Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi a iným digitálnym vybavením. Spolu s nimi sa do sveta dostáva aj vírus digitálnej demencie.

 A to nie je vtip, to je diagnóza. V roku 2007 si odborníci všimli, že každý rok stále viac detí digitálnej generácie trpí poruchami pozornosti, stratou pamäti, nízkou úrovňou sebakontroly, kognitívnymi poruchami, depresiami a depresiami. Výskumy ukazujú, že mozgy digitálnej generácie zažívajú zmeny podobné tým, ktoré sa objavujú po traumatickom poranení mozgu alebo v počiatočných štádiách demencie – demencie, ktorá sa zvyčajne rozvíja v starobe.

Je ťažké uveriť, ale priemerný sedemročný Európan už strávil pri obrazovkách viac ako rok života (24 hodín denne) a 18-ročný už viac ako štyri roky!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hovoríte si, že deti sú teraz úplne iné? Áno, deti sú iné, ale ich mozog je rovnaký ako mozog človeka pred tisíc rokmi – 100 miliárd neurónov, z ktorých každý je spojený s desiatimi tisíckami vlastného druhu.

Mozog treba rozvíjať a kŕmiť. Všetky naše myšlienky, činy, komplexné riešenie problémov a hlboké myslenie zanechávajú stopy v našom mozgu. „Nič nemôže nahradiť to, čo deti získajú z vlastného, slobodného a nezávislého myslenia, keď skúmajú fyzický svet a stretávajú sa s niečím novým,“ hovorí britská psychologička profesorka Tanya Biron.

Budete šokovaní, ale od roku 1970 sa rádius aktivity detí (priestor okolo domu, v ktorom deti voľne skúmajú svet okolo seba) zmenšil o 90%! Svet sa zmenšil na obrazovku smartfónu. Deti zabudli, a čo je horšie, jednoducho nevedia, aké to je behať v daždi, liezť po stromoch alebo len tak medzi sebou klebetiť. Sedia celé hodiny zahrabané vo svojom smartfóne. Potrebujú však rozvíjať svoje svaly, uvedomovať si riziká, ktoré pre nich svet pripravil, a len tak komunikovať so svojimi priateľmi. „Je úžasné, ako rýchlo sa vytvoril úplne nový typ prostredia, kde chuť, vôňa a dotyk nie sú stimulované, kde väčšinu času sedíme pred obrazovkami, nechodíme na čerstvý vzduch a netrávime čas tvárou v tvár. osobné rozhovory,“ hovorí Susan Greenfield. Rozhodne sa máme čoho obávať.

Mozog sa tvorí vtedy, keď sú vonkajšie podnety a čím viac ich je, tým lepšie pre mozog. Preto je veľmi dôležité, aby deti objavovali svet fyzicky, ale nie virtuálne. Rastúci mozog to potrebuje, rovnako ako pred tisíc rokmi.

Tiež dieťa potrebuje zdravý a plný spánok. Moderné deti však nedokážu opustiť internet a odtrhnúť sa od počítačových hier. To výrazne skracuje trvanie ich spánku a vedie k poruchám. Aký rozvoj môže nastať, keď si unavený a bolí ťa hlava a školské úlohy sa ti jednoducho nezmestia do hlavy?!

Pýtate sa, ako môže digitálna technológia zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, množstvo vonkajších podnetov je obmedzené kvôli monotónnej zábave na internete. Dieťa nedostáva skúsenosti, ktoré potrebuje na rozvoj dostatočne dôležitých oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za empatiu, sebaovládanie, rozhodovanie… A čo nefunguje, odumiera. Koniec koncov, človek, ktorý prestal chodiť, bude atrofovať nohy? Deti nie sú zvyknuté učiť sa informácie naspamäť – ľahšie si ich nájdu vo vyhľadávačoch. To je ich problém s pamäťou. Vôbec ju necvičia.

Myslíte si, že deti sú vďaka internetu oveľa múdrejšie? Vedeli ste, že dnešní 11-roční ľudia plnia úlohy na úrovni, ktorú predvádzali 8- či 9-roční pred 30 rokmi. Vedci poznamenávajú, že jedným z hlavných dôvodov je život vo virtuálnom svete.

„Obávam sa, že digitálna technológia infantilizuje mozog a mení ho na druh mozgu malých detí, ktoré priťahujú bzučiace zvuky a jasné svetlá, ktoré sa nedokážu sústrediť a žiť v danom okamihu,“ hovorí Susan Greenfield.

Ale stále môžete zachrániť svoje deti! Stačí obmedziť čas používania všetkých druhov gadgetov. Budete prekvapení, ale Steve Jobs, guru digitálneho priemyslu, to urobil. Jeho deti iPad vôbec nepoužívali a v noci a cez víkendy mali zakázané používať iné pomôcky.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického magazínu Wired, jeden zo zakladateľov 3D Robotics, tiež obmedzuje svoje deti v používaní miniaplikácií. Andersonovo pravidlo – v spálni nie sú žiadne obrazovky ani pomôcky! „Ako nikto iný, vidím nebezpečenstvo v prílišnom nadšení pre internet. Sám som tento problém zažil a nechcem, aby moje deti mali rovnaké problémy.“

Synovia tvorcu služieb Blogger a Twitter môžu používať svoje tablety a smartfóny maximálne 1 hodinu denne a riaditeľ agentúry OutCast obmedzuje používanie miniaplikácií v domácnosti na 30 minút denne. Jeho mladšie deti nemajú vôbec žiadne pomôcky.

Tu je odpoveď na otázku „Čo treba urobiť?“. Postarajte sa o ďalšiu generáciu. Zamyslite sa nad tým, čo ich čaká o 10-20 rokov, ak dnes strávia pol dňa pred obrazovkami svojich ultramoderných prístrojov.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.