Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. V neďalekej provincii Malatya sa zrútilo najmenej 130 budov.

Na 1200 sa zvýšil počet obetí silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré v noci na pondelok zasiahlo juhovýchod Turecka neďaleko hraníc so Sýriou. Zranenia utrpeli ďalšie stovky ľudí, napísala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady, informuje TASR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Záchranári naďalej pátrajú po preživších v ruinách budov v najviac zasiahnutých tureckých i sýrskych mestách.

Turecký viceprezident Fuat Oktay oznámil, že v Turecku si zemetrasenie vyžiadalo najmenej 284 obetí a viac ako 2000 osôb utrpelo zranenia, píše agentúra DPA. V Sýrii zahynulo pri zemetrasení vo vládou kontrolovaných oblastiach najmenej 237 ľudí a ďalších 600 utrpelo zranenia, uviedli miestne úrady. Ďalšie obete hlásili aj v sýrskych oblastiach, ktoré kontroluje opozíciu. Žijú tam asi štyri milióny Sýrčanov, ktorých vyhnala z domovov občianska vojna.

Zemetrasenie pocítili o 4.17 h miestneho času (2.17 h SEČ) aj v širokom regióne od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus po Libanon, pásmo Gazy a vyše 900 kilometrov vzdialenú Káhiru.

Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. V provincii Malatya sa zrútilo najmenej 130 budov.

Turecké úrady uviedli, že po zemetrasení zaznamenali najmenej 20 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 6,6.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteri uviedol, že do zasiahnutých oblastí okamžite vyslali pátracie a záchranné tímy. „Dúfame, že túto pohromu prekonáme spolu čo najskôr s čo najmenšími škodami,“ napísal.

Na snímke mapa, ktorá zobrazuje silné zemetrasenie na juhovýchode Turecka v pondelok 6. februára 2023. Najmenej 195 ľudí prišlo o život v noci na pondelok pri silnom zemetrasení, ktoré nastalo na juhovýchode Turecka neďaleko hranice so Sýriou. Otrasy s magnitúdou 7,8 zničili mnohé budovy na oboch stranách hranice a vystrašení obyvatelia vybiehali do zasnežených ulíc počas studenej zimnej noci.


Francúzsko, Nemecko a Taliansko ponúkli Turecku pomoc po zemetrasení

Vrcholní predstavitelia Francúzska, Nemecka a Talianska v pondelok sľúbili pomoc Turecku a Sýrii po nočnom zemetrasení. TASR správu prevzala z agentúr AFP, ANSA a sociálnej siete Twitter.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že jeho krajina je pripravená poskytnúť pomoc Turecku aj Sýrii. „V myšlienkach sme s trúchliacimi rodinami,“ napísal na Twitteri.

Berlín podľa spolkového kancelára Olafa Scholza so „znepokojením“ sleduje správy o zemetrasení. „Nemecko samozrejme pošle pomoc,“ dodal spolkový kancelár.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová tiež vyjadrila solidaritu ľuďom, ktorých postihlo zemetrasenie. Minister zahraničných vecí Antonio Tajani uviedol, že hovoril so svojim tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom a ponúkol mu pomoc talianskeho úradu civilnej ochrany.

Pomoc Turecku a Sýrii prisľúbili aj ďalšie krajiny a organizácie vrátane EÚ a NATO. Z Holandska do oblasti vycestujú prieskumné a záchranné tímy, oznámil premiér Mark Rutte.

Príslušníci sýrskej civilnej obrany prehľadávajú trosky budovy, ktorá sa zrútila v sýrskom meste Afrín v pondelok 6. februára 2023. Na 568 sa zvýšil počet obetí silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré v noci na pondelok zasiahlo juhovýchod Turecka neďaleko hraníc so Sýriou. Zranenia utrpeli ďalšie stovky ľudí, napísala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady, informuje TASR.

Zeman kondoloval Erdoganovi a vyjadril sústrasť sýrskemu ľudu

Český prezident Miloš Zeman v pondelok kondoloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tiež sýrskemu ľudu, ktorým vyjadril sústrasť. TASR o tom informoval jeho hovorca Jiří Ovčáček.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o ničivom zemetrasení v Turecku, ktoré si dnes v noci vyžiadalo stovky ľudských životov a tisíce zranených,“ napísal Erdoganovi český prezident. V mene českej verejnosti vyjadril jemu aj rodinám obetí hlbokú sústrasť a zraneným poprial skoré uzdravenie.

Sústrasť vyjadril aj Sýrčanom, ktorých tiež postihlo tragické zemetrasenie so stovkami obetí a tisícmi zranených.

Všetkým, ktorých sa udalosť dotkla, kondoloval aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. „Hlboko sa ma dotkli správy o devastujúcom zemetrasení v Turecku a Sýrii, ktoré vzalo mnoho životov,“ napísal na Twitteri. Pripomenul, že českí hasiči už vyslali do Turecka špeciálny záchranný tím.

Podľa rezortu zahraničných vecí sa na mieste zemetrasenia nachádza aj skupina Čechov. Veľvyslanectvo v Ankare je s nimi v kontakte a hovorkyňa ministerstva Mariana Wernerová uviedla, že nemajú informácie o tom, že by boli medzi obeťami alebo zranenými.

Česko vyšle na pomoc po zemetrasení špeciálny záchranný tím do Turecka

Česká republika vyšle na pomoc Turecku špeciálny záchranný tím USAR (Urban Search and Rescue). Reagovala tak na žiadosť Ankary o pomoc. Potvrdil to český minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Turecko bolo dnes nad ránom zasiahnuté ničivým zemetrasením. Sú hlásené vysoké straty na životoch, mnoho ľudí je nezvestných,“ napísal na sociálnu sieť Twitter Rakušan a dodal, že rezort pripravuje pomoc. „Za ČR sme schopní vyslať záchranný tím (tzv. ťažký USAR) zložený z Hasičského záchranného zboru (HZS) Moravskosliezskeho kraja, HZS hlavného mesta Prahy a ďalších organizácií,“ spresnil minister.

Pripravenosť tímu USAR už potvrdili aj hasiči. „Ponuka našej pomoci v podobe ťažkého USAR tímu bola Tureckom akceptovaná. Na pomoc vyrazí 68-členný tím zložený z príslušníkov HZS MSK a HZS HMP,“ uviedol na Twitteri HZS ČR.

USAR tím býva nasadzovaný pri mimoriadnych udalostiach a špecializuje sa na záchranu zo sutín či z výšok.

Borrell: EÚ je pripravená pomôcť po zemetrasení v Turecku a Sýrii

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell vyjadril v mene EÚ sústrasť Turecku a Sýrii, ktoré v noci na pondelok zasiahlo silné zemetrasenie. EÚ je pripravená pomôcť a aktivovala svoj mechanizmus civilnej ochrany. TASR o tom informuje na základe vyjadrení predstaviteľov EÚ na Twitteri.

„Vo svojich myšlienkach sme s obyvateľmi Turecka a Sýrie. EÚ je pripravená pomôcť,“ napísal Borrell.

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič na sociálnej sieti Twitter oznámil, že „Centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) koordinuje nasadenie záchranných tímov z Európy.“ Záchranári z Holandska a Rumunska sú podľa jeho slov už na ceste.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na pondelok oblasť na juhovýchode Turecka blízko hraníc so Sýriou. Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. Otrasy bolo cítiť od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus až po pásmo Gazy a egyptskú Káhiru.

Výberová chronológia zemetrasení v Turecku od roku 2020

2020

24. januára – Najmenej 38 obetí a vyše 1600 zranených so vyžiadalo silné zemetrasenie na východe Turecka. K zemetraseniu s magnitúdou 6,8 došlo neďaleko mesta Sivrice v provincii Elazig.

23. februára – Deväť mŕtvych si vyžiadalo zemetrasenie na juhovýchode Turecka s magnitúdou 5,7, ku ktorému došlo v susednom Iráne v blízkosti spoločných hraníc oboch krajín. Z Turecka hlásili približne 50 zranených a zrútenie viac ako 1000 budov.

14. júna – Najmenej jedného mŕtveho a 18 zranených si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 5,7, ktoré zasiahlo provinciu Bingöl na východe Turecka.

30. októbra – V Egejskom mori zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou vyššou ako 6,5, ktoré zasiahlo územie Turecka aj Grécka. Do záchranných a pátracích prác v meste Izmir na západnom pobreží Turecka, ktoré bolo zemetrasením najviac zasiahnuté, sa zapojilo viac ako 5500 záchranárov, 20 cvičených psov a 750 záchranných vozidiel. Zomrelo 117 ľudí a 1034 utrpelo zranenia.

2021

17. novembra – Provinciu Düzce na severozápade Turecka zasiahlo stredne silné zemetrasenie s magnitúdou 5,0. Bezprostredne po zemetrasení neboli hlásené žiadne škody, obete alebo zranenia. Zemetrasenie pocítili aj v Istanbule vzdialenom asi 200 kilometrov a v dvoch susedných regiónoch.

2022

9. apríla – Mesto Pütürge v provincii Malatya na východe Turecka zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,2, pričom otrasy zaznamenali približne v hĺbke 6,7 kilometrov. Bezprostredne po zemetrasení nehlásili úrady žiadne obete ani škody.

4. novembra – Zemetrasenie, ktoré zasiahlo turecké mesto Izmir, si vyžiadalo jednu obeť. Išlo o 18-ročného študenta vysokej školy, ktorý počas zemetrasenia vyskočil z balkóna. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

23. novembra – Najmenej 68 ľudí utrpelo zranenia pri zemetrasení, ktoré zasiahlo severozápad Turecka. K plytkému zemetraseniu došlo zhruba 170 kilometrov východne od najväčšieho tureckého mesta Istanbul, kde boli cítiť silné otrasy.

teraz.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d