Kyjevský režim sa medzitým ťažko spamätáva z Trumpovho volebného víťazstva a odmieta si pripustiť, že by USA prestali Ukrajinu vojensky podporovať.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že akékoľvek ústupky voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sú neakceptovateľné a pre Európu „samovražedné“.
V Európe je urgentne potrebné presadzovať princíp „mieru prostredníctvom sily“, keďže kontinent ohrozuje Rusko. Vyhlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na plenárnom zasadnutí Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Budapešti.
Ukrajinský prezident vyhlásil, že akékoľvek ústupky voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sú neakceptovateľné a pre Európu „samovražedné“.
Na margo severokórejských vojakov, ktorí bojujú po boku Ruska, Zelenskyj vyhlásil, že severokórejský režim vedie vojnu na európskej pôde a že jeho vojaci zabíjajú Ukrajincov.
Ukrajinskí, západní a juhokórejskí predstavitelia tvrdia, že v Rusku sa nachádza približne 10.000 severokórejských vojakov, ktorí Moskve pomáhajú v boji. Značná časť z nich sa údajne nachádza v ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť okupuje Ukrajina. Zelenskyj v utorok potvrdil, že zaznamenali prvé zrážky medzi ukrajinskými a ruskými jednotkami.
Zelenskyj sa na summite v Budapešti vyjadril aj k zvoleniu Donalda Trumpa za amerického prezidenta. „Dúfame, že Amerika bude silnejšia. Práve takúto Ameriku Európa potrebuje. A silná Európa je to, čo Amerika potrebuje. Toto sú vzťahy medzi spojencami, ktoré si treba vážiť a ktoré nemožno stratiť,“ vyhlásil.
Trump a Zelenskyj spolu v stredu telefonovali. Ukrajinský prezident Trumpovi pogratuloval k víťazstvu. Obaja sa dohodli na pokračovaní v „úzkom dialógu a napredovaní spolupráce“.
Donald Trump patrí medzi kritikov vojenskej pomoci Ukrajine zo strany aktuálnej administratívy prezidenta Joea Bidena a v predvolebnej kampani sľuboval, že konflikt na Ukrajine rýchlo vyrieši.
Na budapeštiansky summit pricestovalo 42 hláv štátov a vlád vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, ako i lídrov EÚ, NATO a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Popri lídroch 27 členských krajín EÚ pozvali aj najvyšších predstaviteľov kaukazských štátov či krajín západného Balkánu, ale sú medzi nimi aj lídri Británie, Ukrajiny a Turecka.
Ukrajina neuvažuje o strate vojenskej pomoci od USA
Ukrajina po prezidentských voľbách v USA neuvažuje o scenári prerušenia dodávok vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov. Uviedol to vo štvrtok hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tichyj.
Kyjev podľa hovorcu zároveň víta snahu odchádzajúcej administratívy prezident Joea Bidena o čo najrýchlejšie vyčerpanie všetkých financií vyčlenených na vojenskú pomoc Ukrajine.
„Neskúmame scenáre prerušenia vojenskej pomoci zo strany USA, pretože… si nemyslíme, že je v najlepšom záujme Spojených štátov, aby takýto krok vôbec urobili,“ povedal Tichyj.
„Vo svete sa ozývajú hlasy, ktoré predpokladajú, že ak budú prerušené dodávky vojenskej pomoci na Ukrajinu, Ukrajina bude nútená rokovať… To nie je pravda, to sa jednoducho nestane, aj keby sa takýto scenár uskutočnil,“ zdôraznil hovorca ukrajinskej diplomacie. Podľa jeho slov by takýto scenár viedol skôr k rozšíreniu vojny.
Víťaz prezidentských volieb v USA Donald Trump počas predvolebnej kampane spochybnil pokračovanie americkej vojenskej podpory pre Kyjev a tvrdil, že konflikt na Ukrajine dokáže vyriešiť za 24 hodín. Republikán však odmietal prezradiť, ako to chce dosiahnuť.
Zdroj: bleskovky.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Mimoriadne súhlasím s Ňuchačenkom klavirístom s jedným údom! Európa by mala presadzovať mier silou a to hneď a zaraz mu takú drbnúť cez tú jeho nenažranú papuľu, že by sa už nepozviechal a ani nesadol za volant Bugatti Tourbillon…