Upozornil vojenský historik a riaditeľ „Múzea PVO“ Jurij Knutov pre spravodajský portál „Politika Sevodňa“.

Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v týchto dňoch vyhlásil, že ak vedenie bloku na nadchádzajúcom summite vo Vilniuse neprijme rozhodnutie o členstve Ukrajiny alebo jej bezpečnostných zárukách, potom „niektoré krajiny môžu prijať opatrenia individuálne“ – napríklad Poľsko má v úmysle zvážiť vytvorenie „koalície ochotných“ a ísť do vojnovej zóny.
Poľsko a pobaltské štáty môžu podľa Knutova oznámiť vytvorenie koalície, ktorá nemá nič spoločné s NATO. Po takomto vývoji udalostí však bude nasledovať zodpovedajúca reakcia Moskvy, zdôraznil. Tieto štáty by si podľa historika mali byť vedomé takýchto rizík. Okrem toho je možné, že do vojnovej zóny môžu ísť aj vojenské sily aliancie.
„Ďalšou vecou je, že NATO sa pokúsi pokryť tento kontingent nejakým špeciálnym štatútom, napríklad medzinárodnou skupinou alebo koalíciou, takým spôsobom, akoby to boli dobrovoľnícke sily určené na pomoc Ukrajine proti Rusku,“ tvrdí Knutov.
Takéto rozhodnutie možno urobiť z jedného dôvodu: NATO „sa snaží zachrániť kyjevský režim“, ktorý je podľa historika „porazený“. Preto sa už prijímajú mimoriadne opatrenia: okrem pravdepodobného vyslania kontingentu NATO o tom svedčia aj rokovania medzi Ukrajinou, USA a Austráliou o presune stíhačiek F/A-18 „Hornet“ Ozbrojeným silám Ukrajiny.
„Ale všetkými akciami, ktoré Brusel teraz plánuje, nám vyhlasujú tretiu svetovú vojnu. A to znamená použitie výcvikových a taktických a potom silnejších strategických jadrových zbraní, ktoré hrozia katastrofou,“ dodal Knutov.
news-front
Orbán pre rast cien ropy zvolal radu pre obranu a energetickú bezpečnosť
Magyar sa obrátil na veľvyslanectvo Ruska: Do volieb sa nepleťte a Maďarom sa nevyhrážajte. Vysmiali ho
„Ste hotoví!“ Francúzsky politik bije na poplach po Putinových ostrých slovách
Izrael hrozí útokom na Chameneího nástupcu, Irán tvrdí, že bol zvolený nový vodca
47 agentov, 12 obrnených vozidiel: Médiá informujú o zadržaní finančníka Georgea Sorosa v New Yorku
Fico rokoval s ministrom zahraničia SAE Abdulláhom bin Zájidom Ál Nahjánom
Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
zo sekcie
Všetky navrhované scenáre vstupu cudzích vojsk na Ukrajinu, najmä jednotiek NATO priamo, hrozia vypuknutím tretej svetovej vojny
Všetky navrhované scenáre vstupu cudzích vojsk na Ukrajinu, najmä jednotiek NATO priamo, hrozia vypuknutím tretej svetovej vojny
Všetky navrhované scenáre vstupu cudzích vojsk na Ukrajinu, najmä jednotiek NATO priamo, hrozia vypuknutím tretej svetovej vojny