Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zápal je jedinečná reakcia tela na akýkoľvek nepriaznivý faktor alebo vonkajšie podnety. Pôsobenie zápalového procesu je zamerané na zničenie škodlivej príčiny a obnovenie normálneho fungovania tela.

Faktory, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu, môžu byť vnútorné aj vonkajšie – môžu byť vírusového, bakteriálneho pôvodu alebo spôsobené ich metabolickými produktmi. Preto všetky liečebné postupy začínajú diagnózou, keď je patogén presne identifikovaný a je predpísaný boj proti patogénu, ktorý toto porušenie spôsobil. Diagnostickými štúdiami a určením liečby by sa mali zaoberať iba špecialisti na medicínu, pretože mnohé choroby majú také podobné príznaky, že ich možno rozlíšiť iba nepriamymi znakmi alebo niektorými analýzami a liečba bude úplne odlišná. Na pomoc pri liekovej terapii sú lekári v rámci komplexnej liečby často predpisovaní fytopreparátov. Fytoterapia ako súčasť ďalších zdravotných postupov, ako je diétna strava, cvičebná terapia, fyzioterapia, výrazne urýchli zotavenie a obnoví organizmus po chorobe. 

Boj proti vírusovým chorobám. 
Vírusové patogény sú najbežnejšou príčinou sezónnych zápalových ochorení. Môžu sa prejavovať rôznymi spôsobmi, najčastejšie – zvýšením teploty, bolesťou rôznej intenzity a lokalizácie, opuchom, kožnými vyrážkami, slabosťou atď., V závislosti od patogénu. Liečivé byliny pomôžu zmierniť zápal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kalamus obyčajný-Puškvorec obyčajný: 
Korene tejto rastliny sa účinne využívajú pri liečbe chrípkových prejavov, chorôb horných a dolných dýchacích ciest, zažívacieho traktu a pohybového aparátu. Rastlina obsahuje éterické oleje, ktoré obsahujú fytoncidy – prvky, ktoré potláčajú aktivitu patogénov. Kalamus navyše obsahuje triesloviny a škrobové látky, vitamín C a rôzne živice. Korene rastliny sa často pridávajú do liečivých prípravkov, používajú sa ako odvary, nálevy, prášky.

Medovka lekárska: 
Táto bylina má vysoký antiseptický, spazmolytický a spastický účinok. Preto sa neustále používa na zápalové procesy dýchacích ciest a choroby tráviacej sústavy. Esenciálne oleje z citrónového balzamu majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, poskytujú bakteriostatické a antivírusové účinky. Melissa obsahuje triesloviny, horkosť, minerálne soli a vzácne kyseliny, ktoré majú silný liečivý účinok. 

Oregáno
Táto bylina je tiež známa ako korenie Oregano. Je predpísaný v komplexnej terapii na choroby tráviaceho traktu, zápalové procesy v ústnej dutine, dolných dýchacích cestách, gynekologické poruchy. Táto trvalka obsahuje obrovské množstvo esterov – až 1,2% a flavonoidy, ktoré prispievajú k aktívnej produkcii leukocytov, ktoré chránia pred patogénmi, aktivujú imunitný systém. Oregano navyše obsahuje kyselinu askorbovú, draslík a vápnik, ktoré telo potrebuje. Listy eukalyptu: Táto rastlina obsahuje cineol, prírodnú antiseptickú látku, ktorá má silný antivírusový účinok. Infúzie a odvar z listov eukalyptu sa používajú ako protizápalové, analgetické a imunomodulačné činidlo. Úspešne sa používa na liečbu stomatitídy, zápalu stredného ucha, vírusových infekcií, chorôb črevného, ​​urogenitálneho a tráviaceho systému. 

Protizápalové rastliny

Bylinná medicína má výrazný účinok pri liečbe zápalových ochorení. Prírodné zložky znižujú zápal, zlepšujú regeneráciu buniek, zmierňujú kŕče a bolesť a priaznivo ovplyvňujú celkovú pohodu. Pri liečbe by ste mali vedieť, že bylinné zložky pôsobia jemne, postupne. Majú kumulatívny účinok, ktorý bude pokračovať a bude fungovať ešte dosť dlho. 

Salvia officinalis- šalvia lekárska: 
Bylina má vážne protizápalové a antimikrobiálne účinky. Obsahuje veľké množstvo alkaloidov, flavonoidov, trieslovín. Šalvia je bohatá na prospešné stopové prvky a kyseliny. Prírodné látky šalviových listov majú sťahujúce, fytoncídne, dezinfekčné vlastnosti. Preto sa odvary a infúzie často používajú ako pleťové vody, výplachy a inhalácie pri rôznych prejavoch chorôb. 

Harmanček: 
Na rozdiel od záhradných rastlín majú liečivé druhy rastlín univerzálny účinok na celé telo. Je široko používaný pri chorobách dýchacích, tráviacich, urogenitálnych a nervových systémov. Môžeme povedať, že sa odporúča predpísať harmanček na akúkoľvek chorobu. Je to spôsobené tým, že azulén je hlavnou biologicky aktívnou látkou v harmančeku. Zlepšuje ochranné funkcie leukocytov, urýchľuje procesy obnovy a pôsobí sedatívne. A veľké množstvo flavonoidov poskytuje antimikrobiálne účinky. Pri liečbe možno použiť ktorúkoľvek časť rastliny, napríklad infúzie na pitie alebo inhaláciu, odvar na opláchnutie, podnosy na vonkajšie použitie alebo klystíry. 

Tymián: 
Táto rastlina je zdrojom jedinečného éterického oleja bohatého na tymol, karvakrol a borneol. Účinne pôsobí na zápaly akéhokoľvek pôvodu. Najčastejšie sa predpisuje pri silnom kašli, ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde, artritíde. Flavonoidy nachádzajúce sa v tymiáne pomáhajú vykašliavať, zmierňovať zápaly a zmierňovať bolesť. Zložky tymiánu stimulujú imunitné procesy, zlepšujú bunkový metabolizmus. 

Echinacea purpurea: 
Táto rastlina má mnoho z najkrajších mien, napríklad prérijný kvet alebo večerné slnko, a rovnaký počet prospešných vlastností. Má najsilnejší imunomodulačný účinok na všetky bunky a tkanivá nášho tela. Echinacea stimuluje obranyschopnosť tela, zvyšuje produkciu bielych krviniek a zvyšuje ich aktivitu. Jeho príjem má silný preventívny účinok na telo, zvyšuje jeho odolnosť voči patogénnym baktériám a vírusom. Fenolové zlúčeniny a triesloviny obsiahnuté v rastline majú antimikrobiálne, antipyretické a analgetické účinky. Glykoproteíny, saponíny, biokovy a vitamíny – majú antivírusové a imunostimulačné účinky. Echinacea môže byť predpísaná na choroby ako na vnútorné použitie, tak vo forme kúpeľov, krémov a práškov.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.