Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) zásadne nesúhlasí s obsahom a prípravou projektu eObjednanie, ktorého prípravu avizovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Ten má umožniť, aby všeobecní lekári namiesto vypísania výmenného lístku objednali pacienta k lekárovi – špecialistovi priamo. Zmeny sú podľa všeobecných lekárov nerealizovateľné a priniesli by do systému zmätok. Pre TASR to uviedla prezidentka spoločnosti Monika Palušková.
Podotkla, že SVLS už v rokoch 2022 a 2023 na stretnutí poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotných poisťovní, NCZI a sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva deklarovali, že ide o zámer, ktorý by vniesol do systému zmätok. Tiež, že je pri súčasných personálnych kapacitách na strane všeobecných lekárov aj špecialistov nerealizovateľný.
Kalendár plánovaných vyšetrení
,,Je medicínsky nereálne, aby sa ktorémukoľvek poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti administratívne vstupovalo do kalendára plánovaných vyšetrení v čase, keď sa na plánované vyšetrenia čaká v poradovníkoch niekoľko týždňov až mesiacov,“ vysvetlila Palušková.
Pre ambulancie a nemocnice je podľa nej nevyhnutné v eZdraví urýchlene sfunkčniť už existujúce a veľmi potrebné funkcionality namiesto vytvárania ďalších, v súčasnosti nerealizovateľných projektov.
Systém eZdravie
,,Ako už SVLS opakovane deklarovala, urgentne je potrebné na celoštátnej úrovni spustiť eLab so spoľahlivým elektronickým doručovaním výsledkov pacienta lekárom. Zároveň je potrebné urýchlene pripojiť do systému eZdravie všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ ozrejmila. Pripomenula, že v súčasnosti je do systému pripojených iba necelých 70 percent ambulancií a nemocníc.
Služba eObjednanie
Všeobecní lekári by po novom mohli pacientov objednávať k lekárom špecialistom. Zmeny má priniesť služba eObjednanie, na ktorej aktuálne pracuje NCZI. Služba môže byť spustená po odobrení ministerstvom zdravotníctva. Predpokladom jej fungovania však je, že lekári – špecialisti sprístupnia svoje kalendáre, aby všeobecní lekári mali kam svojich pacientov objednať.
ereport.sk
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
Slovenské národné divadlo včera opäť ukázalo, akú silu má skutočné umenie
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
zo sekcie
Všeobecní lekári nesúhlasia s prípravou projektu eObjednania: Prinesie to iba zmätok!
Všeobecní lekári nesúhlasia s prípravou projektu eObjednania: Prinesie to iba zmätok!
Všeobecní lekári nesúhlasia s prípravou projektu eObjednania: Prinesie to iba zmätok!