Srbský prezident Aleksandar Vučić odstúpil z funkcie predsedu svojej strany. Od 27. mája už Vučić nebude predsedom vládnej „Srbskej pokrokovej strany“ (SNS).

Oznámil to vo štvrtok večer v televízii „Prva“ v Belehrade sám prezident.
Koncom mája bude podľa neho zvolané valné zhromaždenie a on už nechce kandidovať na predsedu strany, no členstvo si ponechá. Vučić zdôraznil, že koncom júna vytvorí svoje masívne „Ľudové hnutie za Srbsko (Narodni pokret za državu)“. Vyhlásil, že pôjde o nadstranícke hnutie, aby sa k nemu mohli pripojiť nielen členovia „Srbskej pokrokovej strany“, ale aj všetci, ktorí považujú za dôležité v Srbsku povstať, vrátane všetkých z iných strán.
Prezident povedal, že momentálne nevie, ako bude vyzerať vedenie „Srbskej pokrokovej strany“, no tí, ktorí prišli o vedúce pozície a funkcie, podľa neho čoskoro z SNS odídu.
Aleksandar Vučić sa v posledných týždňoch zúčastnil na turné po krajine, počas ktorého predstavil ciele vznikajúceho hnutia. Cieľom tejto iniciatívy, ktorá presahuje rámec politiky, by podľa neho bolo spájať priaznivcov rôznych strán, ale aj tých, ktorí sú mimo strany. To by zjednotilo tých, ktorí považujú Srbsko za stabilnú, slobodnú krajinu, odolnú voči výzvam, zohľadňujúcu národné záujmy a zaručujúcu bezpečnú budúcnosť.
Aleksandar Vučić na otázku televízie „Prva“ o kritike opozície povedal, že ak nepovažujú jeho prezidentský mandát za legitímny, mali by iniciovať jeho odvolanie v parlamente. Poznamenal, že si to vyžaduje podporu dvoch tretín 250-člennej Snemovne reprezentantov, pričom opozícia má len 85 poslancov. Dodal, že ak to bude potrebné, „Srbská pokroková strana“ poskytne dodatočné hlasy potrebné pre dve tretiny. Potom sa uskutoční referendum, či občania Srbska považujú vymenovanie hlavy štátu za zákonné a či chcú zmenu prezidenta.
„Zostanem prezidentom, kým si to budú ľudia želať. Keď si ľudia budú myslieť, že som zradca a zlodej, ktorý nebojuje za ich záujmy, tak prestanem byť hlavou štátu,“ povedal Aleksandar Vučič, ktorému v roku 2027 vyprší druhé funkčné obdobie prezidenta republiky.
Podľa Ústavy Srbska, nebude môcť znovu kandidovať na prezidenta republiky.
news-front
Prianie pre čitateľov Slovanských Novín
Duňja – Ohňový Obetník
Desať chorôb, ktoré je možné liečiť ihličím
Megatest zimného dojazdu elektromobilov dopadol katastrofálne
V obchodoch 17 ton nebezpečnej potraviny. Zákerná baktéria je v TOP pochúťke Slovákov
Zmenia nám DNA v tele už len svetlom? Vojaci už ladia optogenetiku
Spojené štáty prevádzkujú 742 vojenských základní vo viac ako 80 krajinách, čo je impérium podopierané prázdnou lžou o „bezpečnosti“.
Británia dala našim influencerom 10 miliónov za kampaň pre PS, Keňa je na tom lepšie
Odhalenie amerických tajných služieb: Mýtus o snahe Ruska o úplné dobytie Ukrajiny vyvrátený
Briti chcú, aby Poliaci obmedzili Rusko v Baltskom mori
Americký minister Marco Rubio zamietol víza do USA európskym „radikálnym aktivistom“ a „militantným mimovládnym organizáciám“
Podľa Volodina európski politici pomáhajú Zelenskému proti záujmom svojich krajín
Spaľovacie autá opäť získavajú popularitu po celom svete, záujem o elektromobily prudko klesá
Keď internet pomaly rozožiera mozog
VIDEO: Hrebeňovka Nízkych Tatier v zime: najkrajších 100km Cesty hrdinov SNP
Vakcinátor Szalay opäť šokuje: v Česku udal súdnu znalkyňu MUDr. Pekovú. Príde o pečiatku?
VIDEO: Vedenie SND kvôli konsolidačným opatreniam znižuje počet svojich interných zamestnancov o 10 percent.
Čo by urobili USA, keby sa niekto pokúsil zaútočiť na Trumpovu rezidenciu?
Ruský analytik má otázku pre svetových lídrov: dokážu Vaše rezidencie odraziť útok 91 bezpilotných lietadiel?
Hlavní sponzori Kyjeva mu zasadili ranu do chrbta
zo sekcie
Vučić odstupuje z funkcie predsedu srbskej vládnucej strany a vytvára nové hnutie
Vučić odstupuje z funkcie predsedu srbskej vládnucej strany a vytvára nové hnutie
Vučić odstupuje z funkcie predsedu srbskej vládnucej strany a vytvára nové hnutie