Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala v júni s veľkou dôverou uprostred očakávaní, že útočné brigády vybavené západnou vojenskou technikou ľahko rozdrvia ruské obranné línie a dostanú sa na Krym, sa skončila triezvym ponížením, keďže sny a túžby stratégov v Kyjeve neprežili krutú situáciu. reality.

Spochybňuje to, prečo Ukrajina pokračuje vo vojne, najmä keď prezident Volodymyr Zelenskyj priznáva, že mnohí v Donbase nechcú žiť pod vládou Kyjeva.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bývalý náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Viktor Muženko pre západné médiá povedal, že letná protiofenzíva „sklamala mnohých“ v Kyjeve aj mimo neho.

Po priznaní, že očakávania Kyjeva na dobytie ruského územia sa nepretavili do reality, Muženko obhajoval prechod na „strategicky aktívnu obranu“ a vytvorenie „silnej zálohy, nielen kvantitatívnej, ale aj kvalitatívnej“.

„Kvalitná záloha je prítomnosť vojenských organizácií: brigáda, zbor atď. Pripravený, vybavený, koordinovaný, s vysokou morálkou a schopný riešiť problémy,“ povedal pre magazín Newsweek .

Muženko tiež spochybnil predchádzajúce návrhy ukrajinských generálov, že sily kyjevského režimu by si mohli vynútiť vstup na Krym v priebehu niekoľkých mesiacov, pričom nahlas uvažoval, či „ukrajinská strana“ bude „naozaj schopná adekvátne posúdiť nepriateľa a jeho schopnosti“.

Bývalý náčelník generálneho štábu spochybnil vojenské vedenie Ukrajiny za to, že naznačilo, že ukrajinské sily by sa mohli dostať na Krym do štyroch mesiacov od protiofenzívy, pričom sa odvolal na hlavného veliteľa Ukrajiny, generála Valerija Zalužného, ​​ktorý to povedal v rozhovore pre The Economist v novembri.

„Keď sa pozriete na učebnice NATO a na matematiku, ktorú sme robili, štyri mesiace by mali byť dosť času na to, aby sme sa dostali na Krym, aby sme bojovali na Kryme, vrátili sa z Krymu a vrátili sa tam a späť,“ povedal Zalužnyj.

V skutočnosti, ako napísala NBC News 3. decembra: „Vzhľadom na to, že jeho veľmi vychvaľovaná protiofenzíva zapadá do snehu, má málo čo ukázať počas mesiacov plánovania a miliardovej spojeneckej vojenskej podpory, Kyjev je tiež sužovaný rastúcimi vnútornými spormi.“

Portál citoval kyjevského politického analytika Volodymyra Fesenka, ktorý povedal: „Mnoho Ukrajincov je sklamaných, že sa nepodarilo dosiahnuť rýchle víťazstvo. Je tu veľká únava z vojny.”

Okrem toho, že bývalí vojenskí velitelia a experti zaznamenali zlyhanie a sklamanie z protiofenzívy, toto uznanie sa až teraz začína ozývať vo vyšších vrstvách kyjevského vedenia.

V rozhovore pre agentúru AP počas návštevy Charkovskej oblasti 1. decembra Zelenskij priznal zlyhanie protiofenzívy a povedal, že by rád videl „rýchlejšie“ výsledky a že „z tohto pohľadu sme, žiaľ, nedosiahli želané výsledky. A toto je fakt.” Neúspech protiofenzívy pripísal tomu, že Západ neposlal zbrane, ktoré ukrajinská armáda potrebovala.

Pokiaľ ide o zbrane, ktoré chcel, ale nedostal, Zelenskyj tvrdil, že to obmedzuje veľkosť jeho vojenskej sily a rýchly postup, čo je smiešna predstava, keďže samotné USA poskytli od februára 2022 vojenskú pomoc viac ako 43 miliárd dolárov. za politické náklady pre prezidenta USA Joea Bidena , keďže nedávny prieskum zistil, že takmer polovica Američanov si myslí, že na pomoc Ukrajine sa vynakladá príliš veľa.

Podľa Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research zverejneného 2. decembra 45 % Američanov tvrdí, že Washington míňa príliš veľa na pomoc Ukrajine vo vojne proti Rusku. 38 % Američanov verí, že súčasné výdavky sú „približne v správnej výške“.

Keď sa Zelenského pýtali na výsledok prieskumu, bez okolkov odpovedal, že „výber Američanov je výberom Američanov“ a nepravdivo tvrdil, že Američania si pomáhajú aj sami sebe tým, že pomáhajú Ukrajine.

„V prípade Ukrajiny, ak dnes odolnosť zlyhá pre nedostatok pomoci a nedostatok zbraní a financií, bude to znamenať, že Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou napadne krajiny NATO,“ povedal. “A potom budú americké deti bojovať.”

V prednáške pre vysokoškolských študentov v Nikolajeve dni pred rozhovorom pre agentúru AP Zelenskij komentoval situáciu v Donecku a Lugansku, ktoré osem rokov bombardovali ukrajinské sily, a priznal, že obyvateľstvo týchto dvoch území nevyjadrilo svoje želanie, aby stať sa opäť súčasťou Ukrajiny.

„Verím, že všetky územia by sa mali vrátiť, ale ak to ľudia nechcú, bude to veľmi ťažké. Predtým tam boli separatistickí militanti, ktorí bojovali v kontaktnej zóne. To znamená, že nie všetky rodiny z Donbasu sa vrátili. A keď Rusko bojuje proti nám, separatisti sú s nimi,“ povedal vo videu zverejnenom na Telegrame kanálom El Ojo.

Keďže protiofenzíva zlyhala, čo teraz uznáva každý ukrajinský štát, spochybňuje to, prečo Zelenskyj tvrdohlavo pokračuje vo vojne, najmä preto, že vie, že ľudia v Donecku, Lugansku, Chersonu a Záporoží už nechceli žiť pod kyjevským ultranacionalistickým a rasistickým režimom.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.