Ukrajina má nového západného podporovateľa. Nie je to národný štát, ani vojenský dodávateľ. Je to finančná spoločnosť BlackRock.
Ukrajina v stredu oznámila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal video telekonferenciu s generálnym riaditeľom BlackRock Larrym Finkom . Dvojica zrejme uzavrela dohodu o koordinácii investičného úsilia na obnovu vojnou zničeného národa.
Čítanie zo stretnutia na webovej stránke ukrajinského prezidenta sa chválilo účasťou BlackRock, pričom spoločnosť označila za „jedného z popredných svetových investičných manažérov“ a poznamenala, že „spravuje aktíva klientov v hodnote približne 8 biliónov dolárov“.
„Zelenskyy a Larry Fink sa dohodli, že sa v blízkej dobe zamerajú na koordináciu úsilia všetkých potenciálnych investorov a účastníkov na rekonštrukciu našej krajiny, smerujúc investície do najdôležitejších a najvplyvnejších sektorov ukrajinskej ekonomiky,“ uvádza sa v texte.
Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že niektorí vedúci pracovníci spoločnosti BlackRock navštívia Ukrajinu v roku 2023, aby si splnili svoje poradenské povinnosti.
„V súlade s predbežnými dohodami uzavretými začiatkom tohto roka medzi hlavou štátu a Larrym Finkom tím BlackRock už niekoľko mesiacov pracuje na projekte, ktorý má ukrajinskej vláde poradiť, ako štruktúrovať fondy na obnovu krajiny,“ uvádza sa v správe ukrajinskej vlády.
Jednou takouto predbežnou dohodou medzi BlackRock a Ukrajinou bolo memorandum o porozumení podpísané ukrajinským ministerstvom hospodárstva a BlackRock Financial Markets Advisory vo Washingtone, DC, 10. novembra 2022.
V memorande sa uvádzalo, že BlackRock FMA bude radiť ukrajinskej vláde, konkrétne ministerstvu hospodárstva o investičnom pláne na obnovu ukrajinského hospodárstva.
Tlačová správa BlackRock o správe z 10. novembra je preplnená prázdnymi firemnými rečami. Podľa zverejnenia bude BlackRock spolupracovať s Ukrajinou na „vytvorení plánu implementácie investičného rámca, vrátane identifikácie návrhových možností pre predpokladané nastavenie, štruktúru, mandát a správu“.
Predchádzajúce stretnutie medzi Zelenským a Finkom v septembri, ktoré zrejme zorganizoval Andrew Forrest z Fortescue Metals Group, položilo základy rastúcej spolupráce ukrajinskej vlády s BlackRock. Ukrajinský prezident a generálny riaditeľ BlackRock údajne diskutovali o tom, ako prilákať verejné a súkromné investície na Ukrajinu.
Investičná spoločnosť so sídlom v New Yorku sa v USA dostáva do hlavných titulkov. Správa z Wall Street Journal z leta tvrdila, že BlackRock bola jednou z niekoľkých veľkých investičných firiem, ktoré spôsobili deformáciu na trhu s bývaním.
V správe sa uvádza, ako BlackRock a firmy, ktoré sa mu páčia, využívajú svoje obrovské množstvo kapitálu na nákup rodinných domov, čím zvyšujú ceny v tomto procese.
Vyššie uvedené zvýšenie cien má dva bezprostredné ekonomické účinky. Po prvé, vyššie náklady na bývanie prospievajú nehnuteľnostiam, ktoré už BlackRock vlastní, najmä v oblastiach, do ktorých firma výrazne investovala.
Druhým efektom je, že umelo vysoké ceny vytláčajú pracujúce rodiny, pričom ako jediní hráči na trhu zostávajú len bohaté alebo investičné firmy s obrovským množstvom kapitálu.
V Houstone napríklad miliardár Fink údajne predstavuje jednu štvrtinu nedávnych nákupov domov. Jednoducho skupuje celé štvrte a používa ich na prenájom. BlackRock pomáha vytvárať stálu triedu prenajímateľov, aj keď sa už dlho chápe, že vlastníctvo domu je jedným z kľúčových prvkov budovania bohatstva a udržiavania americkej strednej triedy.
Celé je to dosť rozhorčujúce: dá sa takmer zaručiť, že BlackRock dostane od ukrajinskej vlády slušne zaplatené za poradenstvo v súvislosti s týmto plánom rekonštrukcie.
A odkiaľ má ukrajinská vláda v súčasnosti financie, keďže jej ekonomika je v troskách a vojna je drahý podnik? Vláda Spojených štátov, samozrejme. Do konca kalendárneho roka USA poskytnú ukrajinskej vláde priamu rozpočtovú podporu vo výške 13 miliárd dolárov, aby sa vyhli výpadkom a priamemu bankrotu, a prezident Joe Biden sľúbil, že bude Ukrajine podporovať „tak dlho, ako to bude potrebné“.
BlackRock teda dostáva zaplatené americkými daňovými poplatníkmi prostredníctvom ukrajinskej vlády, aby navrhol plán, ktorý zabezpečí úspech ich budúcich investícií na Ukrajine, vyrobených z peňazí získaných tým, že americké bývanie je nedostupné. S takouto dohodou pre našu finančnú a politickú elitu, prečo by niekedy chceli mier?
Bradley Devlin
O autorovi: Bradley Devlin je štábnym reportérom pre The American Conservative. Predtým bol analytickým reportérom pre Daily Caller a bol publikovaný v Daily Wire a Daily Signal, okrem iných publikácií, ktoré neobsahujú slovo „Daily“. Vyštudoval politickú ekonómiu na Kalifornskej univerzite v Berkeley.
skspravy
Pracka penazi, avsak vsetko usilie parazitov Blackrock, Fidelity, Vanguard … padne.
Az sa UA precisti, znarodni rozkradnute, zapad prehltne naprazdno.