Slovanské Noviny

25. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Mladí socialisti v Nemecku navrhujú základný príspevok 60.000 eur pre každého

Jusos, mládežnícka organizácia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) navrhuje zaviesť paušálny príspevok vo výške 60.000 eur pre všetkých obyvateľov starších ako 18 rokov.

Návrh odhlasovali členovia organizácie v nedeľu na svojom celoštátnom kongrese v Braunschweigu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Potrebujeme dôsledné prerozdelenie zhora nadol, uviedol jeden z delegátov. Koncept tzv. základného dedičstva predpokladá vyplatenie 60.000 eur každému, kto dosiahol vek 18 rokov a má hlavné bydlisko v Nemecku, bez ohľadu na jeho pobytový status.

Použitie prostriedkov by nemalo byť účelovo viazané a platba by sa mala realizovať automaticky bez podania žiadosti. Náklady na zavedenie opatrenia by sa podľa mladých sociálnych demokratov pohybovali vo výške približne 45 miliárd eur ročne. Financovanie chcú zabezpečiť reformou dane z dedičstva.

Pri dedení od jedného milióna eur by sa uplatňovala sadzba 10 %. Miera zdanenia by sa potom mala postupne zvyšovať. Druhý milión by tak bol zdanený 20 percentami, tretí milión 30 percentami a od deviateho milióna by sa uplatňovala najvyššia sadzba 90 %.

skspravy.sk