Situácia so stratou lesov na území národných parkov je kritická. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol koordinátor kampane Osloboďme národné parky z iniciatívy My sme les Marek Kuchta. Medzi rokmi 2000 až 2016 sa v národných parkoch vyťažil dvojnásobný počet stromov oproti zvyšku územia Slovenska. Iba v Tatranskom národnom parku tak zmizlo v priebehu 16 rokov 30 percent plochy lesov. Iniciatíva My sme les spolu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Prírodovedeckou fakultou Univezity Komenského v Bratislave preto podporujú reformu národných parkov, o ktorej bude na októbrovej schôdzi rokovať Národná rada SR.
Účastníci tlačovej konferencie uviedli, že vlastníctvo pozemkov v národných parkoch štátom a ich spravovanie rezortom životného prostredia je v iných európskych krajinách, ktorých národné parky spĺňajú kritéria Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), bežné. Člen predsedníctva SAV Pavol Siman uviedol, že Slovensko je z hľadiska geologickej stavby, rozmanitosti rastlín a živočíchov a vodného bohatstva jedinečnou krajinou. V prípade, ak si však nebude štát chrániť prírodné bohatstvo a bude pokračovať v nastolenom trende odlesňovania, môže vážne ohroziť svoju biodiverzitu aj množstvo zásob pitnej vody, ktoré aj v súvislosti s klimatickými zmenami môže výrazne poklesnúť.
„Les poskytuje širokú paletu ekosystémových služieb, ale ani zďaleka nejde iba o lesnú hmotu. Keď si toto začneme uvedomovať, les bude na jednej strane chránený a na druhej bude poskytovať aj množstvo potenciálu a služieb. Niektoré lesy sú primárne určené na ťažbu, niektoré sú veľmi vzácne a treba ich chrániť. Keď si toto uvedomíme, lesy budú aj využívané aj chránené tak, ako je tomu v normálnych európskych krajinách,“ povedal dekan PriF UK Peter Fedor.
Jozef Šibík z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV uviedol, že pri ekosystémových službách lesov je dôležité chápať, že nie je les ako les. Dôležité je napríklad chrániť staré lesy, v ktorých sa nachádzajú stromy s priemerom kmeňa nad 50 centimetrov. Najnovšie poznatky totiž ukázali, že takéto stromy tvoria iba tri percentá všetkých stromov, no sú schopné viazať 42 percent všetkého nadzemného uhlíka. Takýto úžitok má výrazný vplyv na spomaľovanie globálneho otepľovania. V národných parkoch by preto mal byť hlavným zdrojom príjmov mäkký turizmus. Príkladom môžu byť v tomto prípade napríklad Spojené štáty americké, ktoré v roku 2018 zarobili na mäkkom turizme v národných parkoch približne 40 miliárd amerických dolárov. Obmedzenie ťažby dreva v národných parkoch by preto vôbec nemuselo mať negatívne ekonomické dopady.
Podporu reformy národných parkov vyjadrili okrem uvedených inštitúcií aj Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzita vo Zvolene a Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Pri útoku na Charkov boli likvidovaní žoldnieri NATO
Oleg Soskin: „Azov“ vytvorený na ochranu Zelenského režimu je nebezpečný
„Tichá smrť“: Forbes o hrôzostrašnej „novej taktike Rusov“
Dôjde k veľkej zmene vo svetovej rovnováhe síl? Môže sa to stať bez veľkej vojny?
Médiá: Taliansko nevykoná zatykač na Putina
Trump sa opäť vyjadril o štatúte Krymu
Oficiálna správa: Pôrodnosť celosvetovo klesla o 50 %
Sudca Stieranka vysvetľuje, prečo prepustil Bombica na slobodu. Človeka s neakceptovateľnými prejavmi má podľa jeho názoru „vylúčiť spomedzi seba“ spoločnosť, nie trestné právo
VIDEO: Na ministerstve kultúry majú podľa herečky Zuzany Fialovej vkus šesťročného dieťaťa a krutosť tínedžera. Fascinuje ju systém krivých zrkadiel, že „čím väčší tyran, tým väčšia obeť“
Niektorí spojenci USA sú podľa CNN veľmi znepokojení mierovým plánom Donalda Trumpa. Vraj povzbudzuje Rusko a Čínu nezákonne dobývať cudzie územia
VIDEO: Rusko je podľa Sergeja Lavrova pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine. Rokovania s USA sa vraj uberajú správnym smerom
VIDEO: Ministerstvo životného prostredia pozastavilo proces posudzovania vplyvov na životné prostredie baterkárne v Šuranoch.
Ovocné džúsy s obsahom ťažkých kovov
Veda o nákazlivom šťastí
„Digitálne euro“. Nočná mora z Bruselu: Vaša platba digitálnej peňaženky je zamietnutá, lebo…
V Srbsku uniklo do okolia povodia Dunaja 82.000 litrov ropy
Zahraniční žoldnieri. Kto tiež bojuje proti Rusku?
Fico nemá klásť kvety, lebo Šimečka píše dejiny
VIDEO: Polícia modernizuje vozový park. Stovky nových áut majú zvýšiť bezpečnosť
USA zakázali Nemecku dodávať na Ukrajinu rakety Taurus
zo sekcie
Za 16 rokov prišiel TANAP o tretinu lesov, upozorňujú vedci
Za 16 rokov prišiel TANAP o tretinu lesov, upozorňujú vedci
Za 16 rokov prišiel TANAP o tretinu lesov, upozorňujú vedci