Slovanské Noviny

20. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podiel Slovákov s pôžičkou či úverom sa v tomto roku oproti vlaňajšku takmer nezmenil. Zatiaľ čo v minulom roku malo nejaký finančný záväzok 40 % Slovákov, v súčasnosti ide o 41 % slovenských domácností.

Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Častejšie si podľa prieskumu požičiavajú muži (43 %) ako ženy (39 %). Najčastejšie ide o sumy medzi 4000 a 40.000 eur, o ktoré má záujem tretina respondentov. Záväzky vyššie ako 40.000 eur má viac ako štvrtina dlžníkov.

Zadlžení Slováci

Dlhodobo si Slováci požičiavajú predovšetkým v produktívnom veku, najvyššie sumy dlžia najčastejšie medzi 25 a 44 rokmi. Pôžičky má však podľa prieskumu aj pätina seniorov nad 65 rokov. Úvery majú najčastejšie tí s vysokoškolským vzdelaním (50 %), ktorí si zároveň výrazne častejšie požičiavajú sumy nad 40.000 eur. Najviac sú zadlžení obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja (59 % a 52 %), ktorí si požičiavajú aj najvyššie sumy. Najmenej dlžníkov žije naopak v Trenčianskom kraji (31 %).

„V súčasnosti majú pôžičky a úvery najčastejšie ľudia zamestnaní v odbore lesníctva a poľnohospodárstva, nasledovaní pracovníkmi v priemysle a stavebníctve. Najmenej si pôžičky berú zamestnanci zo zdravotníctva. Najväčší podiel záväzkov nad 40.000 eur majú ľudia pracujúci v odbore IT a telekomunikácií,“ priblížila generálna riaditeľka KRUK Jaroslava Palendalová.

Nedostupné bývanie

Slováci si dlhodobo požičiavajú predovšetkým v súvislosti s bývaním. Pri 37 % respondentoch prieskumu ide o kúpu bytu či stavbu domu, nasleduje rekonštrukcia bývania s podielom 28 %. Na treťom mieste je nákup vozidla s necelými 18 %. Zatiaľ čo na bývanie si prakticky rovnakou mierou požičiavajú ženy aj muži, v úveroch na vozidlá výrazne prevažujú muži, a to v pomere 23 % oproti 12 %. Záväzky spojené s bývaním majú predovšetkým ľudia v produktívnom veku.

„Pôžičky na bývanie v produktívnom veku sú bežné, avšak náš prieskum zistil, že 13 % úverov slúži na uhradenie iných dlhov. Také pôžičky si navyše najčastejšie berú mladí ľudia a seniori – obe tieto vekové kategórie môžu mať obmedzené možnosti ich splácania a hrozí im, že sa dostanú do dlhovej pasce, z ktorej sa potom veľmi ťažko dostáva,“ varovala Palendalová.

Naopak, Slováci podľa prieskumu dlhodobo prakticky nevyužívajú úvery na oblečenie, lieky a lekársku starostlivosť, potraviny alebo školské pomôcky pre deti. Neberú si spravidla ani úvery na dovolenku, darčeky alebo zábavu. Každá dvadsiata domácnosť však potrebuje pôžičky na úhradu pravidelných platieb, ako je nájomné alebo účty za energie.

Naopak, Slováci podľa prieskumu dlhodobo prakticky nevyužívajú úvery na oblečenie, lieky a lekársku starostlivosť, potraviny alebo školské pomôcky pre deti. Neberú si spravidla ani úvery na dovolenku, darčeky alebo zábavu. Každá dvadsiata domácnosť však potrebuje pôžičky na úhradu pravidelných platieb, ako je nájomné alebo účty za energie.

/ ereport.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.