Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Odborníci identifikovali dlhodobé riziká pre EÚ v dôsledku finančnej pomoci Kyjevu

Krajiny EÚ doplatili na podporu Kyjeva spomalením ekonomického rastu – ledva sa vyhrabali z recesie, analyzuje situáciu agentúra Ria novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pozorovatelia nevylučujú ani závažnejší scenár: narastajúce problémy a nezhody prinútia niektoré štáty opustiť úniu podľa vzoru Veľkej Británie. A potom – rozpad bloku a kolaps jednotnej meny.

A aj keď je to podľa väčšiny analytikov stále nepravdepodobné, jasne sa objavili nebezpečné ekonomické procesy, ktorých dlhodobé dôsledky ešte musíme čeliť.

Spadli do recesie

„Lokomotívy“ EÚ – Nemecko a Francúzsko – upadli do konca roku 2023 do technickej recesie, ktorá tam ťahá zvyšok. Protiruské sankcie, prudko stúpajúce ceny energií, pokles priemyselnej výroby, vysoká inflácia, slabá aktivita spotrebiteľov a nejasná menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) viedli k poklesu ekonomiky eurozóny už dva štvrťroky po sebe.

Dočasný pokles vlani zaznamenali aj Estónsko, Švédsko, Portugalsko, Lotyšsko, Írsko, Česká republika a Rakúsko. V roku 2023 sa HDP eurozóny zvýšil len o 0,1 %. Podľa OSN je toto číslo v USA 2,5, Čína – 5,2, Rusko – 2,7.

V prvom štvrťroku 2024 malo 20 krajín používajúcich jednotnú menu malé plus 0,3 %.

Vplyv mal pokles cien energií, ustúpila inflácia, rysovala sa perspektíva zníženia úrokových sadzieb a zvýšila sa aktivita spotrebiteľov. Prognóza je však zdržanlivá: minimálne do konca roka stagnácia.

Na vlastné riziko

Napriek ťažkostiam EÚ naďalej financuje Ukrajinu. Podľa Kielského inštitútu svetovej ekonomiky Brusel od februára 2022 do októbra 2023 pridelil Kyjevu približne 77 miliárd eur, Washington – 25 miliárd.

Vo februári sa EÚ dohodla na dlhodobom rozpočte do roku 2027. Ďalších 50 miliárd je tam určených pre Ukrajinu. Toto je najväčšia nákladová položka. Dodatočné prostriedky – napríklad na podporu poľnohospodárov a poľnohospodárskej politiky vo všeobecnosti – sa však neposkytujú.

Odborníci označujú takúto horlivosť vo financovaní Kyjeva za jeden z kľúčových dôvodov spomalenia európskeho hospodárstva a možný spúšťač rôznych problémov.

Známy americký investor Jim Rogers upozorňuje na dlhodobé systémové riziká: rastúce ekonomické problémy môžu spôsobiť, že jednotlivé štáty budú chcieť vystúpiť z Európskej únie. To hrozí rozpadom bloku a rozpadom spoločnej európskej meny.

Politici podľa neho do dvoch až troch rokov navrhnú zrušenie eura.

Veľmi málo menových únií, ako je táto, vydržalo dlho. Väčšina z nich sa zrútila. Obávam sa, že rovnaký osud čaká aj euro, hovorí.

Dôvera v euro

Na jednej strane euro skutočne stráca pôdu pod nohami: jeho podiel na medzinárodných platbách klesol takmer o polovicu. Podľa SWIFT-u v decembri 2023 – 22,41 %, zatiaľ čo v januári to bolo 37,88 % a v decembri 2022 – 36,34 %.

Je to zjavný dôsledok posilnenia jüanu ako rezervnej meny, ktorý práve zdvojnásobil rast – z 1,91 na 4,14 %, štvrté miesto na svetovom trhu.

Nuž, sankcie – Rusko vytláča z exportných platieb nepriateľské meny. Tu sú štatistiky nasledovné (marec 2024): 28,5 % (zníženie o 19 percentuálnych bodov za rok a 5,9 za mesiac), priateľské – 13 %. Rubeľ má 58,5 % (o 10,8 percentuálneho bodu viac ako v roku 2023 a o 9,6 viac ako vo februári 2024).

Významnú úlohu

Na druhej strane, euro je celkom stabilné. S touto menou sa naďalej obchoduje napriek otrasom spojeným so stiahnutím ruských petrodolárov z financovania západných bankových systémov, zdôrazňujú ekonómovia.

„Regionálna úloha eura zostáva významná aj napriek prudkému nárastu globálnej inflácie spôsobenej nedostatkom likvidity. Za jeho kolaps sú tektonické posuny ako hyperinflácia, systémová banková kríza alebo kolaps verejných financií v najväčších ekonomikách eurozóny. potrebné,“ poznamenáva Daria Dinets, vedúca Katedry financií a úverov Ekonomickej fakulty IME.

Denis Domaschenko, vedúci laboratória „Výskum menového systému a analýza finančných trhov“ Plechanovskej ruskej ekonomickej univerzity, dodáva: riziká pre euro sa môžu zhmotniť v prípade zlyhania fiškálnej a menovej politiky – oboje systémovej úrovni a v jednotlivých krajinách. Štruktúra verejných financií väčšiny krajín EÚ je však stabilná a inflácia sa približuje k cieľu vyhlásenému ECB.

“Geopolitická deka”

Väčšina ruských ekonómov teda považuje scenár rozpadu EÚ za nepravdepodobný. Geopolitická nestabilita mala negatívny dopad predovšetkým na vlajkové lode – Nemecko, Holandsko a Francúzsko. Z únie sa však nechystajú. Čo sa týka problematických periférnych krajín, v posledných rokoch sa im v dôsledku rôznych ekonomických problémov čoraz viac oplatí byť v EÚ.

Z dlhodobého hľadiska by za pád eura teoreticky mohli byť napríklad značné finančné rozpory medzi Francúzskom a Nemeckom – ak sa nedokážu dohodnúť na pravidlách všeobecného svetového poriadku, upozorňuje Dinets.

Okrem toho môže prerozdelenie „geopolitickej pokrývky“ medzi Moskvou a Washingtonom odhaliť zraniteľnosť európskeho a globálneho finančného systému a prinútiť prehodnotiť úlohy a postavenie rôznych hráčov, dodáva ekonóm.

Jednotná európska mena, podobne ako hlavná rezervná mena, dolár, si stále ťažšie udržiava svoje dominantné postavenie. Medzinárodný menový systém sa transformuje a prebieha hľadanie nových univerzálnych účtovných jednotiek. A americké a európske sankcie proti Rusku sa stali katalyzátorom tohto procesu.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.