Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP
Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) hlasovalo 24,1 percenta voličov, oznámil úrad spolkového volebného komisára v noci na pondelok po sčítaní hlasov zo všetkých 299 volebných obvodov.
Pre SPD s volebným lídrom Olafom Scholzom ide o úspech po niekoľkých rokoch volebných prepadov, zatiaľ čo únia CDU/CSU dosiahla po 16 rokoch vládnutia Merkelovej svoj najhorší výsledok od roku 1949. Napriek tomu jej kandidát na spolkového kancelára Armin Laschet vyhlásil, že sa bude tiež uchádzať o poverenie zostaviť novú vládu.
Tretí sú Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorí dostali 11,5 percenta hlasov. Obe strany už signalizovali ochotu vstúpiť do trojstrannej koalície s SPD alebo CDU/CSU, ktoré si neželajú pokračovanie doterajšej veľkej koalície.
Na piatom mieste skončila doteraz tretia najsilnejšia parlamentná strana, krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 10,3 percenta hlasov. Strana Ľavica prišla o takmer polovicu voličov, keď za ňu hlasovalo len 4,9 percenta. Napriek neprekročeniu päťpercentnej hranice vstupu do Spolkového snemu (Bundestag) bude mať v ňom zastúpenie, keďže obhájila tri priame mandáty.
Jedného poslanca bude mať – po prvý raz od roku 1949 – aj Združenie voličov južného Šlezvicka (SSW), ktoré ako strana dánskej menšiny nemusí splniť podmienku najmenej piatich percent hlasov.
Rozloženie síl v Spolkovom sneme sa po takýchto výsledkoch výrazne zmení a Nemecko tak podľa všetkého čakajú náročné koaličné rokovania, píše DPA. Krajina by po prvý raz od 50. rokov mohla mať trojstrannú spolkovú vládu.
Účasť na voľbách dosiahla 76,6 percenta, čo je na úrovni predošlých volieb z roku 2017 (76,2 percenta).
Bavorskí konzervatívci dosiahli vo voľbách svoje vôbec najhoršie výsledky
Kresťanskosociálna únia (CSU), ktorá dominovala na politickej scéne juhonemeckej spolkovej krajiny Bavorsko celé desaťročia, dosiahla v nedeľných voľbách svoje vôbec najhoršie výsledky na krajinskej i spolkovej úrovni. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.
Strana vedená vplyvným bavorským premiérom Markusom Söderom, získala v celoštátnych voľbách 5,1 percenta hlasov, takže päťpercentnú hranicu na vstup strán do Spolkového snemu prekonala len tesne, vyplýva z odhadov zverejnených po skončení hlasovania. Vo voľbách v roku 2017 pripadlo CSU na celoštátnej úrovni 6,2 percenta hlasov.
DPA pripomenula, že tieto výsledky však treba vnímať v kontexte, keďže CSU sa neuchádza o priazeň voličov v ďalších 15 spolkových krajinách, kde kandiduje jej sesterská Kresťanskodemokratická únia (CDU).
CSU bola doteraz súčasťou vládnej koalície na spolkovej úrovni, keď vládla spolu s CDU a sociálnymi demokratmi (SPD).
Do ostatných volieb platilo, že najhorší výsledok dosiahla CSU v roku 1949, keď na celoštátnej úrovni získala 5,8 percenta hlasov. Najlepším výsledkom pre CSU bol v roku 1976 zisk 10,6 percenta hlasov, keď stranu viedol Franz Josef Strauss.
V krajinských voľbách v Bavorsku získala CSU predbežne 32,6 percenta hlasov, čo je pokles oproti roku 2017, keď CSU v Bavorsku volilo 38,8 percenta voličov, dodala DPA.
Krajinské voľby v Berlíne a Meklenbursku-Predpomoransku vyhrala SPD
Nemeckí sociálni demokrati zvíťazili v nedeľu aj v krajinských voľbách, ktoré sa konali v Berlíne a Meklenbursku-Predpomoransku. Nemecká metropola pritom bude mať svoju prvú starostku, informovala v pondelok agentúra DPA.
V Berlíne dostala strana SPD na čele s krajinskou volebnou líderkou Franziskou Giffeyovou 21,4 percenta hlasov a skončila tak pred Zelenými, ktorí so ziskom 18,9 percenta dosiahli svoj tamojší najlepší výsledok. Tretí sú kresťanskí demokrati z CDU s 18,1 percenta, ukázalo sčítanie všetkých hlasov. SPD a Zelení by mohli pokračovať v doterajšej vládnej koalícii s Ľavicou, píše DPA.
V Berlíne sa v nedeľu okrem volieb do nemeckého Spolkového snemu konali aj voľby do krajinského parlamentu a rozhodovalo sa tiež o zložení zastupiteľstiev 12 berlínskych obvodov, uviedol denník Die Welt. Hlasovanie však však v meste sprevádzali viaceré problémy. Pre zámenu či nedostatok hlasovacích lístkov sa pred volebnými miestnosťami tvorili dlhé rady a situáciu komplikoval i Berlínsky maratón a súvisiace dopravné zápchy. Niektorí voliči odovzdali hlasy až po oficiálnom konci volieb o 18.00 h.
V spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko, kde sú sociálni demokrati pri moci od roku 1998, si SPD oproti predošlým voľbám polepšila o deväť bodov na 39,6 percenta hlasov. Druhou najsilnejšou stranou v krajinskom parlamente v Schwerine je opäť krajine pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá dostala 16,7 percenta hlasov.
Krajinská premiérka Manuela Schwesigová (SPD) má teraz viacero možností na vytvorenie novej vlády. Pred voľbami povedala, že sa bude snažiť zostaviť stabilnú a spoľahlivú koalíciu. Jej súčasní koaliční partneri z CDU výrazne oslabili na 13,3 percenta, čo krajinský stranícky šéf Michael Sack označil za katastrofálny výsledok. Možnou alternatívou by boli spojenectvá SPD so stranou Ľavica alebo Zelenými a liberálmi z FDP.
Odkaz mladej generácii o hrôzach vojny priamym účastníkom Vladimírom Strmeňom
Kľúčový tromf Ruska
Steve Witkoff: Uznanie štatútu nových ruských území je najrýchlejší spôsob ukončenia ukrajinského konfliktu
Le Penová sa odvoláva proti verdiktu o sprenevere
VIDEO: Srbský prezident Vučič poďakoval slovenskému premiérovi Ficovi aj maďarskému ministerskému predsedovi Orbánovi za bratskú podporu
Otočí ukrajinská armáda svoje bajonety na Kyjev?
VIDEO: „EÚ bola pôvodne mierový projekt, no dnes je z nej vojenský blok.
Po vzore Hitlera. Ukrajinskí nacisti chcú vytvoriť „ bielu etnickú krajinu“ v Karpatoch
Euractiv: USA môžu prinútiť EÚ nakupovať ruský plyn
VIDEO: Călin Georgescu- Rumunsko možno použiť na rozpútanie vojny
Orbán Viktor odkázal Vučićovi
Matúš Šutaj Eštok: Kde sú dnes červené denníky?
Minister zdravotníctva Šaško v reakcii na Kotlárovu tlačovku, na ktorej vládny splnomocnenec poukázal na osoby slúžiace Deep state a farmaceutickým firmám namiesto starania sa o zdravie Slovákov
„Hledaný je ve vesmíru“: Ukrajinské TCC chce povolat do AFU dezertéra Zubrického, který se skrývá na oběžné dráze
Newsweek: Rusko zbombardovalo najväčší ukrajinský závod na muníciu
Efekt pozorovateľa a prejav mimozmyslových schopností
Video: Matúš Šutaj Eštok reaguje na Roberta Fica a Tibora Gašpara
Američania pripravovali prevrat v Azerbajdžane
Premiér Fico poskytol rozsiahly rozhovor ruskému denníku. Kritizoval v ňom Zelenského, sankcie aj Európsku úniu
Peniaze z 2. piliera môžu ísť do bytov a diaľnic. Opozícia varuje pred rizikami, Tomáš hovorí o nepochopení systému
zo sekcie
Voľby v Nemecku: Sociálni demokrati tesne zvíťazili nad konzervatívcami. Strana Merkelovej prepadla
Voľby v Nemecku: Sociálni demokrati tesne zvíťazili nad konzervatívcami. Strana Merkelovej prepadla
Voľby v Nemecku: Sociálni demokrati tesne zvíťazili nad konzervatívcami. Strana Merkelovej prepadla