Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Spravodajstvo TV Markíza pod jeho vedením označilo v roku 2022 protestujúcich Slovákov za „dezolátov v uliciach“, koncom roka 2023 sa musel z vedenia televízneho spravodajstva porúčať

Teraz dostal Henrich Krejča flek vedúceho Úradu SAV. Blaha hovorí o fungovaní mafiánskej progresívno-liberálnej chobotnice, ktorá sa infiltrovala do všetkých oblastí nášho života. Novým šéfom Úradu SAV sa stal človek, ktorý sa mal počas covidizmu vyhrážať redaktorom spravodajstva v TV Markíza vyhadzovom, ak sa nedajú očkovať vakcínou proti Covid-19.

Novým vedúcim Úradu SAV sa stal na základe výsledkov výberového konania Ing. Henrich Krejča. Predseda SAV ho vymenoval do funkcie 15. apríla 2024.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Henrich Krejča je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od roku 1996 pracoval v televízii Markíza, najskôr ako redaktor domáceho a neskôr zahraničného spravodajstva v Prahe. Postupne prešiel viacerými riadiacimi funkciami. Od roku 2012 až do roku 2023 bol riaditeľom spravodajstva a publicistiky.

Nakrútil niekoľko filmov, za dokument Nežná 1989 – 20 rokov manželstva so slobodou získal prémiu Literárneho fondu. V roku 2014 dostal rovnakú cenu za aktualizovanú verziu k 25. výročiu nežnej revolúcie. V roku 2019 režijne spracoval ďalší dokumentárny film Ján a Martina. Vražda, ktorá zmenila Slovensko, za ktorý získal od Literárneho fondu Mimoriadnu cenu a nomináciu na Novinársku cenu.

„Pri rozhodovaní výberovej komisie zavážili najmä manažérske schopnosti uchádzača, skúsenosti s finančným riadením, jeho ľudskosť a empatia a v neposlednom rade záujem o vzdelávanie a vnímanie potreby vzdelávania spoločnosti. Nezanedbateľným dôvodom pri výbere bola aj snaha zaviesť moderné prvky do riadenia inštitúcie,“ konštatoval Pavol Siman, člen Predsedníctva SAV a člen výberovej komisie.

„Vítam pána Krejču medzi nami a želám mu veľa energie a šťastia pri dosahovaní cieľov nášho úradu,“ povedal predseda SAV, Pavol Šajgalík.

Práve ten bol zodpovedný za cenzúru v Slovenskej akadémii vied. Riaditeľ Ústavu politických vied SAV Peter Dinuš umožnil v roku 2022 vydanie knihy o Leninovi, ktorú napísal Ľuboš Blahai pod pseudonymom Peter Vidovan. Dinuš bol následne donútený požiadať o ukončenie pracovného pomeru v Akadémii z dôvodu, že nepovedal, že ide o publikáciu Ľuboša Blahu.

Šajgalík vtedy vyhlásil, že je neštandardné, keď vyjde vedecká publikácia s vymysleným menom. Vraj sa to za 70-ročnú existenciu vydavateľstva SAV – VEDA nestalo.

„Knižka prešla štandardnou vedeckou oponentúrou, má legitímne recenzie a všetko, čo má obsahovať. Potvrdzujú to aj vo Vydavateľstve VEDA,“ argumentoval Blaha. „V slovenskej akademickej oblasti dnes funguje taká miera zastrašovania nepohodlných názorov, že ak píšete objektívne o kontroverzných osobnostiach ľavicových hnutí, tak vás môžu aj vyhodiť z roboty, odobrať vám granty a inak vás vytrestať,“ dodal.

Cenzúre predchádzalo stanovisko Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV), v ktorom sa dištancovalo od výrokov Ľuboša Blahu, ako vtedajšieho zamestnanca SAV, ktorý sa súšasne ako politik strany Smer-SSD kriticky vyjadroval na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Je preto nepochopiteľné, ak predsedníctvo SAV, akademický, politicky nestranný orgán, sa jednostranne postavilo na stranu prezidentky a dokonca sa jej ospravedlňuje za to, že niekto – iný legitímny ústavný činiteľ – si v demokratickej spoločnosti dovolí vysloviť na jej adresu kritický názor,“ skonštatoval vtedy na obranu Blaha predseda Smeru.-SSD Robert Fico.

Podpredseda NR SR Ľuboš Blaha sa na aktuálnu tému vymenovania Henricha Krejču za šéfa Úradu SAV vyjadril v rozhovore pre eReport:

Nový šéf spravodajstva a publicistiky Michal Kratochvíl, ktorý prišiel z českej televízie Nova, vystriedal v decembri dlhoročného riaditeľa spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču.

Skupina ľudí z mimovládok napojená na súčasnú progresívno-liberálnu opozíciu spoločne s ďalšími aktivistami napísala v súvislosti so zmenami v spravodajstve TV Markíza otvorený list vlastníkom skupiny PPF, ktorej táto súkromná televízia patrí – rodine Kellnerovcov, aby nepodľahli údajným tlakom vlády.

Zdroj: sav.sk / YouTube eReport / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d