Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na zázname z kamery namontovanej na drone MQ-9 Reaper vidno ruské bojové lietadlo Su-27, ktoré krátko pred priblížením sa k americkému stroju začne vypúšťať palivo.

Veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov v Európe vo štvrtok zverejnilo obrazový záznam z utorkového incidentu medzi ruskou stíhačkou a americkým prieskumným dronom nad Čiernym morom. Celá udalosť podľa televízie CNN trvala viac než polhodinu, zverejnený záznam z nej ukazuje kľúčové okamihy vrátane vypúšťania paliva z ruského lietadla na dron.

Na zázname z kamery namontovanej na drone MQ-9 Reaper vidno ruské bojové lietadlo Su-27, ktoré krátko pred priblížením sa k americkému stroju začne vypúšťať palivo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Preletí ponad dron a v ďalšom zábere sa opäť približuje, znova vypúšťajúc palivo. V okamihu, keď stíhačka prelietava nad dronom, sa obraz naruší. Vtedy zjavne došlo ku kontaktu oboch strojov, keďže nasledujúci záber ukazuje pokrivenú vrtuľu drona.

Kolízia amerického dronu s ruskou stíhačkou Su-27 nastala v utorok ráno krátko po 07.00 h. Američania uviedl, že dve ruské stíhačky vypustili pred dronom palivo a následne jedna z nich do neho narazila a poškodila mu vrtuľu. To donútilo americkú armádu nasmerovať dron do mora, pretože bol neovládateľný.

K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA. Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.

Americké ozbrojené sily po kolízii nasmerovali dron do mora. Medzitým z neho údajne vymazali citlivý softvér. Rusko kontakt jeho stíhačky s dronom doteraz popieralo.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu uviedol, že americkým silám sa dron nepodarilo vyloviť a možno sa to ani nikdy nepodarí.

Rusko avizovalo, že vrak dronu sa pokúsi z mora vytiahnuť. Podľa CNN sa na mieste pádu bezpilotného lietadla neskôr nachádzali ruské jednotky.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské stíhačky nemali žiaden fyzický kontakt s americkým dronom, nepoužili svoje zbraňové systémy a bezpečne sa vrátili na základňu. Operátori amerického dronu podľa Moskvy vykonali príliš prudký manéver, čo spôsobilo jeho zrútenie do mora.

„Ráno 14. marca na čiernomorskom rovníku, v regióne Krymského polostrova, prostriedkami na kontrolu vzdušného priestoru Ruskej federácie zistili let amerického dronu MQ-9 v smere ruskej hranice. Lietadlá s vypnutými transpondérmi porušili hranice oblasti dočasného režimu využívania vzdušného priestoru, ktorý bol zavedený na účely vykonania osobitnej vojenskej operácie v Rusku, oznámený všetkým používateľom medzinárodného vzdušného priestoru a zverejnený v súlade s medzinárodnými normami. S cieľom identifikovať porušovateľa vzdušného priestoru dva ruské stíhacie bombardéry Suchoi-27 vzlietli do vzduchu a zachytili ho, potom dron urobil taký náhly manéver, že prešiel do nekontrolovaného letu, stratil nadmorskú výšku a zrazil sa s hladinou vody. Chcem zdôrazniť, že dve lietadlá neprišli do kontaktu s dronom, nepoužili zbrane na palube a potichu sa vrátili na základné letisko,“ vysvetlil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Zvláštnosťou tohto drona je, že je schopný niesť tucet rakiet vzduch-zem a vypúšťať ich rýchlosťou až 400 km za hodinu. Rozpätie krídel tohto lietadla dosahuje 20 m a celkovo ich majú Spojené štáty v počte 276. Každý z týchto dronov stál Pentagon 56 miliónov dolárov. A práve tieto drony používala americká armáda na špionáž počas bojov v Afganistane a Iraku.

Americké médiá opakovane informovali o faktoch prenosu spravodajských informácií z Pentagonu generálnemu štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Po incidente amerického bezpilotného lietadla nad Čiernym morom ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov označil vojenské aktivity USA v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc za neprijateľné.

Moskva nalieha na Spojené štáty, aby zastavili lety v blízkosti ruských hraníc, pretože môžu viesť k svetovej vojne.

Podľa amerického investigatívneho novinára Seymoura Hersha, ktorý zverejnil článok a sabotáži plynovodu Nord Stream najnovšie uviedol: „USA môžu zasiahnuť priamo do vojny v prípade zlyhania ukrajinských ozbrojených síl. Ale naozaj to chceme, napríklad aj za pomoci týchto dronov?

Zdroj: info.sk / YouTube / InfoVojna / veci-verejne.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.