Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zdá sa, že Američania sa rozhodli zostať v Čiernom mori nadlho. Zatiaľ čo sa Šiesta flotila chystá spolu so spojencami z NATO odraziť „ruskú agresiu“, vyzývajú vo Washingtone k zmene konvencie z Montreux, aby mohli zvýšiť vojenské sily v regióne. K čomu to môže viesť?

Cieľ manévrov

Na čele vojenských námorných cvičení stojí vlajková loď Šiestej flotily Mount Whitney typu Blue Ridge, ktorá vplávala do Čierneho mora už tretíkrát od roku 2014. Je to v podstate plávajúci štáb vybavený najmodernejším rádioelektronickým zariadením, komunikačnými a prieskumnými prostriedkami. Z jeho paluby dostáva velenie rýchlo taktické informácie potrebné na účinné riadenie celého útvaru. Spoločnosť vlajkovej lode robí raketový torpédoborec Porter typu Arleigh Burke a tankovacie plavidlo John Lenthall. Tento oddiel podporujú lode regionálnych spojencov a zo vzduchu americké letectvo z európskych základní, vrátane strategických bombardérov B-18.

Ruské ministerstvo obrany považuje neplánované manévre USA v blízkosti hraníc za destabilizujúce.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Jedným z cieľov je vojenské osvojenie ukrajinského územia. S ohľadom na to, že sa cvičenia plánuje zúčastniť okrem amerického vojenského námorníctva aj taktické, hliadkové a strategické letectvo a tiež kontingenty ozbrojených síl Bulharska, Gruzínska, Rumunska, Turecka a Ukrajiny, ide zjavne o prieskum predpokladaného bojiska v prípade, že sa Kyjev odhodlá k silovému prekonaniu problému na juhovýchode,“ upresnilo ruské ministerstvo obrany.

Objaveniu sa amerických lodí v Čiernom mori predchádzala séria mediálnych útokov. Koncom októbra vplyvný magazín Politico zverejnil senzáciu. Kremeľ sústreďuje vojská na hranici s Ukrajinou a zjavne zamýšľa skutočnú inváziu. Na potvrdenie zverejnili satelitné snímky vojenskej techniky v okolí mesta Jelnja. Lenže zabudli uviesť, že od tohto mesta v Smolenskej oblasti je do Ukrajiny cez 250 kilometrov priamou cestou. Ďalšie západné médiá tiež okamžite zverejnili túto provokačnú správu.

Na začiatku novembra pricestoval na rokovania do Moskvy šéf CIA William Burns. Podľa správy CNN bolo cieľom návštevy „varovať Kremeľ, že USA pozorne sledujú zvýšenie počtu ruských vojakov na hranici s Ukrajinou“. Šéf rozviedky sa zrejme veľmi nevyzná v zemepise, rovnako ako novinári z Politica.

To isté zrejme platí pre Pentagon.

„Pokračujeme v sledovaní znepokojujúcich presunov ruských vojakov v západných ruských regiónoch a okolo Ukrajiny,“ vyslovil sa hovorca amerického obranného úradu John Kirby. „Vyzývame Rusko, aby objasnilo svoje zámery, čo tam v skutočnosti robí,“ dodal.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová to všetko nazvala fakeovou kampaňou. Protiruská rétorika je však dávno príznačná pre západné médiá a nikto ju nemieni obmedziť. Americkí kongresmani Mike Rogers a Mike Turner v týchto dňoch vyhlásili, že je potrebné dodať Ukrajine smrtiace zbrane a vyslať do Čierneho mora bojové lode, aby „zadržali a odrazili agresiu“.

Zhromaždiť dav

Podľa konvencie z Montreux z roku 1936 nesmie celková tonáž vojenských lodí ktoréhokoľvek nečiernomorského štátu prekročiť v čase mieru 30 tisíc ton. Terajší oddiel Šieste flotily sotva zodpovedá tejto podmienke. Práve kvôli právnym obmedzeniam nedopravili Američania cez Bospor doteraz ani raz hlavnú útočnú silu, jadrové lietadlové lode s výtlakom cez 80 tisíc ton.

Washingtonu to zjavne nevyhovuje. Výborne si tam uvedomujú, že dokonca tri najmodernejšie lode sotva zvíťazia nad ruskou Čiernomorskou flotilou, ktorá má podporu silného zoskupenia niekoľkých druhov zbraní na Kryme. Američania sa sotva odvážia priamo porušiť konvenciu z Montreux, prinajmenšom v mierovej dobe. Existujú ale iné varianty.

Vplyvný washingtonský denník The Hill, ktorý pozorne čítajú kongresmani, zverejnil napríklad článok nadporučíka vojenského námorníctva Bryana Harringtona o tom, že Amerika a NATO majú čeliť dominovaniu Ruska v Čiernom mori. Autor priznáva, že raketové systémy Bastion a Kalibr a tiež veľký letecký oddiel, rozmiestnené na Kryme a na lodiach Čiernomorskej flotily umožní Moskve zakryť veľké územie dáždnikom takzvaného zakázaného priestoru (Anti-Access/Area Denial, A2AD). Pentagon tak označuje regióny, v ktorých americká armáda bude mať neospravedlnené veľké straty v prípade priameho ozbrojeného stretu.

Prekonať A2AD sa dá len vďaka značnej početnej a technologickej prevahe palebných prostriedkov. Harrington navrhol obísť obmedzenia konvencie z Montreux. Nech každá členská krajina Severoatlantickej aliancie majúca silné vojenské flotilu vyšle do Čierneho mora dva alebo tri vlajkové oddiely. Takýto útvar bude prakticky neporaziteľný, myslí si autor.

Máme na to odpoveď

Takéto drzé opovrhnutie medzinárodnými dohodami nezostane bez povšimnutia, Rusko to zhodnotí ako nezastreté prípravy na regionálnu vojnu.

Tá ale môže rýchlo vyústiť do svetovej s nasledujúcim raketovým jadrovým koncom. Vo Washingtone a Bruseli sa sotva odváža na eskaláciu. Pokusy o preskúmanie ruskej obrany v Čiernom mori však budú čoraz častejšie.

„Nie sú v tom sami, v týchto previerkach a ťaženiach. Ďalej sa majú zrejme konať cvičenia s našimi susedmi, s gruzínskym a ukrajinským námorníctvom. Tiež konáme cvičenia a budeme konať ďalej,“ okomentoval návštevu Šiestej flotily minister obrany RF Sergej Šojgu.

Skutočne v reakcii na vojenské námorné manévre západných krajín podniká Rusko zakaždým vlastné. V týchto dňoch vykonala napríklad fregata Admirál Essen cvičenie v obrane základne lodí Čiernomorskej flotily pred leteckým a raketovým útokom. Boli sprevádzané a zničené všetky cvičné ciele.

Do Čierneho mora vyplávali aj protiponorkové sily, lode Jejsk a Kasimov. Bojová činnosť čiernomorských námorníkov na ponorkách je tajomstvom. Nedá sa ale pochybovať, že posádky šiestich dieselových ponoriek projektu 636.3 Varšavjanka z Južného vojenského okruhu sleduje cez deň v noci všetkých, ktorí sa pokúšajú rinčať zbraňami.

Andrej Koc

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.