Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nasadenie „bombardovacích lietadiel do Austrálie vysiela silnú správu protivníkom o našej schopnosti projektovať smrtiacu vzdušnú silu,“ vyhlásilo americké letectvo, čím znepokojilo zástancov boja proti vojne.

V rámci toho, čo kritici nazývajú „nebezpečnou eskaláciou“, sa Spojené štáty údajne pripravujú na rozmiestnenie až šiestich bombardérov B-52 s jadrovými zbraňami v severnej Austrálii, kde by boli dostatočne blízko na to, aby zasiahli Čínu.

„Schopnosť rozmiestniť bombardéry amerického letectva v Austrálii vysiela silnú správu protivníkom o našej schopnosti projektovať smrtiacu vzdušnú silu,“ povedalo americké letectvo „Four Corners“, televíznemu programu Australian Broadcasting Corporation ( ABC ).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Becca Wasserová, vedúca členka Centra pre novú americkú bezpečnosť, think-tanku so sídlom vo Washingtone DC, povedala pre ABC, že „mať bombardéry, ktoré by mohli dostreliť a potenciálne zaútočiť na pevninskú Čínu, by mohlo byť veľmi dôležité pri vyslaní signálu do Číny, že jej akcie týkajúce sa Taiwanu by sa tiež mohli ďalej rozširovať.

Investigatívny novinár Peter Cronau však opísal plán, ktorý neprišiel „bez diskusie [ani] diskusie“, ako „vojenské šialenstvo [ktoré] rozdúchava napätie s Čínou“.

Cronauov odkaz zopakoval David Shoebridgeaustrálsky senátor Zelených za Nový Južný Wales. „Toto je nebezpečná eskalácia,“ napísal Shoebridge na Twitteri.

To robí Austráliu ešte väčšou súčasťou globálnej hrozby jadrových zbraní pre samotnú existenciu ľudstva – a rastúcim vojenským napätím to ďalej destabilizuje náš región

Podľa ABC „Washington plánuje vybudovať vyhradené zariadenia“ pre nukleárne bombardéry B-52 na Royal Australian Air Force Base Tindal, menej ako 200 míľ južne od Darwinu, hlavného mesta Severného teritória krajiny. Plán Pentagonu tak predstavuje najnovší akt nepriateľstva USA voči Číne.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa len zhoršili od augusta, keď predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová (Kalifornia) a ďalší členovia Kongresu navštívili Taiwan (Čínsku republiku alebo ROC) napriek odporu Pekingu, ktorý – spolu s väčšinou medzinárodné spoločenstvo, vrátane Washingtonu od 70. rokov 20. storočia, považuje odštiepeneckú provinciu za súčasť Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).

Odklon od viac ako štyroch desaťročí politiky „jednej Číny“, v ktorej USA uznávajú ČĽR ako jedinú zákonnú vládu Číny a udržiavajú neformálne vzťahy s ROC, pričom zastávajú pozíciu „strategickej nejednoznačnosti“, aby zakryli, do akej miery by išli chrániť Taiwan – americký prezident Joe Biden opakovane pohrozil použitím vojenskej sily v reakcii na čínsku inváziu na ostrov.

Biden opäť bližšie k jadrovej vojne

Hoci Biden začiatkom tohto mesiaca varoval , že ruský útok na Ukrajinu priviedol svet bližšie k „Armagedeonu“ ako kedykoľvek predtým od kubánskej raketovej krízy, jeho presun  bombardérov B-52 do Austrálie ďalej zvyšuje globálne riziko jadrovej vojny.

Správy o blížiacom sa nasadení prichádzajú len niekoľko dní po tom, čo Bidenova administratíva zverejnila Nuclear Posture Review (NPR), o ktorej podľa zástancov nešírenia jadrových zbraní je katastrofa skôr pravdepodobná ako menšia.

„ Formálne vyhlásenie americkej jadrovej stratégie hovorí len slovne o potrebe obmedziť šírenie a zabrániť používaniu atómových zbraní a ruší strašný raketový program z Trumpovej éry,“ uviedli minulý týždeň Common Dreams , ale „dokument jasne uvádza, že krajina bude pokračovať v nebezpečných a nákladných plánoch modernizácie — a ponecháva nedotknutú možnosť prvého jadrového úderu.

Podľa Stephena Younga, vysokého predstaviteľa Washingtonu v Union of Concerned Scientists,

Svet sa stáva nebezpečnejším miestom, ale jedinou vojenskou hrozbou pre prežitie Spojených štátov je jadrová vojna s Ruskom alebo Čínou.

Všetci môžeme zomrieť za menej ako hodinu

„Namiesto uznania tejto hrozby a hľadania spôsobov, ako ju ukončiť,“ povedal Young, „NPR Biden zdvojnásobuje jadrové odstrašovanie a súčasný prístup k bezpečnosti, ktorý hovorí, že všetci musíme byť pripravení zomrieť za menej ako hodinu. “

Presun na zaparkovanie bombardérov B-52 na leteckej základni Tindal prichádza aj niečo vyše roka po založení takzvanej aliancie AUKUS, trojstranného vojenského partnerstva, prostredníctvom ktorého USA a Spojené kráľovstvo plánujú pomôcť Austrálii vybudovať flotilu ponorky s jadrovým pohonom – dlhodobá iniciatíva, ktorú západné mocnosti, ktoré sú odhodlané prevziať kontrolu nad tichomorským regiónom, všeobecne považujú za výzvu Číne.

Niektorí austrálski kritici vyjadrili obavy, že plánované rozmiestnenie amerických vojenských lietadiel na Severnom teritóriu bráni krajine pripojiť sa k Washingtonu v prípade, že vypukne ozbrojený konflikt s Čínou.

„Je to veľké rozšírenie austrálskeho záväzku voči vojnovému plánu Spojených štátov s Čínou,“ povedal Richard Tanter, vedúci výskumný pracovník v Inštitúte Nautilus a dlhoročný protijadrový aktivista.

Je to znamenie pre Číňanov, že sme ochotní byť špičkou oštepu

povedal Tanter. „Je veľmi ťažké vymyslieť otvorenejší záväzok, ktorý by sme mohli prijať. Otvorenejší signál pre Číňanov, že ideme spolu s americkým plánovaním vojny s Čínou.

Peking zase obvinil Washington z destabilizácie celého tichomorského regiónu jeho plánovaným rozmiestnením B-52 na leteckej základni Tindal.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian na otázku o umiestnení bombardérov s jadrovými zbraňami v Austrálii povedal , že pakty o vojenskej spolupráci medzi krajinami by „nemali byť zamerané na žiadne tretie strany ani poškodzovať záujmy tretích strán“.

Príslušné správanie USA zvýšilo regionálne napätie, vážne narušilo regionálny mier a stabilitu a môže vyvolať preteky v zbrojení v regióne

povedal Zhao novinárom na pravidelnom brífingu v Pekingu.

„Čína nalieha na zainteresované strany, aby opustili zastaranú studenú vojnu a mentalitu nulového súčtu a úzkoprsé geopolitické myslenie a urobili niečo, čo prispeje k regionálnemu mieru a stabilite a posilní vzájomnú dôveru medzi krajinami,“ dodal.

Kenny Stancil

Pôvodný zdroj tohto článku je Common Dreams

Medzititulky a zvýraznenia v texte: SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.