Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Slovensko je v totálnom rozvrate. Fico hovoril o referende a deštrukcii právneho štátu politizáciou justície a prokuratúry

25.11.2020

Smer-SD oznámil, že ide presadiť referendum o predčasných parlamentných voľbách. 

Opozičný Smer-SD v stredu podáva návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej by chcel prijať uznesenie o vyhlásení referenda. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico. V referende by sa chceli občanov pýtať, či sú za to, aby poslanci NR SR ústavným zákonom skrátili volebné obdobie tak, aby sa predčasné parlamentné voľby konali do 30. júna 2021.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dnes podávame v mene 30 poslancov NR SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR s jediným bodom – návrh uznesenia na vyhlásenie referenda,“ oznámil Fico s tým, že návrh okrem poslancov Smeru-SD podpísali nezaradení poslanci Ján Podmanický, Štefan Kuffa, Filip Kuffa a Tomáš Taraba.

Fico podotkol, že referendum je možné vyvolať dvoma spôsobmi, petičnou akciou s najmenej 350.000 podpismi, alebo, ak je NR SR rozhodnutá prijať uznesenie o vyhlásení referenda.

Ak bude schôdza v parlamente zablokovaná a nebude úspešná, Fico chce otvoriť politické rokovanie so všetkými, ktorí budú mať záujem ísť do zberu podpisov vrátane opozičných strán. Dodal, že v tejto téme nemá problém ani s Petrom Pellegrinim (nezaradený). Následne by chceli spustiť zber podpisov na iniciovanie referenda. Nevylučuje, že súčasťou petičnej akcie by boli aj ďalšie otázky.

Fico však kritizoval Pellegriniho za jeho stranícku internetovú anketu o vyhlásení referenda. „Referendum neviete vyvolať na základe nezmyselných a smiešnych hier na internete,“ zdôraznil Fico a poukázal na náležitosti spojené s vyhlásením referenda, medzi ktoré patrí aj vyplnený petičný hárok s reálnymi podpismi a údajmi.

“Kto chce robiť reálnu politiku, musí ísť na ulicu, rozostaviť tam stánky, chodiť medzi ľudí a vyzbierať 350-tisíc podpisov,“ dodal Fico.

Internetovú anketu o predčasnom ukončení volebného obdobia i o možnej podpore vyhlásenia referenda spustila už minulý týždeň mimoparlamentná strana Hlas-SD. Zber podpisov na iniciovanie referenda o predčasných voľbách už avizovala aj mimoparlamentná SNS.

Na novinárske otázky opdoveda, že médiá sa v súčasnosti zaoberajú iba voľbou generálneho prokurátora a nosením rúšok. „Situácia je dnes neudržateľná. Choďte medzi ľudí a ich sa pýtajte, čo sa dnes deje na Slovensku,“ argumentoval Fico dôvodmi vyhlásenia referenda.

Pripomenul, že na rozdiel od roku 2018, keď ho médiá falošne obviňovali z prepojenia na taliansku mafiu, sa krajina momentálne nachádza v totálnom rozvrate. „Krajina fungovala ekonomicky, sociálne, finančne aj medzinárodne,“ pripomenul bývalý premiér.

Fico na margo voľby generálneho prokurátora uviedol, že na každého jedného kandidáta by Smer-SD vedel hovoriť litánie. Pripomenul mediálny naratív nemenovaného redaktora, ktorý sa o prokurátorovi Tomášovi Honzovi vyjadril ako o ideálnom kandidátovi na šéfa prokuratúry.

Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) na rozdiel od Fica medzi navrhnutými prokurátormi nevidí žiadne meno, ktoré by mohlo Generálnej prokuratúre ublížiť. Uviedol to v utorok na tlačovej besede svojej strany. Viac TU.

Fico sa okrajom dotkol aj televízie TA3, ktorej redaktorka Hana Džurná-Kostelníková permanentne svojim mediálnym naratívom lobuje v prospech Petra Pellegriniho. Dôvodom je zjavné prepojenie lobistu a bývalého herca a exriaditeľa TA3 Michala Gučíka, ktorý je známy tým, že z pozadia ovplyvňuje televíziu a priatelí sa tiež s expremiérom Pellegrinim.

Predseda Smeru-SD v mene svojej strany uviedol, že medzi kandidátmi na funkciu generálneho prokurátora nevidí ani jedného kandidáta, ktorý by zaujal. Poslanci Smeru-SD sa počas voľby buď hlasovania zdržia, alebo budú hlasovať proti jednotlivým kandidátom. Poukázal tiež na vyhlásenia predstaviteľov koalície, ktorí deklarovali záujem spraviť z prokuratúry nástroj na politický boj. „Je to totálna politizácia generálnej prokuratúry,“ zdôraznil bývalý trojnásobný predseda vlády SR.

Fico tiež položil novinárom otázku, prečo by šéfom novozriadeného správneho súdu mal byť na základe pozmeňovacieho návrhu z radov vládnej koalície nesudca.

„Prečo? No ja vám poviem prečo. Lebo Lex Klimentová. Pani Klimentová, manželka kandidáta na šéfa prokuratúry pána Klimenta. Toho Klimenta, ktorý chodí na pohovory k Matovičovi,“ uviedol Fico a nepriamo povedal, že Klimentov synovec je prokurátor Repa stíhajúci ľudí na základe politickej objednávky. Manželka sudcu Klimenta ašpiruje na šéfku Najvyššieho správneho súdu, vysvetlil Fico.

„Prečo aj na pozíciu šéfa Najvyššieho správneho súdu má byť nesudca?“ položil si otázku Fico.

Pozrite si celú tlačovú besedu expremiéra Roberta Fica a strany Smer-SD:

Zdroj: InfoVojna / news.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.