Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Reštaurácia House of Seafood je jedným zo stále väčšieho množstva podnikov v Singapure, ktoré začali ponúkať hmyzie pochutiny. Stalo sa tak potom, čo ázijská krajina v júli zaradila 16 zástupcov hmyzu na zoznam potravín bezpečných na konzumáciu. „So zavretými očami by som nespoznala, že ide o cvrčka,“ uviedla jedna z návštevníčok po ochutnaní jedného z pokrmov.

Cvrčky dvadsaťtriročná Bregria Simová vyskúšala s vyprážanou ryžou a ich chuť prirovnala k sušeným krevetám, čo je prísada bežne používaná pri varení v juhovýchodnej Ázii. Návštevníčka podniku dodala, že je otvorená aj každodennej konzumáciu hmyzu, pretože obsahuje vysoký podiel bielkovín.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

O niečo zdržanlivejší bol ďalší hosť, devätnásťročný Chuang Jao ​​Cu. „Obsah bielkovín pri hmyze musia výskumníci ešte len určiť. Čo sa týka chuti, mäso chutí lepšie, ale som ochotný hmyz čas od času vyskúšať, pretože je to pre mňa novinka,“ povedal agentúre Reuters.

Hmyz ako riešenie svetových problémov?

Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Spojených národov (FAO) je hmyz bohatým zdrojom nielen bielkovín, ale aj tuku, vitamínov, vlákniny a minerálov, uvádza Reuters, informuje portál Novinky.cz.

Hmyz by podľa OSN mohol v budúcnosti prispieť k riešeniu hneď niekoľkých svetových problémov. Organizácia podľa CNN odhaduje, že svetová populácia dosiahne do roku 2050 cca 9,7 miliardy ľudí. Nepretržitý rast populácie a zmeny klímy podľa nej povedú k hľadaniu alternatívnych zdrojov potravy, ktoré sú nutrične bohaté a možno ich získať efektívnejšie a udržateľnejšie, čo hmyz spĺňa.

Singapur ešte čaká dlhá cesta

Odborníci na výživu a vedci dlhodobo hmyz propagujú ako udržateľný a lacný zdroj bielkovín, napriek tomu podľa výskumníka v oblasti potravinovej bezpečnosti a výkonného riaditeľa National Institute of Education International (NIEI) Paula Tenga zatiaľ neexistuje žiadna krajina s rozvinutou ekonomikou, kde by hmyz predstavoval obľúbený doplnok stravy .

Okrem oficiálneho schválenia 16 zástupcov hmyzu na konzumáciu, ktoré Teng označil za krok správnym smerom, bude musieť Singapur urobiť ešte oveľa viac, aby ľudia hmyz ako potravinu prijali a komerčne sa v tomto smere rozšíril.

Zakladateľ a riaditeľ reštaurácie House of Seafood Francis Ng sa však zatiaľ na nízky dopyt nesťažuje, naopak. Telefón mu vďaka horlivým zákazníkom, ktorí si v podniku chcú zarezervovať stôl a hmyz ochutnať, podľa jeho slov neprestáva zvoniť. Ng v súčasnej dobe hmyz dováža z Thajska, v budúcnosti by ho ale rád choval svojpomocne.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.