Implementácia tohto sankčného balíka bola podľa francúzskeho ministra zahraničia koordinovaná s balíkom, ktorý sa pripravuje v USA a Kongresu bude predložený tento týždeň.

Európska únia sa chystá uvaliť na Rusko najprísnejšie sankcie za tri roky trvania vojny proti Ukrajine, uviedol v pondelok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot. Dodal, že Európa sa v tejto veci koordinuje s USA. Cieľom reštrikcií bude prinútiť ruského prezidenta Vladimira Putina zastaviť paľbu a začať rokovania o trvalom mieri. Informoval o tom spravodajský web RTL.
Podľa spravodajského webu TF1 má tento v poradí už 18. balík sankcií za cieľ „priamo vyčerpať zdroje, ktoré (ruskému prezidentovi) Vladimirovi Putinovi umožňujú viesť vojnu“ a zameriava sa hlavne na príjmy z ropy a finančných hráčov z Ruska a iných krajín, ktoré Moskve pomáhajú obchádzať už zavedené sankcie.
Definovaných je aj približne 100 ďalších plavidiel tzv. tieňovej flotily, ktoré Rusko používa na obchádzanie ropného embarga. Celkový počet sankcionovaných plavidiel sa tak zvýši na viac ako 400.
Podľa Barrota sú nové sankcie reakciou na nárast ruských útokov na ukrajinskom území, ktoré pokračujú, hoci Spojené štáty, Európa a Ukrajina sa v zásade dohodli na prímerí. „Ruské útoky na Ukrajinu sa päťnásobne zvýšili,“ upozornil Barrot a uviedol, že „toto nemôže pokračovať, musí sa to zastaviť“.
Francúzsky minister súčasne obvinil ruskú armádu, že sa pri svojich útokoch na Ukrajine zameriava iba na civilistov. Putinova armáda podľa jeho slov „už nerobí pokroky“ vo vojenskej oblasti.
Implementácia tohto sankčného balíka bola koordinovaná s balíkom, ktorý sa pripravuje v USA a Kongresu bude predložený tento týždeň, dodal Barrot.
Podľa jeho slov sa pokračuje aj v práci začatej s Francúzskom a Spojeným kráľovstvom, ktorej cieľom je spojiť európske krajiny a spojencov Ukrajiny, aby sa pripravili na revitalizáciu ukrajinskej armády a aby sa – v prípade potreby – vytvorili záruky pre trvalú mierovú dohodu, ktorá odradí akúkoľvek ďalšiu agresiu voči Ukrajine.
Doplnil, že o tejto téme sa bude diskutovať v stredu v Londýne, kam francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestuje na štátnu návštevu. V jej rámci bude spolupredsedať stretnutiu Koalície ochotných s britským premiérom Keirom Starmerom.
Francúzsko podľa Barrota aj separátne pokračuje v snahe podporovať ukrajinské ozbrojené sily. Minister pripomenul medializované správy, že francúzske spoločnosti – vrátane tých z automobilového sektora – zriadia na Ukrajine prevádzky na spoločnú výrobu vojenského vybavenia, najmä dronov, s ukrajinskými spoločnosťami.
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna
Šimkovičová bilancuje: Rok 2025 bol jedným z najnáročnejších rokov! Čo zaželala Slovákom do roku 2026?
Ukrajina v roku 2025: Zlyhanie mierovej iniciatívy, ruské „strategické vojenské úspechy“, ukrajinské straty 1,5 milióna vojakov
Rok 2026: koniec EÚ?
Veľká hra v Himalájach: Západ sa snaží postaviť proti sebe Indiu a Čínu
Špeciálna vojenská operácia: 4 roky ktoré zmenili svet
Po stopách Hitlerovej tajnej služby
Ukrajinská novinárka: “Zelensky zajal celú krajinu. Vybudoval propagandu. Ukrajinci! Poďme konečne niesť zodpovednosť”
Samostatná SR vznikla pred 33 rokmi, jej vznik sa pripomína štátnym sviatkom
VIDEO: V roku 2026 príde k Udalosti, ktorá bude znamenať zásadný civilizačný prelom a natrvalo zmení smerovanie nášho sveta.
Kresťanský sviatok Nový rok je dňom obrezania ich pána
Náš Nový Rok, Slovanský veľkorysý večer
Prianie pre čitateľov Slovanských Novín
Duňja – Ohňový Obetník
Desať chorôb, ktoré je možné liečiť ihličím
Megatest zimného dojazdu elektromobilov dopadol katastrofálne
V obchodoch 17 ton nebezpečnej potraviny. Zákerná baktéria je v TOP pochúťke Slovákov
Zmenia nám DNA v tele už len svetlom? Vojaci už ladia optogenetiku
Spojené štáty prevádzkujú 742 vojenských základní vo viac ako 80 krajinách, čo je impérium podopierané prázdnou lžou o „bezpečnosti“.
Británia dala našim influencerom 10 miliónov za kampaň pre PS, Keňa je na tom lepšie
Odhalenie amerických tajných služieb: Mýtus o snahe Ruska o úplné dobytie Ukrajiny vyvrátený
zo sekcie
Znacifikovaná EÚ chce na Rusko uvaliť najprísnejšie sankcie od vypuknutia vojny na Ukrajine. O pláne informoval šéf francúzskeho rezortu diplomacie Jean-Noël Barrot
Znacifikovaná EÚ chce na Rusko uvaliť najprísnejšie sankcie od vypuknutia vojny na Ukrajine. O pláne informoval šéf francúzskeho rezortu diplomacie Jean-Noël Barrot
Znacifikovaná EÚ chce na Rusko uvaliť najprísnejšie sankcie od vypuknutia vojny na Ukrajine. O pláne informoval šéf francúzskeho rezortu diplomacie Jean-Noël Barrot