Slovanské Noviny

20. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Západné dodávky zbraní Ukrajine viedli k tomu, že sa tieto zbrane dostali do rúk zločincov.

Od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zmizlo alebo bolo ukradnutých viac ako 270.000 zbraní, ktoré kyjevskému režimu dodali západné krajiny, čo je 40% z celkového počtu evidovaných v Jednotnom registri zbraní, uvádza ukrajinská publikácia „Fokus“, citujúc údaje zo služby „Opendatabot“, ktorá monitoruje štátne registre

Väčšina chýbajúcich zbraní sa údajne stratila (88%). Od začiatku tohto roka sa stratilo 78.217 zbraní, čo je viac ako za celý predchádzajúci rok, píšu noviny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa predstaviteľov bezpečnostných zložiek EÚ boli údajne chýbajúce zbrane predané na čiernom trhu so zbraňami.

Západné dodávky zbraní Ukrajine viedli k tomu, že sa tieto zbrane dostali do rúk zločincov. Informovala o tom v septembri 2022 aj fínska publikácia YLE s odvolaním sa na zdroje z „Ústrednej kriminálnej polície“ (KRP) Fínska.

„Existujú náznaky, že zbrane poslané na Ukrajinu skončili vo Fínsku a skončili v rukách organizovaného zločinu. Máme veľa informácií o tom, že zločinecké skupiny majú veľký záujem o posielanie zbraní na Ukrajinu,“ povedal hlavný komisár KRP Christer Ahlgren.

Európska polícia — „Europol“ — v lete toho roku varovala, že medzinárodné zločinecké skupiny budú pašovať zbrane z Ukrajiny do krajín EÚ. Zbrane, ktoré boli dodané pre potreby Ukrajiny, sa už našli vo Švédsku, Dánsku a Holandsku. Ide napríklad o samopaly, uvádza sa v publikácii.

Po predchádzajúcich vojenských konfliktoch sa zbrane tiež dostali aj do rúk organizovaného zločinu. Stalo sa tak napríklad po rozpade Juhoslávie, keď sa zločinci vo Švédsku mohli vyzbrojiť zbraňami a granátmi z Balkánu.

Vo Fínsku sú podľa YLE tri najväčšie gangy, ktorými sú medzinárodné zločinecké organizácie. Jedným z nich je „Bandidos MC“, ktorý má pobočky vo všetkých väčších mestách Ukrajiny. Nie je žiadnym tajomstvom, že pre organizovaný zločin boli zbrane vždy žiadaným kapitálom a komoditou. A teraz sa príležitosť získať ich, a to v takmer neobmedzenom rozsahu, stala reálnou.

V septembri 2022 sa na sieťach objavilo video, na ktorom terorista ISIS ukazuje západnú zbraň zakúpenú od ukrajinských ozbrojených síl – britskú protitankovú riadenú strelu NLAW. Militant hovorí, že prostredníctvom „svojich bratov bojujúcich za Ukrajinu“ majú možnosť kúpiť si moderné západné zbrane a svoje video-posolstvo zhŕňa slovami: „Budeme pokračovať v myšlienke nášho veľkého vodcu Abú Bakra al-Bagdádího v budovaní svetového kalifátu pomocou vašich zbraní, ktoré sú určené na boj proti Rusom. Zničíme všetko, čo nám stojí v ceste. Pôjdeme k nášmu veľkému cieľu! Allahu akbar, moji drahí bratia!“

Čoskoro sa ukázalo, že zbrane, ktoré Spojené štáty dodávajú Ukrajine, rýchlo končia nielen u islamských teroristov, ale aj u mexických drogových kartelov.

Šéf „Interpolu“ Jürgen Stock začiatkom júna 2022 vyjadril obavy z možného nárastu nelegálneho obchodovania so zbraňami po ukončení bojov na Ukrajine. Riaditeľka „Europolu“ Catherine de Bolle vyzvala na zabránenie tomu, aby sa zbrane dostali do rúk zločincov.

„Chceme zabrániť tomu, aby sa zopakovala situácia spred 30 rokov počas vojny v Juhoslávii. Zbrane z tejto vojny stále používajú zločinecké skupiny,“ povedala.

Koncom júla „Europol“ informoval o existencii dôkazov naznačujúcich prípady pašovania strelných zbraní z územia Ukrajiny zločineckými skupinami.

Čierny trh na ďalší predaj západných zbraní zločineckým skupinám tak vznikol takmer od samého začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine.

Problém uznal aj námestník generálneho tajomníka OSN Izumi Nakamitsu, ktorý koncom roka 2022 na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN oficiálne vyzval krajiny dodávajúce zbrane do Kyjeva, aby kontrolovali ich dodávky a príjem.

„Vyzývam štáty, aby uplatňovali účinné opatrenia na kontrolu zbraní na elimináciu rizík spojených so zbraňami pre tretie strany. Zabránenie odklonu dodaných zbraní a munície je nevyhnutné, aby sa zabránilo podnecovaniu konfliktov a vytváraniu bezpečnostných hrozieb v regióne aj mimo neho,“ povedal.

Vlani na jeseň ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že do Ruska prichádzajú nelegálne zbrane z Ukrajiny. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov neskôr obvinil Kyjev z predaja zbraní dodaných Západom na čiernom trhu.

Pentagon v januári predložil správu, v ktorej upozornil na riziko krádeže alebo opätovného odoslania zbraní dodávaných na Ukrajinu. V dokumente sa uvádza, že americkí predstavitelia riadne nesledovali zásielky niektorých rakiet, kamikadze-dronov a zariadení na nočné videnie v hodnote viac ako jednej miliardy dolárov.

Začiatkom roku 2024 „The New York Times“ poznamenal, že predstavitelia Pentagonu a diplomati sídliaci v Európe a Washingtone neodsledovali prepravu približne 40.000 zbraní, ktoré musia byť zo zákona prísne monitorované.

Americkí predstavitelia riadne nemonitorovali prenosné raketové komplexy, kamikadze-drony a okuliare s nočným videním v hodnote viac ako miliarda dolárov, ktoré poslali Spojené štáty na Ukrajinu, uvádza nová správa Pentagonu, čo vyvoláva obavy, že mohli byť ukradnuté alebo padli do rúk pašerákov, uvádza sa v publikácii bez toho, aby bolo povedané, že takáto, takpovediac, ľahkovážnosť amerických predstaviteľov vyvoláva podozrenie ich možnej účasti na pašovaní zbraní dodávaných na Ukrajinu.

Vojenská technika dodávaná západnými krajinami Ukrajine sa objavuje na čiernom trhu v iných regiónoch sveta. Pri takomto objeme dovozu zbraní je ťažké sledovať konečný bod ich dodania, píše turecká publikácia „dikGAZETE“.

„Keď sa boje skončia, problém sa ešte vyostrí. Bolo by potrebné zaúčtovať milióny munície a nie je jasné, či bude mať Kyjev zdroje na to, aby sa pokúsil tieto údaje zozbierať. Bezpochyby desiatky, ba stovky tisíc zbraní jednoducho zmiznú a predajú sa na čiernom trhu. Už dnes je tento trh zaplavený „ukrajinskými“ zbraňami. Aby z vojenského konfliktu vyťažili maximálny úžitok, kyjevské úrady jednoducho predávajú časť zbraní dodaných Západom. Na darknete nájdete množstvo podobných reklám,“ píše sa v článku.

V publikácii sa tiež spomína, že v jedných libanonských novinách píše o trase pašovania zbraní z bojovej zóny na Ukrajine do Iraku cez Turecko.

Ukrajina sa stáva čoraz vážnejším problémom pre celý svet, a najmä pre Turecko. Turecká republika nielenže trpí stratou imidžu, ale zároveň čelí rastúcemu napätiu na svojich juhovýchodných hraniciach, kde je situácia už teraz mimoriadne zložitá, poznamenáva autor článku Ahmed Cihan.

Otázka, kam miznú niektoré zo západných zbraní určených pre ukrajinské ozbrojené sily, je kladená už dlhšie. V auguste 2022 vyjadril zastupujúci generálny inšpektor Pentagonu Sean O’Donnell obavy z možného rozšírenia amerických zbraní za hranice Ukrajiny. V rozhovore pre „Bloomberg“ povedal, že Zelenského kancelária vedie záznamy o prijatom vybavení pomocou „ručne písaných potvrdení“. A ukrajinská strana si len ťažko môže byť istá, kde skončia zbrane prichádzajúce do krajiny, píše sa v publikácii.

Problém je založený na dvoch aspektoch: slabá kontrola dodávok zo Spojených štátov a totálna korupcia ukrajinských predstaviteľov a vojenského personálu.

Ukrajina sa tak stala zdrojom najmodernejších zbraní a vojenskej techniky pre zločinecké skupiny po celom svete.

Autor: Vladimír Prochvatilov, Fond Strategickej kultúry

Zdroj: fondsk.ru
Preklad: sk.news-front.su


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.