Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Tisícky ľudí protestovali proti Matovičovej vláde a nezmyselným korona-opatreniam. Námestia ovládli ľudia ničiaci odkaz Novembra, reagoval od reality odtrhnutý premiér

17.11.2020

Protivládny protest v centre Bratislavy napriek avizovaným násilnostiam prebiehal pokojne a bez výtržností. 

Tisícky ľudí vyšli v utorok do ulíc protestovať proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Protesty sa popoludní konali na Hodžovom námestí, pred Úradom vlády na Námestí slobody, dav sa presúval tiež z hlavnej stanice. V pohotovosti boli aj bezpečnostné zložky.

Okolo 15. hodiny sa začali schádzať na hlavnej stanici najmä futbaloví fanúšikovia. Mnohí podľa správy štátnej tlačovej agentúry TASR boli podgurážení alkoholom, na hlave mali kukly. Kričali heslá na adresu predsedu vlády. Na transparentoch mali aj slogany „Stop diktátorskej vláde“ či „dodržujte zákony, dodržujte ústavu“. Následne sa presunuli pred Úrad vlády na Námestie slobody a Hodžovo námestie.

https://youtube.com/watch?v=LAbMzhlv9ac
https://youtube.com/watch?v=yUCB5Ihm8iU

Pred úradom vlády boli umiestnené mobilné zábrany, ktoré ho oddeľujú od Námestia slobody. Futbaloví ultras fanúšikovia hádzali v týchto miestach delobuchy a snažili sa zhodiť aj zábrany. Na mieste sa nachádzali aj policajti na koňoch.

Následne sa demonštranti spred úradu vlády presunuli k Prezidentskému palácu, kde sa pripojili k stovkám ľudí, ktorí boli na tomto mieste už skôr. Pripravení na mieste boli aj kukláči. Dopravu usmerňujú policajti, ktorí po 16. hodine uzavreli priľahlé ulice.

Aj tento protest bol zameraný proti vláde. Zaznela hymna i rôzne pokriky, ako napríklad „Matovič je vírus“ alebo „slobodu, slobodu“. Na transparentoch prirovnávali ľudia premiéra k Adolfovi Hitlerovi a vládu k fašistom, na kabátoch mali niektorí pripnutú židovskú hviezdu s nápisom netestovaný.

Na Hodžovom námestí vystúpilo viacero rečníkov, medzi nimi aj poslanci ĽSNS. Predseda strany Marian Kotleba vo svojom príhovore kritizoval vládu. Viackrát zopakoval tiež heslo „v jednote je sila“. Svojho kolegu Andreja Medveckého nazval mučeníkom, pretože podľa jeho slov ho z protestu bezdôvodne odviedli kukláči. Časť protestujúcich sa presunula pred parlament.

video: https://www.facebook.com/pravdadennik/videos/860965124712414/

vudeo: https://www.facebook.com/pravdadennik/videos/1055388138241809/

video: https://www.facebook.com/pravdadennik/videos/382738046179243/

Protesty proti vláde a protiepidemickým opatreniam sa konali po celkom Slovensku

Na Námestí slobody v metropole hornej Nitry sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, v centre Žiliny desiatky obyvateľov. Polícia situáciu na oboch miestach monitorovala, informácie o prípadných ďalších protestoch v iných mestách nemá.

„Polícia situáciu v Prievidzi monitorovala a nezistila narušenie verejného poriadku,“ povedal trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

Na proteste v Žiline sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí, potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

„Zhromaždenie bolo pokojné a nedošlo k narušeniu verejného poriadku,“ dodala.

Protestné zhromaždenie proti opatreniam zavedeným v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) sa v utorok popoludní uskutočnilo na Hlavnej ulici v Košiciach.

Na proteste, ktorý sa konal napriek núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa, prišlo zhruba tisíc ľudí, mnohí boli v dave bez rúšok. Polícia počas pokojného priebehu nezasiahla.

Vystupujúci na pódiu na Dolnej bráne odmietali nosenie rúšok a plošné testovanie, tvrdili, že opatrenia porušujú ľudské práva, ústavu a zákony. Viacerí spochybňovali samotnú závažnosť pandémie a ochorenia COVID-19.

Zhromaždenie, ktoré sa začalo po 15.00 h, trvalo viac ako hodinu.

Rečníci uviedli, že pôvodní organizátori neprišli, tak sa sami ujali slova. Na pódiu potom vystúpili aj ďalší ľudia z davu. Niektorí z protestujúcich mali v rukách slovenské vlajky, z davu zazneli okrem iného výkriky žiadajúce demisiu vlády.

Hovorca košického magistrátu Vladimír Fabian potvrdil, že podujatie nebolo oficiálne nahlásené a bolo tak nelegálne.

Zopár stoviek protestujúcich prišlo v utorok, v deň pamätného 31. výročia Novembra ’89, na banskobystrické Námestie SNP, aby povedalo hlasné nie súčasnému premiérovi Igorovi Matovičovi, vláde a trvajúcim opatreniam v boji proti pandémii nového koronavírusu, ktoré majú negatívny dosah na celú spoločnosť.

Ako uviedla banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, polícia nezasahovala, nedošlo k narušeniu verejného poriadku a ani k incidentom.

Počas zhruba 20-minútového stretnutia na námestí vystúpil podnikateľ Miroslav Belička, niekdajšia pravá ruka bývalého predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu, ktorý zdôraznil, že tam nie je za žiadnu politickú stranu, ale za svoju rodinu a deti.

Prejav smerujúci proti vyhláseniu núdzového stavu, proti zákazu zhromažďovania sa, povinnému noseniu rúšok, ale aj proti médiám či farmaceutickým firmám si vyslúžil od zhromaždených aplauz. Na záver si všetci zaspievali slovenskú hymnu.

Matovič: Nemáme sa za čo hanbiť. Čistíme Slovensko od podlahy

Nebojme sa o November. „Dnešný deň nie je jeho pohrebom, je len budíčkom,“ uviedol to na margo 17. novembra predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti.

„Budíčkom, aby sme si o to viac uvedomili, že jeho hodnoty musíme neustále chrániť a deťom vysvetľovať. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti je len ilúzia slobody. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii,“ povedal premiér.

Reagoval tak na utorkové protesty, ktoré sa konali po celkom Slovensku a hlavnom meste.

Matovič pripomína, že 30 rokov sme spomínali v tento deň na hrdinov Novembra. „Na ich odvahu a statočnosť. Na státisíce ľudí, ktorí ich na námestia prišli podporiť, až spolu vytvorili spoločenstvo ľudí, ktoré nám pokojne vydobylo cestu ku slobode,“ povedal.

Tvrdí, že v utorok ovládli námestia iní ľudia. „Roky im odkaz Novembra bol úplne ukradnutý … ba práve naopak, v príkrom rozpore s jeho odkazom, jeho hodnoty ničili,“ poznamenal predseda vlády.

„Nemáme sa za čo hanbiť. Nie sme v klietke hanby, robíme presne to, čo sme ľuďom pred voľbami sľúbili – čistíme Slovensko od podlahy. Od mafie a ich dlhoročných prisluhovačov. Že majú z toho strach? To je prirodzené, vedia, že dni na slobode mnohých z nich sú spočítané,“ povedal premiér. Ako dodal, Slovensko chcú „vyčistiť“ od mafie a naplniť tak skutočný odkaz Novembra.

Premiér podvečer na sociálnej sieti v reakcii na demonštrácie napísal, že „po dnešku bude Bromhexin a vodka vypredaná.“

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa nedávno nakazil koronavírusom a pri tejto príležitosti zverejnil video, v ktorom hovorí ľuďom, ako postupovať v boji s koronavírusom. Okrem iného odporučil aj kombináciu kvapiek proti kašľu a vodky.

Fico: Alexandra Dubčeka považuje Smer-SD za symbol novembra 1989

Osobnosť Alexandra Dubčeka považuje strana Smer-SD za symbol novembra 1989. V utorok to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý si 31. výročie Nežnej revolúcie pripomenul symbolickým položením venca k buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady SR. Zároveň uviedol, že demokracia nemôže byť anarchia a ľudí vyzval k zapojeniu sa do referenda.

„Dubček prišiel podľa Fica s myšlienkou, kedy hovoril o socializme s ľudskou tvárou. “Táto krajina potrebuje ľudskú tvár,„ uviedol Fico. Jediné, čo je podľa neho možné urobiť, je referendum. “Ak chceme túto vládu vymeniť demokratickým spôsobom, nie ulicou ako to urobili oni, tak je možné len cez demokratické, priame a férové voľby,„ povedal šéf Smeru-SD.

„Blahoželám Slovensku k významnému štátnemu sviatku,“ povedal Fico. Ako doplnil, aktuálne Slováci žijú v zvláštnej dobe. „My sme si mysleli po voľbách, že to bude iba súboj o sociálny štát. Ale oklamali sme sa, pretože vidíme, že dnes rovnocenne so sociálnym štátom musíme bojovať za základné veci, ktoré sa týkajú slobody, demokracie a právneho štátu,“ povedal Fico.

Dodal, že ako bývalý premiér sa hlási k chybám, ktoré urobil a za ne sa ospravedlňuje. „Moje vlády nikdy neurobili žiaden prehrešok proti demokracii a právnemu štátu,“ vyhlásil. Zároveň poznamenal, že namiesto toho, aby politici počas 17. novembra vítali ľudí, že prišli von, tak ich vítajú policajnými manévrami a zákazmi. Pýta sa, či je to oslava štátneho sviatku.

„Demokracia je niečo, čo má svoje pravidlá. Demokracia nemôže byť anarchia,“ tvrdí Fico. Ľuďom zároveň odkázal, aby počas protestov zachovali pokoj.

Protest 17. novembra očami účastníka

Protivládny protest v centre Bratislavy napriek avizovaným násilnostiam prebiehal pokojne a bez výtržností. Napriek tisíckam účastníkov neprišlo k násiliu ani konfliktom. Okrem Ultras Slovanu bolo na uliciach mnoho rodín, mladých ľudí s rodičmi, aj starších ľudí.

Okolo 15 hodiny už bolo centrum mesta plné, od Prioru na kamennom až po Palisády. Na rozdiel od posledných mesiacov, kedy sme vídavali centrum zívajúce prázdnotou, boli dnes ulice plné ako cez letnú sezónu. Rúško na tvári zazrel človek len ojedinele. Bude to znieť ako fráza, ale bolo cítiť súdržnosť, priateľskosť, cudzí ľudia sa pri sebe zastavovali, prehodili zopár slov… pochválili sa navzájom za nenosenie rúška.

Smerom od SNP k prezidentskému palácu to začalo po 15.30 hustnúť, dostali sme sa do súvislého zástupu. Hodžovo námestie už pred 16 bolo prakticky plné. Z Palisád prichádzala iná skupina, tá ktorá začínala pri parlamente. Okolo 16 hodiny začal prichádzať dav pozostávajúci prevažne z ultras smerom od Kollárovho námestia. Disciplinovane a pokojne. Všetky skupiny teda dorazili pred prezidentský palác o 16 hodine.

Doprava bola odklonená,  ľudia stáli po celom námestí, vrátane múrikov okolo podchodu, či múrov okolo podjazdu pre autá. Ľudia stáli všade, na chodníkoch, námestí aj na ceste, až po Suché mýto. Mnohí mali vlajky, či transparenty.

Následne sa na námestí prestriedalo niekoľko rečníkov. Od Milana Mazureka, cez Jána Čarnogurského, Tibora Rostasa, či syna Jána Slotu, Pavla. Dav skandoval heslá ako: Nedám si vziať slobodu, My sme tu doma, Hanba, Odstúpiť!, Do basy , Slovensko si nedáme!, Matovič ničí Slovensko. Bohužiaľ, akcia bola veľmi zle ozvučená, takže my, ktorí sme stáli ďalej od pódia, sme nerozumeli, čo spíkri hovoria.

Na záver, pred 17 hodinou vystúpil Marián Kotleba. Ten sa opýtal aj, „Kde je Kňažko?“ za čo si vyslúžil obrovský potlesk. Povedal, že vláda chce ľuďom zobrať výplaty, aj zvyšky slobody. Dav s ním skandoval: „Slovensko si nedáme!“ Marián Kotleba vyzval dav, aby sa následne presunul smerom k Národnej rade, čo sa aj stalo. Od hlavnej skupiny, ktorý išla smerom na Palisády, sa odčlenila menšia, ktorá smerovala na Námestie SNP. Mnohí ľudia tam zapaľovali pri súsoší sviečky. Medzi občanmi sa objavil aj Igor Bukovský, ktorý mal veľký úspech a mnohí sa s ním fotili.

O 17.15 bol už v dolnej časti centra pokoj, ľudia sa rozchádzali, aj keď v porovnaní s poslednými mesiacmi bolo mesto stále neobvykle plné. Všetko dianie sa prenieslo už len pred Národnú radu na nám. A. Dubčeka.

Ľudia išli protestovať pred Matovičov dom, polícia ulicu uzatvorila

Polícia uzatvorila v utorok večer v Trnave ulicu, kde býva premiér Igor Matovič. Dôvodom sú bezpečnostné opatrenia, na sociálnej sieti si viaceré skupinky dohadovali na utorok večer protestné zhromaždenie práve v tejto časti Trnavy. Na všetky tri prístupové cesty postavili policajti oceľové zábrany, na ulicu púšťajú len obyvateľov s trvalým pobytom.

Polícia ulicu v trnavskej časti Tulipán monitorovala 17. novembra po celý deň, k žiadnym incidentom však doteraz nedošlo. Informoval o tom denník Pravda.

Policajti nevedeli vysvetliť prečo uzatvorili ulicu:

Ľudia sa modlili aj Otče náš:

Ako poslanec ĽSNS Andrej Medvecký skončil v krvi:

https://youtube.com/watch?v=vzdnmDDWz-o

Foto z protestov:

Zdroj: InfoVojna / info.sk (1)(2)(3)(4)(5) / news.sk / hlavnydennik.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.