Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z novej štúdie vyplýva, že tenké bábiky, ako napríklad Barbie alebo Monster High, môžu inšpirovať už päťročné dievčatá k tomu, aby nezdravo chudli.

Autor: SHUTTERSTOCK

Výskumníci vo Veľkej Británii tvrdia, že keď sa dieťa čo i len raz zahrá s plastovou módnou ikonou a podobnými hračkami, môže to ovplyvniť jeho predstavu o ideálnom tele. Môže to zvýšiť riziko anorexie, bulímie a iných porúch stravovania alebo duševných chorôb. Psychológovia varujú, že takéto hračky v kombinácii s vychudnutými celebritami z oblasti zábavy a sociálnych médií spôsobujú, že sa dievčatá cítia v zraniteľnom veku nespokojne.

„Nespokojnosť so svojím telom je obrovský problém, najmä medzi mladými dievčatami,“ uvádza v tlačovej správe vedúca výskumu, profesorka Lynda Boothroydová z Durhamskej university. „Môže to mať vážne následky na pohodu dievčat a môže to viesť k poruchám stravovania a depresiám.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Výsledky našej štúdie naznačujú, že hranie sa s ultratenkými bábikami, ktorých sa každý rok predajú milióny, môže mať skutočný negatívny vplyv na predstavu dievčat o ideálnom tele. Všetky tie nerealistické tvary tela vidia aj v televízii, vo filmoch a na sociálnych sieťach. Je potrebné sa tým zaoberať, aby sa znížil tlak na dievčatá a ženy usilujúce sa o ‚štíhle ideálne telo‘,“ dodáva profesorka Boothroydová.

Zistenia publikované v časopise Body Image sú založené na rozhovoroch s 30 deťmi vo veku od päť do deväť rokov, ktoré sa hrali vo dvojiciach s ultratenkými bábikami, realistickou detskou bábikou alebo autom.

Pred a po každom sedení sa vedci pomocou interaktívneho počítačového testu pýtali skupiny detí na ich vnímanie ideálnych tvarov tela a tiež ideálnych tvarov tela u dospelých. Deti museli zmeniť obrázok dievčaťa za taký, ktorý sa im podľa nich podobal, potom za taký, ako by chceli vyzerať a ako by podľa nich mala vyzerať krásna žena. Hneď po tom, ako sa hrali s chudými bábikami, okamžite zmenšili ideálnu veľkosť tela. Aj keď neskôr prešli na iné hračky, svoju ideálnu predstavu už nezmenili.

Realistické bábiky, ako je bábika Lottie, sú založené na veľkosti a črtách typického deväťročného dieťaťa. Tieto hračky nenosia mejkap a nebývajú sporo odeté. Štúdia ukazuje, že účinkom hry s tenkými bábikami sa dá ťažko čeliť. Realistické bábiky boli relatívne neutrálne, čo sa týka ovplyvňovanie predstáv dievčat o ideálnom tele – tieto predstavy pripomínali podobu zdravých detí.

Rovnaký tím výskumníkov predtým zistil, že čím viac ľudia sledujú televíziu, tým viac uprednostňujú štíhle ženské telá. Osem z desiatich účastníkov malo prístup k ultratenkým bábikám doma alebo u svojich priateľov. Takmer všetci sledovali aj disneyovky alebo podobné produkcie, v ktorých je takisto tendencia ukazovať veľmi chudé ženské postavy.

„Táto štúdia nemá za cieľ vyvolať v rodičoch pocit viny za to, čo majú ich deti v škatuli s hračkami a rozhodne sa nesnaží naznačiť, že ultratenké bábiky sú ‚zlé‘,“ hovorí spoluatorka štúdie Dr. Elizabeth Evansová z Newcastleskej univerzity.

„Naša štúdia poskytuje užitočné informácie, ktoré môžu rodičia vziať do úvahy pri rozhodovaní o hračkách. Ultratenké bábiky sú súčasťou širšieho pohľadu na to, čo všetko zažívajú malé deti v súvislosti s tlakmi ohľadom podoby ich tela. Uvedomenie si týchto tlakov je skutočne dôležité, aby pomohlo podporiť a povzbudiť pozitívnu predstavu o ideálnom tele u našich detí,“ konštatuje Evansová.

Štúdia tiež prispieva k množiacim sa dôkazom, že bábiky ovplyvňujú ideály o kráse, ktoré dievčatá vnútorne akceptujú. „Naša štúdia ukazuje, ako sa vnímanie ideálnej veľkosti a tvaru tela formuje od útleho detstva tak, že očakávame nereálne ideály,“ vysvetľuje spoluautor štúdie prof. Martin Tovee z Northumbrijskej univerzity. „To vytvára nevyhnutnú nespokojnosť s obrazom vlastného tela, čo, ako je známe, vedie k zlému stravovaniu.“

Súčasné široko dostupné bábiky zvyknú mať ultratenké telá s predpokladaným indexom telesnej hmotnosti medzi 10 a 16. To už spadá do podváhy. Autori štúdie poznamenávajú, že výskum uskutočnili nezávisle od výrobcov bábik.

Odhaduje sa, že 70 miliónov ľudí na celom svete trpí poruchami stravovania, ako sú anorexia a bulímia. Deväťdesiat percent z nich sú dievčatá a ženy vo veku od 12 do 25 rokov, pripomína server studyfinds.org.

Zdroj: PRAVDA

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.