Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedci a lekári z obliehaného Leningradu pochopili, že okrem hladu čakal na obyvateľov mesta aj ďalší strašný nepriateľ – skorbut. V prvej svetovej vojne zomrelo na skorbut toľko ľudí, ako pozabíjali bomby a granáty. Skorbut je sprevádzaný nervovými poruchami, deštrukciou svalového tkaniva, stratou zubov, krvácaním. Kyselina askorbová je potrebná na boj proti skorbutu.

Vo Vitamínovom inštitúte, ktorý viedol profesor A.A. Schmidt, pod vedením A.D. Bezzubova okamžite začali vyvíjať liek obsahujúci vitamín C. Ako zdroj kyseliny askorbovej bolo zvolené ihličie zo stromov. Už pred 200 rokmi v Rusku sa ihličie používalo na liečbu skorbutu a dokonca sa vyvážalo do lekární v západnej Európe. Používalo sa tiež počas rusko-švédskej vojny. Navyše na blízkom predmestí Leningradu rástol spoľahlivý zdroj tejto suroviny – ihličnaté lesy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Už 15. októbra 1941 bol pripravený návrh pokynov na výrobu ihličnatých nálevov. Technologický cyklus bol celkom jednoduchý: vetvičky sa triedili, umyli, ihličie sa oddelilo od dreva, znova sa umylo a drvilo. Potom sa vitamín C extrahoval ošetrením rozdrvených ihličiek 0,5 % roztokom kyseliny octovej alebo citrónovej. Získaný nálev sa prefiltroval a naplnil do sklenených fliaš alebo sudov. Tento zelenkastý kyslý nápoj sa ešte nepodobal liečivej zmesi. Liehovary, továrne na vitamíny a iné podniky, od novembra 1941 museli vyrábať viac ako dva milióny ihličnatých nálevov denne. Zloženie a kvalita nálevu bola neustále sledovaná. Jedna osoba potrebovala 20 mg kyseliny askorbovej denne, toto množstvo obsahovalo 100 – 200 g ihličnatého nálevu.

S pomocou zamestnancov ústavu boli rýchlo zorganizované ihličnaté technologické inštalácie v nemocniciach, podnikoch, vedeckých a vzdelávacích inštitúciách a v niektorých vojenských jednotkách. Ako pripravovať ihličnaté nálevy doma bolo opakovane vysielané v rádiu Leningrad. Každé ráno sa vychudnuté ženy vybrali do lesa, narezali ihličnaté vetvičky, napchali nimi vrecia a na vozoch a saniach ich odvážali do odberných stredísk. Bola to drina. Vojenská rada frontu dávala týmto zberačom vojenský potravinový prídel.

Pre nemocnice, detské ústavy sa odporúčalo ďalšie antiskorbutikum – polievka z naklíčeného hrachu. Naklíčené semená rastlín boli známe tým, že obsahovali vitamín C, takže hrach sa musel pred uvarením polievky namočiť a naklíčiť. Jedna miska polievky obsahovala asi dve dávky kyseliny askorbovej.

Stalo sa, že rozbor vzorky polievky z jednej nemocnice ukázal, že vitamín C tam vôbec nie je. Vzorky boli niekoľkokrát vymenené – výsledok bol rovnaký. Čo sa deje? Rozhodli sme sa porozprávať s kuchárom: akým postupom varíte? Ukázalo sa, že kuchárka využila skúsenosti niektorých gazdiniek a do polievky pridala sódu bikarbónu. Polievka bola teda uvarená rýchlejšie a ušetrila sa tým vzácna energia. Zároveň sa však zničila kyselina askorbová, čo žena, samozrejme, netušila.

Leningradčanom veľmi pomohli nálevy z ihličia a hrachové polievky. V obliehanom meste sa vďaka tomu nevyskytla žiadna epidémia skorbutu.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli