Slovanské Noviny

2. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Rektorka Akadémie Policajného zboru SR Kurilovská o fungovaní vysokej školy, ktorej šéfuje, migrantoch, problémoch v polícii a NAKA, politizácii trestného práva, napätí a narastajúcich konfliktoch v spoločnosti

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v rozhovore pre eReport uviedla, že je v spoločnosti potrebné poukazovať na protiprávne a nesprávne konanie príslušníkov Policajného zboru SR. 

Národnú kriminálnu agentúru, o ktorej sa momentálne intenzívne vedie podobný typ diskusie, však stále považuje za elitnú jednotku.

Je však podľa nej podstatné a v záujme policajtov, aby hocijaké podozrenia z porušovania práva v zbore vyvracali, lebo to v opačnom prípade škodí menu polície.

„Je potrebné poukazovať na tých policajtov, ktorí nesprávne konajú, ale je potrebné poukazovať aj na tých, ktorí dôsledne vykonávajú to, čo vykonávať majú,“ kompromisne tvrdí Kurilovská.

Silové zložky aj napriek svojej moci nutne potrebujú podporu a dôveru bežných občanov – základom ich vzťahu so zbytkom spoločnosti by mal totižto byť v prvom rade vzájomný rešpekt.

„Každá skutočnosť, ktorá nesie znaky protiprávneho konania, vrhá zlé svetlo na celý policajný zbor,“ uviedla.

Všimla si taktiež, že na Slovensku sa rozšíril trend, kedy má veľa ľudí pocit, že disponujú znalosťami o trestnom práve.

„Mne vadí veľa vecí, ktoré sa týkajú trestného práva a tých zásahov. Zrazu máme pocit, že všetci na Slovensku rozumejú hokeju a trestnému právu,“ doplnila.

Máme dostatok policajtov?

Jedným z najzákladnejších problémov policajného zboru sa v súčasnosti javí byť nedostatočný počet policajtov. Tento problém sa výraznejšie prejavu napríklad v snahe riešiť problémy so súčasnou migračnou krízou. Na počet policajtov sa pri tom sťažuje aj samotný minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Nedostatočné finančné a materiálne zabezpečenie spôsobuje, že je polícia naozaj na niektorých miestach značne poddimenzovaná.

„Máme skutočne obvodné oddelenia, kde je problém postaviť hliadku,“ skonštatovala Kurilovská s tým, že polícia má potom aj iné praktické problémy: „Tí, ktorí páchajú trestnú činnosť, sú tým vybavením oveľa viac vpredu.“

V relácii Bez cenzúry s Rasťom Ekkertom sa taktiež dozviete:

• Ako funguje Akadémia Policajného zboru?

• Aké sú šance uchádzačov, že budú prijatí na štúdium?

• Má polícia v kontexte migračnej krízy dostatok príslušníkov?

• Ako predísť výtržníctvu a násiliu, ktoré momentálne vidíme v spoločnosti v zvýšenej miere?

• Ako sa pozerá na problémy v NAKA?

• Ako je možné, že sa ľudia zrazu vyjadrujú k živým prípadom a existujú úniky zo spisov?

• Dá sa riešiť problém so skorumpovanou políciou?

• Je normálne, že za ekonomickú trestnú činnosť sú vyššie sadzby ako za vraždu?

• Aký má postoj k používaniu alternatívnych trestov?

• Ako polícia rieši problém s alkoholom za volantom?

Viac vo videu:

Zdroj: ereport.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: