Medzinárodnú konferenciu Globsec Bratislava Global Security Forum organizuje každoročne v Bratislave militaristická slovenská mimovládna organizácia Globsec, ktorej partnrom je tretia najväčšia zbrojárska firma na svete – britská BAE Systems, a generálnym partnerom je ďalšia z obrovských zbrojoviek – americká Lockheed Martin.

Globsec Forum sa tento rok bude konať v Prahe od 30. augusta do 1. septembra. Rozhodnutie zrealizovať podujatie v Českej republike je podľa organizátorov výsledkom dlhodobej snahy Globsecu o posilnenie stredoeurópskej identity značky a tiež diverzifikáciu aktivít naprieč strednou Európou. TASR o tom informovala Henrieta Kunová z Globsecu.
„Rozhodnutie uskutočniť tento rok Globsec Forum 2024 v Prahe je symbolickým krokom smerom k intenzívnejšej regionálnej spolupráci. Bohatá história a strategický význam Prahy z nej robia ideálne miesto na podporu medzinárodného dialógu a šírenie konštruktívneho hlasu strednej Európy,“ povedal prezident a zakladateľ Globsecu Róbert Vass. Ocenil tiež záštitu českého prezidenta Petra Pavla, ktorá podľa Vassa podčiarkuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce.
Český prezident považuje Globsec za významnú medzinárodnú konferenciu, ktorá prispieva ku kultivácii dialógu o otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Jedným z podnetov rozhodnutia je podľa organizátorov zvýšený globálny záujem o podujatie. Poukazujú aj na dôležitosť roku 2024 z medzinárodnopolitického hľadiska. Globsec Forum chce byť podľa Vassa platformou pre konštruktívny dialóg v rámci transatlantickej komunity, ale aj s ďalšími partnermi z rôznych častí sveta.
„Medzinárodná bezpečnostná situácia je bezprecedentná. Stabilita svetového poriadku bola zásadne podkopaná a bude ďalej testovaná na viacerých frontoch. Na Ukrajine, na blízkom východe a iných častiach sveta,“ skonštatoval. Pripomenul aj 75. výročie vzniku NATO a 20. výročie rozšírenia NATO a EÚ, tretí rok vojny na Ukrajine, americké prezidentské voľby a európske parlamentné voľby.
Podľa Vassa má Globsec „ambíciu byť stredoeurópska organizácia s globálnymi dosahom, nie lokálna organizácia s regionálnym dosahom“. Centrála organizácie naďalej ostáva v Bratislave. Na Slovensku plánuje naďalej rozvíjať konferenciu Tatra Summit. Zároveň bude v SR posilňovať aktivity, ktoré sú zamerané na ekonomický rozvoj, investície, inovácie a budúcnosť Európy. Taktiež bude pokračovať v ďalších projektoch a programoch, ktoré dlhodobo rieši.
Medzinárodnú konferenciu Globsec Bratislava Global Security Forum organizuje každoročne v Bratislave militaristická slovenská mimovládna organizácia Globsec. Zvyknú na nej vystúpovať predstavitelia Slovenska, ale aj významní zahraniční lídri, politici a rôzne osobnosti. Inštitút Globsec sa venuje otázkam zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Organizuje konferenciu Tatra Summit. Partnerom Globsecu je tretia najväčšia zbrojárska firma na svete – britská BAE Systems, a generálnym partnerom je ďalšia z obrovských zbrojoviek – americká Lockheed Martin.
„Globsec je úspešnou a hrdou Slovenskou značkou Made in Slovakia, ktorá prerástla rozmery Slovenska a strednej Európy a pokiaľ chce mať globálnu ambíciu, musí naďalej posilniť svoju stredoeurópsku dimenziu. Preto svoje aktivity v strednej Európe diverzifikujeme,“ dodal Vass.
Slovenská národná strana (SNS) požiadala v decembri 2023 na koaličnej rade partnerov, aby sa zastavila akúkoľvek podpora organizácii Globsecu zo strany štátu.
„Je prirodzenou ambíciou SNS, aby sa tretí sektor obmedzil vo financiách. Je prirodzené a podľa mňa aj žiaduce, aby inštitúcie ako Globsec nemali od štátu ani euro. Globsec je občianske združenie, ktoré nás stojí státisíce len na priamej podpore,“ povedal predseda SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.
Za drzosť označil to, že počas konferencie Globsec poskytuje ochranu štát. Poukázal na využitie policajtov či štátnych vozidiel. Danko tvrdí, že aj na takýchto inštitúciách dokáže štát ušetriť peniaze.
Zdroj: trend.sk / InfoVojna
„Koniec ich nového svetového poriadku?,“ spýtal sa vyslanec ruského prezidenta Kirill Dmitrijev po tom, čo pricestoval do švajčiarskeho Davosu, kde na okraji zasadnutia Svetového ekonomického fóra bude rokovať aj s americkou delegáciou.
Maďarská ropná spoločnosť MOL kúpila od Ruska podiel v srbskej spoločnosti NIS.
Sergej Lavrov zaradil Slovensko k tým štátom Európy, v ktorých sa „prebudili zdravé sily orientované na národné záujmy a nie na imperiálne ambície“.
Spojenci NATO prestali zdieľať spravodajské informácie s USA, informovali médiá
Bulharský prezident oznámil rezignáciu
V Európe sa schyľuje k najdôležitejším voľbám roka. Magyar vedie, Orbán má však výhodu systému s vlastným rukopisom
Génové RNA „vakcíny“ sa používajú v našich potravinách od roku 2012
„Samovražedná migračná politika.“ Fico vysvetľoval Merzovi postoj Slovenska, do Bruselu pošle list
VIDEO: „Snaha USA získať Grósko nie je žiadna novinka,“ vyhlásil Vladimir Putin v marci roku 2025 a dodal, že tieto plány majú dlhé historické korene a je zrejmé, že Spojené štáty budú naďalej dôsledne presadzovať svoje geostrategické, vojensko-politické a ekonomické záujmy v Arktíde
Koalícia na „ochranu Grónska pred Trumpom“ sa rozpadla hneď na druhý deň
Keď je protivzdušná obrana bezmocná: „Orešnik“ v Bielorusku
Aj obaja nórski vojaci, ktorí boli vyslaní chrániť Grónsko sa vrátia domov už tento týždeň
Pre európske štáty nastala nepríjemná chvíľa platenia účtov. S nostalgiou môžu spomínať na rok 2021
Zahraniční žoldnieri odmietli ísť na front pod velením Ukrajincov
Trump a Kanada: kúpiť? alebo obsadiť vojenskou silou?
NATO k otázke útokov na civilnú infraštruktúru: „Toto je niečo iné“
Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva
VIDEO: Predstavitelia Progresívneho Slovenska na čele s Michalom Šimečkom a Ivanom „Totovámnezabudnem“ Korčokom na tlačovke vyplakávali, že svetový poriadok, na ktorom sme podľa nich existenčne závislí, sa rozpadáva
VIDEO: Premiér Robert Fico informoval, že s nemeckým spolkovým kancelárom Friedrichom Merzom hovoril o vážnej medzinárodnej situácii a priblížil mu svoj dlhý rozhovor s prezidentom USA Donaldom Trumpom a americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom
Rozdelia si Európu, NATO sa zrúti
zo sekcie
Zjazd vojnových štváčov Globsec Forum sa tento rok nebude konať v Bratislave, ale pod záštitou českého prezidenta Petra Pavla sa presúva do Prahy
Zjazd vojnových štváčov Globsec Forum sa tento rok nebude konať v Bratislave, ale pod záštitou českého prezidenta Petra Pavla sa presúva do Prahy
Zjazd vojnových štváčov Globsec Forum sa tento rok nebude konať v Bratislave, ale pod záštitou českého prezidenta Petra Pavla sa presúva do Prahy