Tento týždeň Slovensko schválilo kontroverznú dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA), a to napriek kritike zo strany opozície aj náladám v spoločnosti. Dohoda umožní americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač. USA namiesto nájmu investujú finančné prostriedky do ich modernizácie. Dohoda má platiť desať rokov. Potom zostáva aj naďalej v platnosti, alebo je možné ju vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Argumenty odporcov zmluvy sú známe: zvýšenie napätia medzi EÚ a USA na jednej strane a Ruskom na druhej, nebezpečenstvo zaťahovania Slovenska do prípadného vojenského konfliktu či strata suverenity. Ale ako túto zmluvu vidia v Moskve? Sputnik sa spýtal Alexandra Bartoša, člena-korešpondenta Akadémie vojenských vied a zástupcu hlavného vojenského predstaviteľa Ruskej federácie pri NATO v rokoch 1995-2001.
Uzavrieť zmluvu sa pokúšali už v roku 2019, ale vtedy sa im to nepodarilo a na dva roky na ňu zabudli. Prečo sa k dokumentu vrátili práve teraz?
Bartoš: Vnútri Slovenska došlo k určitým zmenám v pomere síl. A hoci značná časť vládnucich elít v Bratislave zaujíma pozitívne stanovisko k rozvoju vzťahov s Ruskom, ľudia, ktorí podporovali snahy americkej administratívy premeniť Slovensko na ďalšiu protiruskú základňu, zaujali kľúčové pozície. To všetko sa robí s cieľom brzdiť Rusko a zvýšiť vojenský nátlak na Rusko a Bielorusko. Myslím si, že postupne bude na Slovensku narastať tlak na tieto sily, aby sa dosiahla vyváženejšia pozícia voči Rusku.
Aký strategický význam budú mať pre USA tieto letecké základne? Predstavujú pre Rusko nebezpečenstvo v prípade vojenského konfliktu?
Skracuje sa doba príletu k vojenským objektom na území Bieloruska a Ruska. Smolensk, centrálne oblasti Ruska až po Moskvu budú v oblasti dosahu amerických lietadiel. Ide teda o veľmi dôležitú dohodu z hľadiska ruskej národnej bezpečnosti, a preto nemôže zostať bez odozvy. Som presvedčený, že Rusko bude nútené prijať vojensko-technické protiopatrenia voči tejto hrozbe.
Prebieha koordinovaná útočná kampaň s cieľom zvýšiť nátlak na Rusko. Americké bojové skupiny sú rozmiestňované vo východnej Európe – v pobaltských štátoch, Poľsku, Rumunsku. Plánujú rozširovanie námorných síl NATO v Čiernom mori. A teraz ešte táto epizóda s možným využitím územia Slovenska ako odrazového mostíka pre potenciálnu agresiu proti Rusku a Bielorusku. Ruské ministerstvo zahraničia samozrejme všetky tieto hrozby vyhodnocuje komplexne.
Odporcovia zmluvy zdôrazňujú, že je formulovaná tak, že umožňuje aj to, čo v nej nie je výslovne uvedené. Napríklad rozmiestnenie rakiet s jadrovými hlavicami. Pričom bez toho, aby na to bola upozornená slovenská strana. Aká je pravdepodobnosť, že USA budú chcieť umiestniť také zbrane?
Zakladajúci akt Rusko-NATO neumožňuje rozmiestňovanie jadrových zbraní na území nových (to znamená prijatých po roku 1997 – pozn. red.) členských krajín Aliancie. To znamená, že tu pôjde prakticky o likvidáciu tohto aktu, aj keď aj teraz je veľmi málo dodržiavaný.
Opozícia tvrdí, že táto zmluva vedie k strate suverenity Slovenska. Zdieľate tento názor?
Samozrejme. To je priama cesta k strate suverenity krajiny, pretože nasadenie ozbrojených síl inej krajiny na jej území po prvé vystavuje túto krajinu možnému protiútoku, okrem toho vláda krajiny bude mať obmedzené možnosti ovplyvniť, ako sú tieto základne využívané, čím sú vybavené, aké druhy zbraní sú tam umiestňované. Možnosť takejto kontroly môže aj úplne stratiť, najmä keď budú zdokonalené letiská, ktoré umožnia prijímať ťažké dopravné lietadlá a vykonávať tam presuny rôznych typov zbraní a techniky.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Zo slovenskej Kuchyne do Moskvy. Ruský vojenský expert zhodnotil obrannú dohodu medzi SR a USA
Zo slovenskej Kuchyne do Moskvy. Ruský vojenský expert zhodnotil obrannú dohodu medzi SR a USA
Zo slovenskej Kuchyne do Moskvy. Ruský vojenský expert zhodnotil obrannú dohodu medzi SR a USA