Slovanské Noviny

28. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Už v 17. – 18. storočí sa v Severnej Amerike obchodnými a finančnými aktivitami zaoberali sefardskí Židia, väčšinou rodáci z Holandska, potomkovia portugalských Marranov. Židia zohrávali významnú úlohu aj medzi pirátmi v Novom svete, kde sa zaoberali nielen lúpežami, ale aj obchodom s otrokmi. Hmotným dôkazom tohto vývoja je veľký židovský cintorín zo 17. storočia v Port Royal, hlavnom meste pirátov v Amerike.

Medzi slávnych židovských pirátov Nového sveta patril David Abarbanel, ktorý sa narodil v Holandsku v slávnej sefardskej rodine, ktorá sa odvodzovala od potomkov kráľa Dávida. Už v XIII. až XIV. storočí. boli Abarbanelovci pokladníkmi a vyberali dane pre kastílskych kráľov, v XV. storočí sa venovali finančnej činnosti v Portugalsku a v XVI. storočí. v Taliansku).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Port Royal v XVII storočí

V mnohých ohľadoch práve vďaka marranským kapitulám bolo možné v XVII. až XIII. storočí vybaviť veľké zámorské obchodné výpravy z Európy. Medzi finančnými dynastiami pôsobiacimi v Novom svete možno vyzdvihnúť také rody ako de Pinto, Pereira (v Novom svete bol posledný menovaný rod známy aj pod židovským menom Abendana) a ďalšie. Tie isté rodiny boli v úzkom spojení s Oranžským rodom, poskytovali finančnú podporu holandskej štátnej pokladnici a Viliamovi IV. z Oranžska pri obsadení kráľovského trónu v Anglicku a pri založení Anglickej banky v roku 1694.

Jacob Cohen

V druhej polovici 18. storočia finančná aktivita sefardských Židov výrazne klesá na pozadí finančnej aktivity aškenázskych Židov. Je zaujímavé, že Bernard Baruch, najväčší americký finančník 20. storočia, pochádzal z matkinej strany (rodina Wolfovcov) z rodu Isaaca Rodrigueza Marqueza, kapitána a obchodníka z konca 17. a začiatku 18. storočia, jedného z prvých Židov, ktorí sa usadili v Amerike (Isaac Rodriguez Marquez je považovaný za prvého Žida, ktorý mal dom na Manhattane). Prvou židovskou finančnou dynastiou s priamym prepojením na Spojené štáty bola rodina Cohenovcov, ktorá pochádzala z Nemecka. Prvými členmi tejto dynastie, ktorí prišli do Spojených štátov, boli Jacob Cohen (1744 – 1823) a Israel Cohen (1751 – 1803), ktorí žili vo Philadelphii a Virgínii. Jacob Cohen bol jedným z vedúcich predstaviteľov slobodomurárskej lóže v Richmonde. Deti Jacoba Cohena sa presťahovali do Baltimoru, kde sa zaoberali bankovníctvom a založili spoločnosť Jacob I. Cohen, Jr. and Brothers, ako aj niekoľko ďalších spoločností a stali sa najvýznamnejšími bankármi v Baltimore. Najznámejšími predstaviteľmi sú Jacob Cohen (1789 – 1869), Mendez Cohen (1796 – 1879) a Benjamin Cohen (1797 – 1845).

John Pierpont Morgan

Morganovci sú jednou z najväčších finančných rodín a skupín v Spojených štátoch v 20. storočí. Existuje predpoklad, že úspech Johna Pierponta Morgana staršieho v USA bol spôsobený jeho podporou zo strany Rothschildovcov. V polovici 19. storočia Amerika veľmi potrebovala prílev kapitálu. Morganovi sa podarilo presunúť značné finančné zdroje zo západnej Európy do Ameriky (John Pierpont Morgan starší sa stal známym ako “Mojžiš Nového sveta”). Vzhľadom na to, že v polovici 19. storočia boli Rothschildovci vedúcou finančnou oligarchiou v Európe, nemožno nepredpokladať spojenie medzi rodmi Rothschildovcov a Morganovcov. Existujú však aj opačné informácie. Sám John Pierpont Morgan starší napísal:

“Myslím, že je zbytočné vysvetľovať, že akékoľvek obchodné vzťahy s Rothschildovcami… sú pre nás úplne neprijateľné a že by som dal takmer všetko za to, aby sme ich vyradili z hry. Som presvedčený, že postoj, ktorý Rothschildovci prejavujú voči nám všetkým, počnúc mojím otcom, nikto netoleroval”.

Je známe, že John Pierpont Morgan na začiatku 20. storočia. “začal obmedzovať obchodné kontakty s tými židovskými bankármi, ktorí sa mu zdali “príliš židovskí”, a za jediné “biele” firmy v New Yorku považoval svoj bankový dom a amerických zástupcov Baringu”. Viacerí odborníci sa domnievajú, že JPMorgan Chase je aj dnes kontrolovaná Rothschildovcami (presnejšie bankou N.M. Rothschild & Sons so sídlom v Londýne). V súčasnosti je tento bankový holding jedným z najvýznamnejších finančných konglomerátov; patrí medzi najväčšie spoločnosti v USA.

August Belmont, starší, rodený Aaron Schoenberg

Je zrejmé, že finančné záujmy predstaviteľov rodiny Rothschildovcov vyjadrovali v Amerike aj ďalšie židovské finančné dynastie úzko prepojené s Rothschildovcami. Spomedzi takýchto rodín môžeme vyzdvihnúť Belmontovcov. Zakladateľom finančnej dynastie bol August Belmont I. (1813 – 1890), rodák z Nemecka, ktorý v roku 1837 emigroval do New Yorku a v Spojených štátoch si zmenil priezvisko zo Schönberg na Belmont. Pochádzal z bohatej židovskej rodiny a od štrnástich rokov začal pracovať pre bankový dom Rothschildovcov vo Frankfurte nad Mohanom a neskôr pre banku Rothschildovcov v Neapole a Paríži. V Spojených štátoch pôsobil August Belmont I. ako poradca amerických prezidentov a založil spoločnosť August Belmont & Co. Rodina Belmontovcov zrejme dlho zastupovala záujmy Rothschildovcov v Spojených štátoch. V druhej polovici 20. storočia boli Belmontovci úzko spojení so spoločnosťou Dillon, Read & Co.

Šalamún Heine

Rodina židovských finančníkov Heine bola tiež úzko spojená s rodinou Rothschildovcov. Heineovci sa v 18. – 19. storočí zaoberali finančnými aktivitami najmä v Nemecku (najznámejším predstaviteľom je Solomon Heine (1767 – 1844), majiteľ Bankhaus Salomon Heine, strýko slávneho básnika Heinricha Heineho, prezývaný “Rothschild z Hamburgu”). Heinrich Heine sa dobre poznal s Rothschildovcami, jedného z nich opísal takto:

“Najradšej sa stretávam s barónom v jeho kancelárii, aby som pozoroval, ako sa pred ním ľudia… plazia. Tu uvidíte také zakrivenia chrbtice, ktoré ťažko zopakuje aj ten najšikovnejší akrobat. Mal som možnosť byť svedkom toho, ako sa človek, blížiac sa k barónovi, kŕčovito prehne na dve polovice, akoby sa dotýkal voltovej batérie.”

V polovici a druhej polovici 19. storočia sa Heineho obchodné aktivity rozšírili do Spojených štátov. Bratia Armand (1818 – 1883) a Michael Heine (1819 – 1890) v spolupráci so spoločnosťou Rothschild Frères & Co založili v New Orleans banku Armand & Michael Heine. Heineovci opustili Ameriku po americkej občianskej vojne.

Jozef Seligman

Ďalšou rodinou, ktorá zrejme vyjadrovala záujmy Rothschildovcov v Spojených štátoch, boli Seligmanovci (alebo Zeligmanovci), dynastia židovských finančníkov známa ako “americkí Rothschildovci”. Je tiež možné, že Seligmanovci boli príbuzní s dvornými bankármi Nemecka 18. – 19. storočia (Aron Elias Seligman z Bavorska atď.). Otec Edwina Roberta Andersona Seligmana Joseph (Jozef) Seligman (1819/20?-1880), rodák z Nemecka, ktorý v roku 1837 emigroval do Spojených štátov, založil spolu so svojimi bratmi Jamesom, Abrahamom a Isaacom banku J. & W. Seligman & Co (neskôr vznikli pobočky v San Franciscu, New Orleanse, Londýne, Paríži a Frankfurte nad Mohanom). Bankári Seligmanovci venovali značnú pozornosť poisťovníctvu a investíciám do železníc a v Amerike úzko spolupracovali s rodinou Vanderbiltovcov. V roku 1880 bolo mesto Roller’s Ridge (Herdsville) v Missouri premenované na Seligman na počesť Josepha Seligmana.

S Rothschildovcami je zrejme spojená aj dynastia finančníkov Speyerovcov. Táto židovská rodina nemeckého pôvodu je známa od 17. storočia (koncom 17. storočia bol jeden z členov rodiny hlavou židovskej komunity vo Frankfurte nad Mohanom, kde v 18. storočí došlo k vzostupu rodiny Rothschildovcov). Existujú odhady, že koncom 18. storočia bola rodina Speyer vo Frankfurte nad Mohanom bohatšia ako rodina Rothschildovcov. V roku 1818 založil Joseph Lazar Speyer (1783 – 1846) vo Frankfurte nad Mohanom banku J. L. Speyer-Elissen (neskôr Lazard Speyer-Ellissen). Deti a vnuci Jozefa Lazara rozšírili rodinné bankové podnikanie, vrátane “Speyer & Co v New Yorku založili Gustav (1825-1883) a Jakub (1861-1941) Speyerovci. Banka v New Yorku existovala do roku 1939. Členom tejto dynastie je aj americký miliardár Jerry Speyer (nar. 1940) – spolumajiteľ spoločnosti Tishman Speyer, ktorá vlastní “Rockefellerovo centrum” v New Yorku a ďalšie budovy, aktívny člen Klubu Bilderberg.

James Speyer

S rodinou Rothschildovcov úzko súvisí finančná dynastia Stern. Rodina Sternovcov vykonávala finančné operácie v 19. storočí najmä v európskych krajinách, ale aj v Spojených štátoch. Sternovci sa podieľali na financovaní mnohých významných projektov vrátane výstavby železníc v Spojených štátoch. Počas nacistickej nadvlády v Európe došlo k vyvlastneniu majetku Sternovcov, ktorí boli nútení opustiť kontinentálnu Európu a presťahovať sa do New Yorku, kde pôsobili v úzkej spolupráci a ako partneri spoločnosti Lazard Frères. Po druhej svetovej vojne sa Sternovci vrátili do Francúzska. Bankový dom Lazard (David-Veiley) založili v polovici 19. storočia v Spojených štátoch bratia Alexander, Semyon a Elijah Lazardovci narodení vo Francúzsku.

Vznik bankového domu bol spôsobený “zlatou horúčkou” v Kalifornii a aktivitami bratranca Lazarovcov Alexandra Weilley, s ktorého pomocou bola v New Yorku založená banková kancelária (jedna z prvých, ktorá sa zaoberala obchodovaním so zlatom medzi Spojenými štátmi a Európou). Počas druhej svetovej vojny sa rodina David-Weilley presťahovala a zintenzívnila svoje finančné aktivity. Najznámejšími členmi rodiny, predsedami banky Lazard freres, sú David David-Weilley (1871 – 1952), Pierre David-Weilley (1900 – 1975) a Michel David-Weilley (nar. 1932). Michel David-Weilley, podporovaný Felixom Rogatinom, jedným z najväčších investičných bankárov v Spojených štátoch, posilnil Lazard freres zlúčením americkej, anglickej a francúzskej pobočky. Michel David-Weilley je tiež riaditeľom skupiny Danon, jednej z najväčších potravinárskych spoločností na svete. Lazard freres je v súčasnosti jednou z najväčších investičných bánk na svete. Rothschildovci boli v rôznych obdobiach spojení s bankou Lazard freres. Členovia rodiny David-Weilley sú spriaznení s dynastiou finančníkov Stern.

Marcus Goldman a Samuel Sachs

Goldmanovci (tiež Sachsovci) sú rodinou židovských finančníkov. Najznámejší je Marcus Goldman (1821 – 1904), prisťahovalec z Frankfurtu nad Mohanom, ktorý v roku 1869 (1869) založil finančnú skupinu v New Yorku. Marcus Goldman bol koncom 19. a začiatkom 20. storočia filantropom, ktorý podporoval najmä židovských prisťahovalcov z Ruska do Spojených štátov. V roku 1882 sa Goldmanovým partnerom stal manžel jeho dcéry Samuel Sachs (1851 – 1935) a firma sa premenovala na M. Goldman & Sachs. Goldman & Sachs. Samuel Sachs bol tiež rodák z Nemecka židovského pôvodu. Goldman Sachs je v súčasnosti jednou z najväčších svetových bánk (so sídlom v New Yorku). Bývalí zamestnanci “Goldman Sachs” stáli na čele Svetovej banky, Newyorskej burzy cenných papierov, Federálnej rezervnej banky v New Yorku, Ministerstva financií USA, národných bánk Talianska, Kanady atď.

Pôvod finančnej dynastie Lehmanovcov sa spája s bavorským obchodníkom Abrahamom Lehmanom, ktorý si zmenil svoje židovské priezvisko Loeb alebo Leb na Lehman. V polovici 19. storočia založili bratia Heinrich (1822 – 1855), Emmanuel (1827 – 1907) a Meyer (1830 – 1897) Lehmanovci, rodáci z Nemecka, v USA investičnú banku Lehman Brothers (väčšinu histórie sídlila banka v New Yorku). Okrem finančných služieb banka poskytovala podporu filmovým spoločnostiam, organizovala financovanie spoločností, ktoré rozvíjali ropné polia, budovali ropovody atď.

V 20. storočí boli Lehmanovci spriaznení s rodinou židovských bankárov Lebovcov (Loebovcov). Herbert Lehman (Meyerov syn) bol v 20. až 50. 20. rokov storočia aktívnym politikom, blízkym spolupracovníkom prezidenta Franklina Roosevelta a pôsobil ako starosta New Yorku. V druhej polovici 20. storočia sa Lehman Brothers stala významnou medzinárodnou finančnou organizáciou, ktorá založila pobočky v mnohých európskych a ázijských krajinách. V roku 1977 sa Lehman Brothers zlúčila so spoločnosťou Kuhn, Loeb & Co a vytvorila Lehman Brothers, Inc, ktorá skrachovala v roku 2008 počas globálnej finančnej krízy.

Rodina Ladenburgovcov (Židov nemeckého pôvodu) sa od 19. storočia podieľala na finančných aktivitách v Spojených štátoch a stala sa zakladateľmi alebo spoluzakladateľmi viacerých spoločností (vrátane BASF, v súčasnosti najväčšieho chemického koncernu na svete). Albert Ladenburg (1842 – 1911) spolu s americkým bankárom Ernstom Thalmannom založili v roku 1876 v New Yorku finančnú spoločnosť Ladenburg Thalmann & Co, ktorá sa stala dôležitým sprostredkovateľom v hospodárskych vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Európou. So spoločnosťou Ladenburg Thalmann & Co. boli spojené aktivity zástupcov finančných rodín Bleichroederovcov a Guinnessovcov. K rodine Ladenburgovcov patrili významní vedci vrátane fyzika Rudolfa Ladenburga (1882 – 1952), ktorý v Spojených štátoch pracoval na projekte Manhattan na vývoj atómových zbraní.

Alexander Pačkalov

/ armadnymagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.