Slovanské Noviny

30. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Ukrajina neplánuje predĺžiť zmluvu s Ruskom na dodávky plynu do Európy. Slovensko je pritom od dodávok z Ruska na rozdiel od západných krajín stále do veľkej miery závislé

Slovensko sa pripravuje na ďalšie zastavenie dodávok ruského plynu. Koncom budúceho roka totiž vyprší zmluva o preprave suroviny z Ruska cez Ukrajinu. Kyjev už avizoval, že zmluvu nepredĺži.

Ukrajina zrejme nepredĺži zmluvu na dodávky ruského plynu do Európy. Dlhodobý kontrakt vyprší na konci budúceho roka. Rozhovory medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom by však mohla sprostredkovať tretia strana, napríklad skupina európskych firiem. Súčasťou takýchto rokovaní by mohli byť aj slovenské spoločnosti.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Cez plynovod na našom území stále preteká zemný plyn od ruskej spoločnosti Gazprom. Najčastejšie smeruje do Rakúska alebo Talianska. Platné zmluvy na nákup plynu však majú aj slovenskí plynári. Na to, aby sa plyn dostal k zákazníkom, ho však musí najprv prepraviť ukrajinská spoločnosť Naftogaz.

„Koncom roka 2024 uplynie práve platnosť tohto kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V dnešnej situácii už Ukrajinci povedali, že nebudú s Rusmi vyjednávať,“ informoval analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

„Ak chápeme vyhlásenia našich ukrajinských kolegov, pre nich je politicky veľmi ťažké rokovať priamo s predstaviteľmi buď Ruskej federácie, alebo Gazpromu,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti eustream Rastislav Ňukovič.

„Na takúto situáciu sa už dlhodobo pripravujeme, preto počítame s tým, že ak by od roku 2025 ruský plyn k nám cez Ukrajinu neprišiel, tak máme diverzifikované nákupy z iných krajín, iných lokalít tak, aby sme zabezpečili spotrebu Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ SPP Miroslav Kulla.

Reportáž RTVS:


Zástupca ukrajinskej spoločnosti, ktorá prevádzkuje plynovody, situáciu komentovať nechcel.

„My tento plyn iba prepravujeme. V prípade, že bude nejaký plyn treba doručovať, sme pripravení. Je to v rukách Naftogazu,“ informoval zástupca riaditeľa ukrajinskej plynovej prepravnej spoločnosti Paweł Staňczak.

Ukrajina dostáva za tranzit plynu zaplatené

Ukrajinská strana pokračuje v preprave ruského plynu. Za tranzit jednak dostáva zaplatené. Tiež ide o prejav solidarity s krajinami, ktoré ešte nie sú plne odstrihnuté od ruských energetických zdrojov.

Podľa analytika by rokovania o pokračovaní dodávok mohlo na seba prevziať zoskupenie európskych plynárenských spoločností.

„Ak však do toho vstúpi európske konzorcium a bude mať priamo kontrakt s ruskou stranou a priamo kontrakt s ukrajinskou stranou, jedna aj druhá strana teda bude mať istotu, že bude mať zaplatené. Takže myslím, že aj pre Ukrajincov to bude vo finále výhodné,“ skonštatoval Badida.

„Toto je veľmi pravdepodobné a myslím, že toto je ten správny postup,“ zhodnotil Staňczak.

„Stále ešte Európa trpí veľkou volatilitou cien plynu. Takže ak tie dodávky plynu zostanú zachované, tak si myslím že to môže pôsobiť ako stabilizačný prvok na ceny plynu.“ uzavrel Ňukovič.

Rusko začalo znižovať dodávky plynu do Európy už v roku 2021 ako súčasť príprav na vojenský útok na Ukrajinu. V súčasnosti cez Slovensko prepravuje najnižšie objemy od čias plynovej krízy v roku 2009.

Slovensko sa pripravuje na ďalšie zastavenie dodávok ruského plynu. Koncom budúceho roka totiž vyprší zmluva o preprave suroviny z Ruska cez Ukrajinu. Kyjev už avizoval, že zmluvu nepredĺži. Slovensko je pritom od dodávok z Moskvy na rozdiel od západných krajín stále do veľkej miery závislé.

Reportáž TA3:

Zdroj: spravy.rtvs.sk / ta3.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: