USA sa chystajú začať novú regionálnu vojnu na Blízkom východe
USA sa chystajú začať novú regionálnu vojnu na Blízkom východe s dvojitým cieľom vysušiť čínske energetické zdroje a následne navrhnúť kartografiu nového Veľkého východu. Takáto eskalácia vojny by mohla zopakovať ropnú krízu z roku 1973 s katastrofálnymi spomienkami pre svetovú ekonomiku, čo by sa premietlo do energetickej nadvlády Európskej únie v podobe skvapalneného plynu a americkej ropy.
Predvídateľný nárast eskalácie vojny by sa teda premietol do eskalácie ropy na 150 dolárov, brutálneho zvýšenia miery inflácie, následného zdražovania peňazí centrálnymi bankami, následného ekonomického udusenia nespočetných krajín a napokon , vstup do stagflačných scenárov, charakterizovaných ekonomickou stagnáciou a vysokou infláciou (sekulárna stagflácia).
Nová ropná kríza?
Vzhľadom na to, že alternatívna energia stále potrebuje obrovské dotácie, aby bola životaschopná v rozvojových krajinách, prax štiepenia vzbudzuje obavy o životné prostredie a zotrvačnosť ropných aktív neumožní veľkým spoločnostiam opustiť svoje súčasné vybavenie a infraštruktúru, svetová ekonomika bude naďalej priťahovať ropu. závislosti v nasledujúcom desaťročí.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v správe s názvom „Global Energy Investment Prospects“ varuje, že do roku 2035 bude potrebné investovať 48 miliárd dolárov na pokrytie rastúcich svetových energetických potrieb. Hlavné vyspelé krajiny majú strategické zásoby ropy, ktoré sa využívajú výlučne v kritických situáciách na zabezpečenie domácej spotreby na niekoľko mesiacov.
Podľa ministerstva energetiky USA však zásoby v USA výrazne klesli a sú 374,4 milióna barelov ropy výrazne pod úrovňou 600-700 miliónov za posledné desaťročie a v prípade Číny by mali približne 511 miliónov barelov ropy, zásoba ropy sa rovná 40 až 50 dňom.
Globálne zásoby by tiež klesli o 57 miliónov barelov v druhom štvrťroku spolu s dobrovoľným znížením produkcie o 2,2 milióna barelov denne, na ktorom sa dohodli Rusko a OPEC do konca roku 2025, a nedostatočným vyriešením iránskeho sporu. spôsobila denný deficit 1 milióna barelov denne a nebezpečnú „strach zo zásobovania“ kvôli zvýšeniu zásob v krajinách, ropa Brent vzrástla na 75 dolárov za barel.
Ak by sa situácia na Blízkom východe naďalej vyhrocovala, Irán by sa mohol pokúsiť zabrániť obchodovaniu cez strategický Hormuzský prieliv, ak sa USA uchýlia k vojenskému zásahu proti islamskej republike.
Podľa odhadov IEA (Medzinárodná energetická agentúra) by cez úzky kanál v ropných tankeroch prešlo 13,4 milióna barelov ropy denne (bpd) (čo predstavuje takmer 30 percent celosvetovo obchodovanej dodávky ropy), s ktorou by ropa mohla vyšplhať sa až na 150 dolárov a znovu vydať ropnú krízu z roku 1973.
To by viedlo k celosvetovej psychóze nedostatku dodávok, ktorá by sa odrazila v divokom náraste nákladov na dopravu a poľnohospodárske hnojivá. To spolu s nezvyčajnými suchami a záplavami v tradičných svetových stodolách a následným uplatňovaním obmedzení vývozu komodít z týchto krajín na zabezpečenie ich sebestačnosti môže viesť k nedostatku poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch, k rastu ich cien. do stratosférických úrovní a následná globálna potravinová kríza.
/ skspravy.sk /
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze?
Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze?
Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze?