Zeman tiež informoval, že sa v slovenskej metropole stretol so všetkými slovenskými prezidentmi, tiež s viacerými ministrami súčasnej vlády, s premiérom Ficom mal hovoriť telefonicky.

Český exprezident Miloš Zeman sa domnieva, že predchádzajúce politické skúsenosti novej hlavy štátu sú výhodou. Povedal to novinárom po inaugurácii slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý podobne ako Zeman pôsobil aj na iných vysokých štátnych pozíciách. Zeman tiež kritizoval marcové rozhodnutie vlády českého premiéra Petra Fialu prerušiť medzivládne konzultácie so Slovenskom kvôli rozdielnym názorom na kľúčové zahranično-politické témy, ktoré sa prejavili hlavne v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Pellegriniho podporovateľ
„Ak si prezidentom stane politický amatér, ktorý nepozná remeslo zvané politika, potom skôr alebo neskôr sa stane tragikomickou politickou postavou a ako taký bude spomínaný v histórii,“ uviedol Zeman, ktorý okrem prezidentského úradu zastával v minulosti aj funkcie českého premiéra a šéfa Snemovne.
Zeman povedal, že inaugurácie sa zúčastnil na pozvanie Pellegriniho. Toho bývalý český prezident podporil v predvolebnej prezidentskej kampani. Český exprezident ocenil pasáže z Pellegriniho prvého prezidentského prejavu týkajúce sa výzvy na spoluprácu a jeho snahy byť prezidentom všetkých občanov. Uviedol ale, že z vlastnej skúsenosti vie, aké ťažké je to splniť.
Zeman kritizoval prerušenie medzivládnych konzultácií medzi Českom a Slovenskom. „V každom prípade odsudzujem rozhodnutie Fialovej vlády neuskutočniť pravidelné a tradičné stretnutie vlády Českej a Slovenskej republiky. Myslím si, že to neprispieva k dobrým vzájomným vzťahom,“ povedal.
Nenávistná kampaň a atentát na Fica
Český exprezident odsúdil aj májový útok na premiéra Roberta Fica. „Prikláňam sa k tým, čo tvrdia, že útok mal svoje podhubie. Či už vytvorené výrokmi politikov alebo niektorých novinárov. Páchateľ nebol vyslovene psychopat, bol básnik, mal dostatočný vek, aby ho neobviňovali z pubertálnych nálad,“ skonštatoval. Pokračoval, že atentátnik podľahol nenávistnej atmosfére, ktorá vznikla nielen počas kampane pred slovenskými prezidentskými voľbami. „Treba sa zamyslieť nad všetkými, ktorí túto atmosféru vytvorili,“ dodal Zeman na krátkej tlačovke.
Zeman tiež informoval, že sa v slovenskej metropole stretol so všetkými slovenskými prezidentmi vrátane Čaputovej, ďalej s novým šéfom už bývalej Pellegriniho vládnej strany Hlas a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a s predsedom ďalšej vládnej strany SNS Andrejom Dankom. Ďalšie stretnutia mal absolvovať s podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom a satirikom Milanom Markovičom. Zeman tiež telefonicky hovoril s Ficom.
ereport.sk
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
VIDEO Zeman po inaugurácii ocenil Pellegriniho prejav, skritizoval Fialu a atentát na Fica pripísal nenávistnej kampani
VIDEO Zeman po inaugurácii ocenil Pellegriniho prejav, skritizoval Fialu a atentát na Fica pripísal nenávistnej kampani
VIDEO Zeman po inaugurácii ocenil Pellegriniho prejav, skritizoval Fialu a atentát na Fica pripísal nenávistnej kampani