ruska, Dokonca nejde ani o tisíce takých príkladov. Naopak podľa dôveryhodných zdrojov informácií, ako napríklad Kancelárie prezidenta Ukrajine ide len o jednotlivé prípady. Koho by neskôr prekvapilo, ak by ich Diana Kuriško sledovala na Instagrame?

Protiútok ukrajinských tankov počas bitky o Mariupoľ na začiatku vojny:

Začínajú frašku sa snaží korigovať moderátor Antonenko a navrhne zaoberať sa číslom 70 000 ľudí, ktorí sa mali vrátiť do Mariupoľa, z predvojnových maximálne 400 000 obyvateľov. Tu sa Diana Kuriško postavila na odpor a uviedla, že ak sa ruské orgány chvália nárastom počtu obyvateľov, ide o dôsledok masívneho presídľovania obyvateľov z vnútorného Ruska, nie návrat pôvodných obyvateľov. Ďalej sa borí s cifrou 70 000 podľa už overeného scenára. Hovorí, že číslo 50-70 tisíc ľudí, ktorí sa vrátili z Ukrajiny späť do Mariupoľa uviedol vyššie spomenutý emocionálne nevyrovnaný poslanec Tkačenko. Ten síce sedí v spomínanej komisii pre vnútorných presídlencov, ale nezaoberá sa priamo Mariupoľom.

Ruské obrnené transportéry a čečenská pechota v závere bitky o Mariupoľ, mesto bolo do veľkej miery zničené:

Nasleduje zníženie rozpätia 50-70 tisíc osôb. Opäť o 20 000 na 30-50 tisíc ľudí pôvodom z Mariupoľa, ktorí opustili Ukrajinu ale nevedno, koľko z nich sa vrátilo cez Rusko späť do mesta. Podľa exilového primátora Vadima Bojčenko má však ísť tiež iba o jednotlivcov, ktorí tam predsa nemajú kde žiť! Potom nasleduje séria protirečení zo strany D. Kuriško.

Video prejazdu Mariupoľom v novembri 2024 zobrazuje stále poškodené a zničené budovy, prevažujú však už obnovené miesta aj novostavby (11:50):

Nasleduje pasáž, v ktorej sa snažia obaja novinári objasniť, prečo bola reakcia na slová Maxima Tkačenka taká prudká. Vytvoril sa však priestor pre monológ D. Kuriško, ktorá uviedla, že vnútorní presídlenci nemajú dostatok miest vhodných pre život na neokupovanej Ukrajine. Pri počte 5 miliónov presídlencov má byť k teraz dispozícii 1000 často nevyhovujúcich voľných miest. Aspoň na niečo je Tkačenko ako zdroj informácií dobrý. Títo ľudia dostávajú len asi 40 dolárov na mesiac ak vôbec. Je verejným tajomstvom, že ukrajinská vláda by sa aspoň na zimu určite rada zbavila sociálnych záväzkov voči týmto osobám ich presunom aj na Slovensko a ďalej do Európy ako bolo naznačené v závere článku o bobroch. Slovenská vláda neposkytuje odpoveď, ako bude postarané o prípadnú novú vlnu utečencov z východu. Či budú odkázaní na starostlivosť dobrovoľníkov a dobročinných organizácií ako vo februári a marci 2022. resp. či bude riadený aspoň ich odsun smerom ďalej na západ.

Nasleduje séria úvah o tom, že Tkačneko vlastne nie je až taký zlý, len sa snažil obrátiť pozornosť na problém nedostatočnej starostlivosti o vnútorných presídlencov, ktorá nie je dobre organizovaná na centrálnej ani miestnej úrovni a chýbajú na to zdroje (prípadne sa rozkrádajú?). Medzi možnými dôvodmi odchodu na teritóriá pod kontrolou Ruska sa spomína aj strata vyššie spomínaných sociálnych dávok vo výške 40-50 dolárov. Tu už to nevyzeralo dobre, na chvíľu sa D. Kuriško spamätala a uviedla, že dňa 26.11.2024 bol schválený projekt zákona zimnej podpory chudobných rodín “Teplá zima”, ktorý by mal garantovať podporu vo výške 6000 hrivien (136Eur) na nákup teplého oblečenia a detskej obuvi. Zatiaľ však z neho nedostal nikto ani hrivnu.

Obnova Mariupoľa postupne prebieha, mesto nevyzerá byť pusté ani v prípade, že nedošlo k návratu vnútorných presídlencov späť z Ukrajiny. Armádny magazín v skorších správach informoval o obnove prevádzky nákladného morského prístavu a MHD vrátane električkových tratí s vozňami ČKD Tatra.

Nasleduje pasáž venovaná iným než ekonomickým problémom vnútorných presídlencov, ktoré môžu mať na teritóriu pod kontrolou Kyjeva. Antonenko spomína problémy sociálnej integrácie najmä pri neznalosti ukrajinského jazyka a perzekúcie osôb hovoriacich len rusky zo strany jazykových hliadok (мовний патруль). D. Kuriško odpovedá, že jazykové patroly sú len mýtus, existuje však zákon, ktorý nariaďuje používanie ukrajinského jazyka vo sfére služieb a úradnom styku. Pripúšťa, že existuje množstvo príkladov konfliktov medzi starousadlíkmi a vnútorným presídlencami aj na jazykovej báze, nemyslí si však, že ide o všeobecnú tendenciu. Pripustila aj jednotlivé prípady (2014), kedy bolo vopred vylúčené zo strany vlastníkov nehnuteľností, že by nájom mohol získať niekto z Doneckej alebo Luganskej oblasti, čo však bolo okolím kritizované.

Realitný trh v Mariupole:

Pasáž, ktorá sa mala venovať skúsenostiam ľudí, ktorí sa vrátili späť na teritórium pod kontrolou Ruska bola zbytočnou vatou. V tom zmysle,že niektorí proruskí naladení jednotlivci sa predsa len mohli vrátiť späť. Avšak mnoho ľudí, ktorí tam ostali je za Ukrajinu, ale boja sa hovoriť. D. Kuriško pripúšťa, že v meste prebieha stavebný ruch ale nedá sa povedať, kto získa v ňom získa bydlisko. Spomína, že sleduje blogerku, ktorá sa nevenuje politike ale chodí napríklad do nových obchodov, ktorých otváranie si nevie vysvetliť, predpokladá však, že je blogerka niekým platená za to, že virtuálne normalizuje život v meste na sociálnych sieťach. Na záver predsa len peremoga, v meste podľa D. Kuriško určite nemôže byť pol milióna obyvateľov ako pred vojnou (400 000).

Toto extrémne nevyšlo, prípad by sa mal dôsledne analyzovať na redakčných poradách slovenských masmédií, aby sa podobným dalo predchádzať. Horší je už iba materiál Patricka Lancastera o jednotke vytvorenej z ukrajinských zajatcov, ktorí sa pridali k ruským vojskám. Ide o prápor (batalion) Maxima Krivonosa. Obsah filmu je popísaný v angličtine. Zverejnený bol 5.11.2024 a má takmer pol milióna pozretí na youtube. Zobrazuje výcvik členov práporu a té neskôr uvádzajú príčiny, pre ktoré sa pridali k ruským vojskám a bojujú nie za Rusko, obvykle proti režimu prezidenta Zelenského. Jeden z nich s nom de guerre Maršal (33:29) spomína, že sa k nemu zle správali v ukrajinských vojskách. Prípad masového zneužívania veliteľskej funkcie a nepotizmu bude zverejnený v záverečnej časti článku.

A tak, Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny O. Syrsky reagoval na správy o zneužívaní vojakov v 211. brigáde pontónových mostov Síl podpory. V tejto súvislosti sa začalo vyšetrovanie. Informuje o tom generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Na základe rozhodnutia hlavného veliteľa bola k útvaru vyslaná komisia Vojenskej právnej a poriadkovej služby, ktorá situáciu prešetrila. Počas kontroly bol veliteľ brigády dočasne odvolaný zo služby. Generálny štáb pripomenul, že niektoré zo špecifikovaných skutočností boli predmetom úradnej kontroly už v septembri 2024. Podľa jej výsledkov bolo začaté trestné stíhanie.
Spomínaná 211. brigáda pontónového mosta bola vytvorená v apríli 2022 a jej veliteľom bol plukovník O. Poberežniuk. Uvádza sa, že v jednotke sa objavili osoby, ktoré boli súvisiace s Poberežniukom v príbuzenskom vzťahu. Jeho krstný otec Valery Pastuch prevzal funkciu zástupcu veliteľa, zatiaľ čo Pastuchov syn a Poberežniukov krstný syn Vladyslav dostal funkciu veliteľa čaty.

Neskôr vyšlo najavo, že Vladyslav Pastuch používal fyzické násilie voči podriadeným a žiadal od nich peniaze. Okrem toho sám plukovník Poberežniuk poslal štyroch vojakov postaviť jeho súkromný dom v meste Chmelnyckij. Napriek odhaleniu týchto skutočností ešte nebola uplatnená žiadna zodpovednosť. Vyšetrovanie prebieha a výsledky kontroly sa môžu stať podkladom pre ďalšie právne kroky.

Vladyslav Pastuch priviazal podriadeného k drevenému krížu a žiadal peniaze

Tri ruské navádzané letecké bomby kalibru 250 kg ničia ukrajinský most, ktorý kľudne mohla umiestniť aj vyššie spomenutá 211. brigáda pontónových mostov. Front sa dal do pohybu a význam podobných útvarov a ich vnútornej súdržnosti rastie na oboch bojujúcich stranách.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.