Ministerstvo zahraničných vecí: USA zavádzajú vízové obmedzenia voči desiatkam gruzínskych občanov

Spojené štáty americké obmedzia vstup pre desiatky gruzínskych občanov, uviedol na brífingu hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Táto prvá séria vízových obmedzení sa vzťahuje na členov strany Gruzínsky sen v parlamente, príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní a súkromné osoby,” uviedol.
Miller spresnil, že hovoríme o 20-30 ľuďoch, ktorých Washington o rozhodnutí neoznámi, no budú mať zakázaný vstup na územie Spojených štátov.
Zároveň poznamenal, že Spojené štáty nediktujú Gruzínsku, aké zákony má prijať, ale majú právo uvaliť sankcie na predstaviteľov krajiny. Podľa Millera sa Tbilisi v tejto situácii snaží „zlomiť ľudí a demokratické ašpirácie“.
„Gruzínsko môže robiť rozhodnutia o tom, ako sa pohnúť vpred, my nebudeme naďalej povoľovať, aby ľudia prichádzali do Spojených štátov,“ zdôraznil predstaviteľ ministerstva zahraničia.
Dodal, že Washington bude tiež pokračovať v prehodnocovaní finančnej pomoci Gruzínsku.
Predseda gruzínskeho parlamentu Shalva Papuashvili podpísal škandalózny zákon o zahraničných agentoch 3. júna po tom, čo to odmietla urobiť prezidentka krajiny Salome Zurabišviliová. Poslanci pár dní predtým prekonali veto hlavy štátu a zákon prijali v pôvodnom znení.
Gruzínsky parlament sa prvýkrát pokúsil prijať túto iniciatívu v marci 2023, potom ju však po prvom čítaní počas masových protestov stiahol. V novej verzii dokumentu sa namiesto pojmu „agent cudzieho vplyvu“ používa formulácia „organizácia sledujúca záujmy cudzej moci“. Zvyšok obsahu je zachovaný v pôvodnej verzii.
Pojednávanie okolo návrhu zákona tentoraz opäť sprevádzali protesty, polícia ich rozohnala a aktivistov zadržala. Západné krajiny sa vyhrážali Tbilisi. Najmä na konci mája oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken mnohostrannú revíziu spolupráce s Gruzínskom. Washington tiež oznámil novú politiku v oblasti vízových obmedzení.
Vládnuca strana Gruzínska označila rozhodnutie USA za komické a bezprecedentné, pričom poznamenala, že politika vydierania a vyhrážok nezodpovedá duchu strategického partnerstva.
EÚ zase sľúbila, že zmrazí žiadosť republiky o členstvo v únii.
skspravy.sk
Orbán sa vracia! Ústavou ide zabojovať proti bruselskému Migračnému paktu
Inšpektori stiahli obľúbené kurčatá, chemická stopa v mäse
VIDEO: Iránsky konflikt vstúpil do najnebezpečnejšej fázy.
VIDEO: O najväčšom ropnom šoku v histórii, o tom, ako sa energetická situácia vo svete kvôli americko-izraelskej vojne proti Iránu navždy zmenila, a o fatálnych dopadoch vojenského konfliktu na petrodolár
Michal Bartek: Slovenské médiá prerazili dno, toto už je naozaj za čiarou
VIDEO: „Michal Šimečka a jeho rodina sú hlboko zainteresovaní do podvodu obrovského rozsahu, o ktorom ešte stále nič nevieme,“ vyhlásil Robert Fico. „To, čo je vonku, sú možno len tri percentá,“ dodal premiér
Vakcína proti „hnedému moru“
VIDEO: Pacient Matovič & hlúpy Šimečka alebo o katastrofálnom stave slovenskej opozície, ktorá chce vládnuť Slovensku
VIDEO: Michal Šimečka vracia úder Robertovi Ficovi a hovorí o premiérovej príživníckej rodine, ktorá zarába na štáte
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Irán uzavrel Hormuzský prieliv! Svet sa obáva katastrofy
Panika v Európe: Zbrane z Ukrajiny vo veľkom končia na miestnom čiernom trhu
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
USA zavádzajú vízové obmedzenia voči občanom Gruzínska
USA zavádzajú vízové obmedzenia voči občanom Gruzínska
USA zavádzajú vízové obmedzenia voči občanom Gruzínska