Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Ruská tajná služba FSB zatkla všetkých štyroch strelcov, ktorí spáchali teroristický útok v Moskve. Smerovali na Ukrajinu, kde mali svoje kontakty.

Putin prisľúbil potrestanie všetkých páchateľov, strojcov aj organizátorov tohto „krvavého a barbarského“ zločinu. Počet obetí stúpol už na 143 ľudí. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že teroristi podozriví z útoku v koncertnej hale Crocus City Hall na predmestí Moskvy mali kontakty na ukrajinskej strane.

Rusko zatklo 11 ľudí, vrátane „všetkých štyroch“ podozrivých strelcov, v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom v koncertnej sále v Moskve, kde bolo zabitých najmenej 143 ľudí. V sobotu to oznámil Kremeľ. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

K zodpovednosti za útok, najsmrtiacejší v Rusku za posledných 20 rokov, sa prihlásila militantná skupina Islamský štát (IS).

Džihádistická skupina Islamský štát (IS) v sobotu vyhlásila, že piatkový útok v koncertnej sále na predmestí Moskvy vykonali štyria jej príslušníci.

„Útok uskutočnili štyria bojovníci IS vyzbrojení samopalmi, pištoľou, nožmi a zápalnými bombami,“ uviedol IS na jednom zo svojich kanálov na Telegrame. Dodal, že útok bol namierený proti „tisícom kresťanov v hudobnej sále“ a bol súčasťou vojny s krajinami „bojujúcimi proti islamu“.

IS tiež v sobotu zverejnil fotografie údajných štyroch atentátnikov, ktorých tváre však upravili tak, aby ich nebolo možné spoznať.

K činu sa už prihlásila afganská odnož Islamského štátu. Zdroj z amerických spravodajských služieb pre agentúru AP uviedol, že tajné služby USA potvrdili zodpovednosť tejto skupiny.

Ruská bezpečnostná služba FSB uviedla, že „všetkých štyroch teroristov“ zatkla v sobotu ráno, keď, sa pokúšali ujsť smerom k rusko-ukrajinskej hranici.

Vyhlásila tiež, že teroristi stojaci za piatkovým útokom v Moskve mali kontakty na Ukrajine a snažili sa tam po útoku uniknúť.

„Zločinci po spáchaní teroristického útoku zamýšľali prekročiť rusko-ukrajinskú štátnu hranicu a na ukrajinskej strane mali príslušné kontakty,“ uviedla ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním na FSB po tom, ako bezpečnostná služba ohlásila zatknutie 11 osôb v spojitosti s útokom. FSB takisto začala vyšetrovanie v spojitosti s terorizmom.

Vplyvný ruský zákonodarca Andrej Kartapolov povedal, že ak bola do toho zapletená Ukrajina, potom musí Rusko na to „dať primeranú, jasnú a konkrétnu“ odpoveď na bojisku.

Kyjev v sobotu odmietol tvrdenia Ruska o možnej spojitosti Ukrajiny s piatkovým útokom v koncertnej hale na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal viac než 115 obetí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Verzia ruských bezpečnostných služieb v spojitosti s Ukrajinou je totálne neobhájiteľná a absurdná,“ uviedol na sociálnej sieti X poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychailo Podoľak.

Šéfredaktorka ruskej štátnej televízie RT Margarita Simonianová zverejnila video jedného z podozrivých (TU a TU), mladého bradatého muža, ako ho vypočúvajú na okraji cesty.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie uviedol, že niektorí ľudia podľahli strelným poraneniam a ďalší zahynuli v požiari, ktorý v komplexe vypukol. V správach sa uvádzalo, že ozbrojení muži zapálili oheň benzínom z kanistrov, ktoré niesli v ruksakoch.

Pátranie ďalej pokračuje, podľa gubernátora oblasti potrvajú práce na mieste niekoľko dní. Príčinami smrti boli podľa predbežných údajov strelné zranenia a otravy splodinami horenia, uviedli už skôr vyšetrovatelia.

Záchranári stále prehľadávajú trosky koncertnej sály a nachádzajú mŕtvych.

Rusko bojuje proti IS v Sýrii, táto džihádistická skupina je tiež prítomná v prevažne moslimských ruských republikách Ingušsko, Dagestan a Čečensko. V Rusku už útočila, nie však v takom rozsahu.

Putin v prejave naznačil spojitosť s Ukrajinou a prisľúbil potrestanie všekých páchateľov

Útočníci, ktorí spáchali piatkový teroristický útok v Krasnogorsku pri Moskve a ktorých sa všetkých podarilo dopadnúť, sa pokúšali utiecť na Ukrajinu, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešnom televíznom prejave k národu. Šéf Kremľa podľa agentúry TASS tiež tvrdil, že podľa predbežných údajov bola na ukrajinskej strane pre páchateľov útoku chystaná možnosť prechodu hraníc.

Podľa šéfa Kremľa išlo o “krvavý a barbarský“ teroristický útok a prisľúbil potrestanie všetkých zúčastnených. Pri masakre v piatok večer zahynulo najmenej 133 ľudí a vyše 120 bolo zranených.

Prezident vo svojom videopríhovore vyhlásil na nedeľu 24. marca deň štátneho smútku na pamiatku obetí útoku.

Putin vyjadril vďaku všetkým prvým záchranárom, orgánom činným v trestnom konaní a tiež bežným občanom, ktorí pomohli obetiam útoku. Prezident zároveň zdôraznil, že prebieha ďalšie úsilie zamerané na prevenciu akýchkoľvek ďalších útokov.

„V Moskve a Moskovskej oblasti, vo všetkých regiónoch krajiny boli zavedené ďalšie protiteroristické a protisabotérske opatrenia,“ oznámil a dodal: „Teraz je najdôležitejšie zabrániť tým, ktorí stoja za týmto krviprelievaním, aby spáchali nový zločin.“

Putin prisľúbil potrestanie všetkých sprisahancov, ktorí stáli za piatkovým útokom. „Všetci páchatelia, organizátori a strojcovia tohto zločinu dostanú spravodlivý a nevyhnutný trest. Nech je to ktokoľvek, nech ich riadi ktokoľvek. Opakujem: identifikujeme a potrestáme všetkých, ktorí stoja za teroristami, ktorí pripravili toto zverstvo, tento útok na Rusko, na našich ľudí,“ vyhlásil prezident.

Páchatalie boli chytení

Tajná služba potvrdila, že štyroch podozrivých z piatkového útoku zadržali v Brjanskej oblasti na západe Ruska, teda v blízkosti hraníc s Ukrajinou a Bieloruskom. Postupne vraj boli lapení v rozmedzí niekoľkých hodín.

Riaditeľ ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov informoval prezidenta Vladimira Putina o zadržaní 11 ľudí, vrátane štyroch priamych podozrivých z účasti na piatkovom teroristickom ú­toku.

K útoku sa už v piatok prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, o autentickosti jej vyjadrení na sociálnych sieťach ale panujú pochybnosti.

Jeden z ruských poslancov, ktorý ako prvý informoval o dopadení podozrivých z útoku v Brjanskej oblasti, uviedol, že v aute, ktoré bolo zastavené streľbou, boli nájdené pasy občanov Tadžikistanu.

Pri útoku vypukol v budove požiar. Útočníci podľa výboru použili ľahko zápalnú tekutinu, aby podpálili koncertnú sálu, kde sa nachádzali diváci. Použili tiež automatické zbrane, ktoré aj s nábojmi našli vyšetrovatelia a teraz ich skúmajú.

Podozriví z útoku sú cudzí štátni príslušníci, oznámil ruský rezort vnútra

Ruské ministerstvo vnútra v sobotu oznámilo, že štyria podozriví útočníci zadržaní po piatkovom útoku v koncertnej sále na predmestí Moskvy nie sú ruskými občanmi. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

„Všetci sú cudzí štátni príslušníci,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Ruské médiá priniesli správy, podľa ktorých sú títo podozriví občanmi Tadžikistanu, krajiny susediacej s Afganistanom, v ktorej je aktívna aj skupina Islamský štát (IS). Tá sa k najkrvavejšiemu útoku v Rusku za takmer dve desaťročia prihlásila.

Tadžické ministerstvo zahraničných vecí pre ruskú tlačovú agentúru TASS uviedlo, že tamojšie úrady sú v úzkom kontakte s Moskvou v súvislosti s „údajnou účasťou občanov krajiny na teroristickom útoku“.

Talianska vláda tvrdí, že pred hrozbou teroristických útokov v Rusku varovala svojich občanov

Taliansky vicepremiér a minister zahraničných vecí Antonio Tajani v sobotu po smrtiacom piatkovom útoku v Moskve oznámil, že talianska vláda 8. marca varovala pred hrozbou teroristických útokov v Rusku. TASR prevzala informácie z talianskej tlačovej agentúry ANSA.

„V Moskve žije 2700 Talianov, ako uvádza register ministerstva zahraničných vecí. Nemáme žiadne správy, že by sa útok nejako dotkol aj Talianov,“ uviedol Tajani.

„Ministerstvo zahraničných vecí spolu s naším diplomatickým zastúpením v Moskve vyzvali Talianov, aby sa nezúčastňovali na podujatiach s veľkým počtom ľudí v Moskve, pretože ruská polícia zatkla členov džihádistickej teroristickej bunky, takže v Moskve hrozia útoky,“ vysvetlil vicepremiér.

Správu aktualizujeme …


Zdroj: pravda.sk / pluska.sk / info.sk (1), (2), (3) / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d