Slovanské Noviny

1. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Za dúhovú symboliku žltá karta. FIFA zakázala kapitánovi Anglicka nosiť dúhovú pásku na podporu politickej LGBT agendy, ktorú si Harry Kane dal na svoj dres počas zápasu MS 2022 v Katare

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) odmieta politizovanie šampionátu v Katare pokryteckými rečami o ľudských právach z úst tých, ktorí majú dvojaký meter na tému ľudských práv a slobôd. Nosenie dúhovej pásky v rámci politizovania sexuálnej orientácie prostredníctvom LGBT agendy bude FIFA trestať udelením žltej karty.

Projekt „One Love,“ ktorý má podporiť LGBTI komunitu, dostal od FIFA zákaz. Anglická futbalová reprezentácia tento projekt chcela podporiť tým, že kapitán Harry Kane bude počas zápasov nosiť kapitánsku pásku vo farbe dúhy, informoval portál Sky News.

Podľa stanoviska FIFA by takáto páska iba zbytočne spôsobila neželané napätie. Strešný orgán svetového futbalu štandardne zakazuje pridávanie neschválených sloganov do súprav tímov. Tie zároveň vyzýva, aby „nerozdávali lekcie morálky“.
 
Generálny riaditeľ anglickej futbalovej asociácie Mark Bullingham povedal, že sú pripravení dostať pokutu za nosenie „One Love“ pásky. Zároveň dodal, že FIFA dodnes neodpovedala na dva mesiace starú požiadavku o nosení tejto pásky.

„Myslím si, že existuje riziko pokuty, no sme pripravení ju zaplatiť. Myslíme si, že je naozaj dôležité ukázať naše hodnoty. A to je presne to, čo budeme robiť,“ povedal Bullingham. FA zároveň uistila, že gej fanúšikovia sa v Katare môžu cítiť bezpečne, pretože im nič nehrozí.

„Je pre nás smutné, že veľa našich LGBTQ fanúšikov sa rozhodlo neprísť. Je to frustrujúce, pretože potrebné informácie nedostali včas,“ dodal. Anglicko začne svoju turnajovú účasť v pondelkovom zápase proti Iránu.

„Do akéhokoľvek turnaja ideme s tým, že chceme dosiahnuť čo najlepší možný výkon. Myslíme si, že sme jedným zo šiestich až ôsmich tímov, ktorý by mohol vyhrať titul majstra sveta,“povedal Bullingham.

Futbal má svet spájať a nie rozdeľovať ho politikou

Katar homosexualitu klasifikuje ako trestný čin a odmieta, aby na šampionáte boli propagované „politické“ názory.

Strešný orgán svetového futbalu FIFA si však nechce pohnevať domácich organizátorov a podľa britského denníka Telegraph plánuje trestať nosenie dúhovej kapitánskej pásky udelením žltej karty.

FIFA chce, aby kapitáni nosili jej pásky – rozdielnu, na každý zápas. Sú na nich slogany „Futbal spojuje svet“ či „Podeľte sa o jedlo“.

Deväť národných tímov vrátane Anglicka, Nemecka, Belgicka či Holandska pred MS vyhlásilo, že ich kapitáni budú mať na zápasoch MS dúhové pásky a to aj potom, ako FIFA pohrozila finančnými trestami.

Udelenie žltej karty by však bola pre všetky tímy značná komplikácia. Kane napriek tomu vyhlásil, že ho nič nezastaví.

„Viem, že naša federácia o tom rokuje s FIFA. Jasne sme povedali, aké je naše stanovisko a že zápasy odohráme s dúhovou páskou. Na tom sa nič nemení. Verím, že pred štartom zápasu bude všetko jasné,“ vyhlásil v nedeľu večer elitný kanonier.

Dodal, že Angličania, rovnako ako v zápasoch na ME 2020 či v Lige národov, pred zápasom s Iránom pokľaknú na znak podpory rasovej rovnoprávnosti a rôznorodosti.

Pásku vo farbách dúhy chce mať aj kapitán nemeckej reprezentácie, brankár Manuel Neuer. „Áno, stále to platí. Nemeníme svoj postoj a názory,“ potvrdil Neuer v sobotu.

Anglicko bude prvým z „rebelujúcich“ tímov, ktorý bude na MS v akcii. Zápas s Iránom je na programe v pondelok 21. novembra od 14.00

Prezident FIFA tvrdí, že kritici šampionátu majú dvojaký meter: Dnes sa cítim ako Katarčan, ako Arab, ako Afričan aj ako gay

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino poukázal na pokryteckosť európskych kritikov, ktorí spochybňujú usporiadanie MS v Katare. Tvrdí, že majú dvojaký meter.

Svetový šampionát v Katare sprevádzajú kontroverzie v oblasti ľudských práv a zaobchádzania s migrujúcimi pracovníkmi, ktorí stavali štadióny a infraštruktúru.

“Za to, čo sme my Európania robili uplynulých 3000 rokov, by sme sa ďalších 3000 mali ospravedlňovať, kým ostatným začneme dávať morálne lekcie,” vyhlásil v sobotu Infantino.

Tvrdí, že Katar a hlavné mesto Dauha sú pripravené usporiadať najlepšie majstrovstvá sveta vôbec.

Kritiku MS v Katare spájal so šikanovaním a diskrimináciou, ktorú podľa vlastných slov zažil ako dieťa talianskych rodičov, ktorí sa presťahovali za prácou do Švajčiarska.

Prezident FIFA povedal, že zatiaľ, čo európske krajiny svoje hranice prisťahovalcom za prácou uzavreli, Katar ponúkol príležitosti pracovníkom z Indie, Bangladéša a ďalších krajín juhovýchodnej Ázie.

“Dnes sa cítim ako Katarčan. Dnes sa cítim ako Arab. Dnes sa cítim ako Afričan. Dnes sa cítim ako gay. Dnes sa cítim ako migrujúci pracovník,” citovala agentúra AP z jeho tradičnej predšampionátovej tlačovej konferencie.

Organizátori majstrovstiev sveta len dva dni pred nedeľným štartom turnaja zakázali predaj piva na štadiónoch a v ich okolí. Alkohol je v islamskej krajine do značnej miery zakázaný, no organizátori vyvolali svojím neskorým rozhodnutím medzi fanúšikmi hnev.

“Osobne si myslím, že ak tri hodiny denne nemôžete piť pivo, prežijete. To isté platí vo Francúzsku, Španielsku či Škótsku,” reagoval Infantino.

Zdroj: pravda.sk / tvnoviny.sk / refresher.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: